Severská radost. Finové budou poprvé na Euru, Švédové slaví šestý postup po sobě

Aktualizováno 15. 11. 2019 22:44
Fotbalisté Finska slaví historický postup na mistrovství Evropy. V domácím utkání 9. kola kvalifikace porazili Lichtenštejnsko 3:0. Švédové se z postupu slaví pošesté v řadě.
Juha Pirinen z Finska (16) a lichtenštejnský hráč Martin Büchel v zápase kvalifikace ME 2020 | Foto: Reuters

Hráči Suomi tak doplnili Itálii, která už měla jistotu postupu z prvního místa skupiny J.

Švédsku k postupu pomohla v přímém souboji o postup výhra 2:0 v Rumunsku, kterou brankami v prvním poločase zařídili Marcus Berg a Robin Quaison.

Ve skupině F Švédsko obsadí druhou příčku, jistým vítězem je již Španělsko. Největším úspěchem Skandinávců na turnaji je třetí místo z Eura 1992, které zároveň hostili.

O výhře Finů rozhodl v 21. minutě Jasse Tuominen. Po přestávce se pak dvakrát prosadil Teemu Pukki, nejdříve v 63. minutě z penalty a o necelou čtvrthodinu později z dorážky vlastní střely.

Devětadvacetiletý útočník anglického Norwiche dal v kvalifikaci už devět gólů a s 24 brankami se osamostatnil na třetím místě historické střelecké tabulky finské reprezentace.

Už jistý účastník ME Španělsko přehrálo Maltu 7:0, gólově se prosadili dva debutanti. Nejblíže k postupu ve skupině D mají Dánové, kteří zvítězili nad Gibraltarem 6:0, a Švýcaři. Ti až díky brance z 77. minuty zdolali Gruzii 1:0.

Jistým vítězem skupinyF  je už Španělsko, které deklasovalo Maltu 7:0. Branky dali v první půli Álvaro Morata a Santi Cazorla, po přestávce pálili debutanti Pau Torres a Dani Olmo, na něž navázali Pablo Sarabia, Gerard Moreno a Jesús Navas.

K postupu ze skupiny D se přiblížilo Dánsko. Gibraltar porazilo 6:0 díky dvěma brankám Roberta Skova a Christiana Eriksena, dalšími střelci byli Christian Gytkjaer a Martin Braithwaite. Dánové vedou před posledním zápasem tabulku s náskokem jednoho bodu před Švýcarskem a tří před Irskem, na jehož hřišti kvalifikaci v pondělí zakončí. Švýcaři budou hrát proti Gibraltaru.

Účast na šampionátu, který se premiérově uskuteční ve 12 zemích po celém kontinentu, má po dnešku jistou polovina z 24 týmů. Vedle Švédska a Finska to jsou reprezentace České republiky, Anglie, Turecka, Francie, Belgie, Itálie, Polska, Ruska, Španělska a Ukrajiny.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina D:

Dánsko - Gibraltar 6:0 (1:0)

Branky: 12. a 64. Skov, 85. a 90.+4 Eriksen, 47. Gytkjaer, 51. Braithwaite.

Norsko - Faerské ostrovy 4:0 (2:0)

Branky: 62. a 65. Sörloth, 4. Reginiussen, 8. Fossum.

Španělsko - Malta 7:0 (2:0)

Branky: 23. Morata, 41. Cazorla, 62. Torres, 63. Sarabia, 69. Olmo, 71. Moreno, 85. Navas.

Rumunsko - Švédsko 0:2 (0:2)

Branky: 18. Berg, 34. Quaison.

1. Španělsko 9 7 2 0 26:5 23
2. Švédsko 9 5 3 1 20:9 18
3. Norsko 9 3 5 1 17:10 14
Rumunsko 9 4 2 3 17:10 14
5. Faerské ostrovy 9 1 0 8 4:27 3
6. Malta 9 1 0 8 2:25 3