Maďaři v přestřelce remizovali s Portugalskem a vyhráli skupinu. Postupuje také Island

Aktualizováno 22. 6. 2016 21:07
Portugalci v posledním zápase základní skupiny F remizovali s Maďarskem 3:3. V druhém souběžně hraném zápase skupiny mezi Islandem a Rakouskem se Island raduje z vítězství 2:1.
Cristiano Ronaldo se na Euru konečně trefil. Maďarského brankáře Gábora Királyho překonal dvakrát. | Foto: Reuters

Lyon/Paříž - V posledním zápase ve skupině se rozehrála největší hvězda Eura Cristiano Ronaldo. Útočník Realu Madrid dvěma góly zařídil remízu Portugalska s Maďarskem 3:3. Dvě branky v zápase vstřelil i Maďar Balazs Dzsudzsak.

V druhém souběžně hraném zápase skupiny F zvítězil Island nad Rakouskem 2:1, což znamená, že z první pozice ve skupině postupují Maďaři, z druhého místa se do osmifinále kvalifikoval Island a Portugalci postupují z třetí pozice.

Maďaři třikrát vedli, ale nakonec Portugalce domů neposlali

V základní sestavě Portugalska nechyběl Cristiano Ronaldo, který nastoupil k rekordnímu 17. utkání na Euru. V tabulce se tak osamostatnil před dvojicí bývalých hráčů Edwinem van der Sarem, Lillianem Thuramem, zatímco 15 utkání mají Bastian Schweinsteiger, Gianluigi Buffon, Cesc Fábgregas a Andrés Iniesta, kteří můžou Ronalda na turnaji ještě překonat.

V prvním poločase mělo více ze hry Portugalsko, do vedení šlo však Maďarsko. V 19. minutě se do odraženého míče na hranici vápna opřel Gera a v 37 letech a 61 dnech se stal druhým nejstarším střelcem v historii mistrovství. Rekord drží Rakušan Ivica Vastič (38 let a 256 dní).

Portugalsku se krátce před přestávkou podařilo vyrovnat. Druhým gólem na turnaji se o to postaral Nani, který si naběhl na Ronaldovu přihrávku a střelou k bližší tyči překonal brankáře Királyho.

Euro 2016, Portugalsko-Maďarsko: Zoltán Gera slaví gól na 0-1
Euro 2016, Portugalsko-Maďarsko: Zoltán Gera slaví gól na 0-1 | Foto: Reuters

Góly byly k vidění i po přestávce a hned tři padly v úvodních deseti minutách druhé půle. Nejprve se prosadil Dzsudzsák, jehož střelu z přímého kopu srazila zeď do protipohybu gólmana Patrícia. Vzápětí patičkou vyrovnal Ronaldo a připsal si první gól na turnaji. Pro hvězdu Realu Madrid šlo navíc o další zápis do historie, protože se jako první hráč trefil na čtyřech evropských šampionátech.

Nerozhodný stav dlouho nevydržel, protože v 55. minutě vrátil Maďarsku vedení opět tečovanou střelou Dzsudzsák. Jenže přestřelka pokračovala dál a o sedm minut později srovnal na 3:3 hlavou Ronaldo. S osmi góly se posunul na druhé místo historické tabulky střelců Eura a na vedoucího Michela Platiniho ztrácí jedinou branku.

O pár okamžiků později mohlo být opět všechno jinak, když ale Elek trefil tyč, oba celky si začaly hlídat remízu a došly si pro bod. Ten nakonec stačil oběma, protože Maďaři díky lepšímu skóre obsadili první místo před rovněž pětibodovým Islandem, zatímco Portugalsku stačily k postupu tři remízy. Poslední ve skupině F bylo s jedním bodem Rakousko.

Islanďané proměnili premiérovou účast v postup

Skóre otevřel v 18. minutě Jón Bödvarsson a Rakušané mohli krátce nato vyrovnat, jenže stoper Aleksandar Dragovic neproměnil penaltu. Rakousko dostalo soupeře pod veliký tlak a v 60. minutě vyrovnalo po trefě Alessandra Schöpfa. Na gól, jenž by mu dal naději, však nedosáhlo. Naopak v nastaveném čase zařídil vítězství Islandu střídající Arnór Traustason.

"Ani to nedokážu popsat, dosáhnout něčeho takového s partou nejlepších kamarádů, to je fantazie. Máme úžasný kolektiv, takže jakýkoliv úspěch užíváme s přáteli a je o to lepší," neskrýval nadšení nejlepší hráč zápasu Kári Árnason. "A taky s deseti tisíci fanoušky! Jako bychom tu byli jedna velká rodina. Znám snad polovinu lidí, co jsou na tribuně," smál se Árnason.

"Hloupě jsme inkasovali a proti hodně zataženému Islandu to pro nás bylo těžké. Až ve druhé půli jsme se zlepšili, jenže jsme nebyli schopní dát gól," zhodnotil zápas autor rakouského gólu Schöpf.

Úvod nabídl nebezpečné akce před oběma brankami. Nejprve Jóhann Gudmundsson trefil spojnici té maďarské, na druhé straně pak takřka stoprocentní šanci nevyužil Marko Arnautovic. Ten vypíchl na malém vápně balon rozehrávajícímu gólmanovi Hannesu Halldórssonovi, ale namísto finiše do prázdné podklouzl.

Rakouské zaváhání potrestal v 18. minutě Bödvarsson. Islandský záložník si před brankou zpracoval prodloužený aut a vstřelil první gól zápasu. Po něm severský celek poněkud polevil a přenechal iniciativu soupeři.

Aktivita Rakušanů vyústila v 37. minutě ve faul Ariho Skúlasona na největší hvězdu soupeře Davida Alabu, nařízenou penaltu ale obránce Dragovic poslal na levou tyčku. Následně do opačné sítě dostal míč Birkir Bjarnason, byl mu ale odpískán ofsajd.

Tlak Rakouska se po přestávce zvyšoval a po hodině hry se jeho fotbalisté dočkali vyrovnání a prvního gólu na turnaji. Střídající Schöpf si navedl míč do vápna a poslal jej na vzdálenější tyč.

Obléhání islandského vápna pokračovalo i ve zbývající části zápasu, žádná z rakouských příležitostí však změnu skóre a s ní i naději na postup nepřinesla. Do otevřené obrany Rakouska si naopak ve čtvrté minutě nastavení naběhl Arnór Traustason a vystřelil Islandu první vítězství na ME.

"Ani si nemyslím, že bychom dali gól moc pozdě. Dobré příležitosti jsme měli i předtím, jednu jsem mohl za nerozhodného stavu proměnit i já a postoupili bychom," popsal Schöpf průběh druhého poločasu, ve kterém byl rakouský tým skutečně nebezpečnější. "Je to zklamání. Především po takovém průběhu, kdy jsme měli dost šancí na to vyhrát a postoupit. Bohužel se nám to nepovedlo. Té mojí šance je mi hodně líto," řekl Schöpf.

Výhra a výsledek 3:3 ze souběžně hraného duelu Maďarů s Portugalskem znamenaly pro Island druhé místo ve skupině F a osmifinálový souboj s Anglií. "Vždy jsem jí na turnajích fandil. Hrát proti nim bude splněný sen," dodal Árnason o budoucím soupeři. Zápas je na programu v pondělí 27. června od 21 hodin.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina F:

Island - Rakousko 2:1 (1:0)

Branka: 18. Bödvarsson, 90.+4 Traustason - 60. Schöpf. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz - Raczkowski, Musial (všichni Pol.). ŽK: Skúlason, Sigthórsson, Árnason, Halldórsson - Janko. Diváci: 65.714.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson (86. Ingason), Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Bödvarsson (71. T. Bjarnason), Sigthórsson (80. Traustason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.

Rakousko: Almer - Dragovic, Prödl (46. Schöpf), Hinteregger, Fuchs - Klein, Ilsanker (46. Janko), Alaba, Baumgartlinger, Arnautovic - Sabitzer (78. Jantscher). Trenér: Koller.

Maďarsko - Portugalsko 3:3 (1:1)

Branky: 47. a 50. Dzsudzsák, 19. Gera - 50. a 62. Ronaldo, 42. Nani. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child - Oliver, Pawson (všichni Angl.). ŽK: Guzmics, Juhász, Gera, Dzsudzsák (všichni Maď.). Diváci: 55.514.

Maďarsko: Király - Lang, Guzmics, Juhász, Korhut - Dzsudzsák, Gera (46. Bese), Elek, Pintér, Lovrencsics (83. Stieber)- Szalai (70. Németh). Trenér: Storck.

Portugalsko: Patrício - Vierinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu - Gomes (61. Quaresma), W. Carvalho, Moutinho (46. Renato Sanches), Mario - Nani (81. Danilo), Ronaldo. Trenér: Santos.