ME ve fotbale • Čtvrtfinále • 18:00

Česko - Dánsko

Česko
1:2
0:2
Dánsko
49. Schick
5. Delaney
42. Dolberg

Vítejte u online přenosu ze čtvrtfinále fotbalového Eura mezi Českem a Dánskem. Utkání se odehraje v sobotu 3. července od 18 hodin.

Kapitán Vladimír Darida chybí v základní sestavě českých fotbalistů na čtvrtfinále Eura proti Dánsku. Po karetním trestu se vrací Jan Bořil.

Takhle vypadá česká sestava na Dánsko

A tuto jedenáctku vysílají v Baku Dánové

Dánové tedy nastoupí ve stejné sestavě jako při vítězném osmifinále proti Walesu (4:0). Nechybí kapitán Simon Kjaer, který kvůli drobnému zranění předchozí zápas nedohrál.

Čeští fotbalisté dnes nebudou favority, nicméně vadit by jim to rozhodně nemuselo. Budou v prakticky totožné pozici jako v osmifinále s Nizozemskem, které zvládli na výbornou. Přestože se kouč Šilhavý musel obejít bez zraněného Daridy a vykartovaného Bořila, dokázali Češi přehrát Nizozemce v poměru 2:0. O jednu branku a asistenci se skvělým výkonem postaral Tomáš Holeš.

Tomáš Holeš slaví gól v osmifinále Nizozemsko - Česko na ME 2020
Tomáš Holeš slaví gól v osmifinále Nizozemsko - Česko na ME 2020 | Foto: Reuters

Dánská cesta do čtvrtfinále byla velmi složitá, avšak po postupu z druhého místa základní skupiny si Dánové v pohodě poradili s Walesem. Bezzubého soupeře deklasovali 4:0, čímž navázali na klíčové utkání základní skupiny proti Rusku (4:1).

Skvělou zprávou pro Dány je fakt, že v posledních dvou zápasech vstřelili 8 branek, o které se postaralo šest fotbalistů. Přestože se zranil Poulsen, v osmifinále se dvěma góly prezentoval Dolberg, jenž do té doby neskóroval. Navíc se v osmifinále prosadil i Braithwaite, který se také zatím trápil. České obránce tedy nečeká nic jednoduchého.

Zajímavostí je fakt, že pět z posledních šesti zápasů Česka s Dánskem skončilo remízou. Naposledy se tyto celky potkaly v roce 2016 a výsledkem byla remíza 1:1. Z českého týmu pamatuje utkání například Tomáš Kalas či Antonín Barák, který dokonce vstřelil branku. Ovšem i v dánském dresu najdeme hráče (Dolberg, Delaney, Kjaer), kteří pět let staré utkání pamatují.

Ve prospěch českého týmu může hrát fakt, že v soutěžních utkáních proti výše postaveným celkům žebříčku se mu daří hrát minimálně vyrovnané partie. S Anglií sice Češi prohráli 0:1, avšak s Chorvatskem i Belgií v posledních utkáních uhráli remízu a nedá se říct, že by byli horšími. Celkově se ovšem české reprezentaci vůbec nevěří.

Fotbalisté nastupují na hrací plochu. Český celek se představí v červených dresech, Dánové budou bílí. Co se týče hlediště, vypadá to na převahu dánských fanoušků. Nicméně obě země mají svých příznivců minimum.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Po důraznějším souboji se Součkem se na trávníku ocitl Maehle. Dánský krajní záložník bude potřebovat ošetření.

3.

Nyní už se znovu pokračuje. Dánové zatím kombinují v obranné linii.

3.

Dlouhý nákop přinesl souboj Strygera Larsena se Ševčíkem a právě druhý zmíněný si řekl o odpískání nedovoleného zákroku. Jenže přestupek byl odpískán až Holešovi.

4.

Krátké obléhání pokutového území v podání českého celku. Míč šel od Bořila až k Coufalovi, jehož střela byla zablokována.

5.

Jednoznačně chybně byl nyní nařízen rohový kop po údajném doteku Čelůstky. Dánové budou mít první nadějnou standardku.

5.

Velká nepříjemnost! Češi si pohlídali nejlepší hlavičkáře, ale úplně zapomněli na THOMASE DELANEYHO. Ofenzivní hráč Dortmundu prakticky nemusel ani skákat a hlavou míč umístil přesně k tyči Vaclíkovy brány.

7.

Před Vaclíka putoval další jedovatý centr z pravé strany. Tentokrát míč prolétl nad hlavami všech dánských hráčů.

8.

Kasper Dolberg si udělal prostor na střelu, kterou však zablokoval Kalas. Bude z toho další roh.

9.

Tomáš Kalas odvedl dobrou práci i při bránění rohového kopu. Bude ovšem následovat další standardka Dánska.

9.

Při dalším centru od rohového praporku už se k zakončení dostal Vestergaard, avšak jeho zakončení nebylo přesné.

11.

Coufal si skvěle počínal proti Meahlemu, ale posléze míč ztratil Patrik Schick. Momentálně se Češi vůbec nedostávají na útočnou polovinu.

12.

Tentokrát to udělal Schick výborně. Zprava od pokutového území si míč navedl dovnitř šestnáctky a donutil Dány k zablokování jeho zakončení.

13.

Rychlonohý Damsgaard využil Bořilovu chybu a z úhlu se hnal na Vaclíka. V tísni jej dokázal překonat, ale před prázdnou bránou míč v klidu zastavil Coufal.

14.

Dlouhý centr do pokutového území přistál na hlavě Součka, který míč vrátil na hranici vápna. Ševčík ovšem vysoko přestřelil.

15.

Barák sice nebyl faulovaný, ale míč putoval do zámezí od kopačky Hojbjerga. Češi budou pokračovat v kombinaci.

16.

Nepovedený centr Martina Braithwaitea. Míč doputoval pouze na hlavu Čelůstky.

17.

Nyní už to vypadalo nebezpečněji. Stryger Larsen našel přihrávkou Delaneyho, který měl dost prostoru, ale naštěstí pro Vaclíka netrefil míč ideálně a kolenem jej poslal vedle brány.

18.

Opět byl v akci Stryger Larsen, který tentokrát sám zakončoval. Nejenže byla střela hodně slabá, hlavní rozhodčí zpozoroval faul Dolberga.

18.

V šestnáctce teď bylo hned pět českých fotbalistů. Škoda, že se klička nepovedla Schickovi.

19.

Dlouhý aut putoval až k Ševčíkovi, jenž míč hlavou posunul před bránu. Delaney zahrál jen na roh.

19.

Hezký centr od rohového praporku putoval k dvojici Souček - Christensen. Od českého záložníka šel kulatý předmět jen vedle brány.

21.

Nepřesné přenesení hry na pravou stranu českého celku. Dánové však budou vhazovat z hloubi obranné poloviny.

22.

První velká šance české reprezentace. Masopust využil nepřesnou rozehrávku Schmeichela a přihrávkou na levou stranu oslovil Holeše. Český záložník se zjevil před dánským brankářem, ale v tísni už jej nedokázal překonat.

23.

Rohový kop českého celku se stal kořistí dánské defenzívy. Češi se ovšem v posledních minutách svému soupeři minimálně vyrovnali.

24.

Pozdě byl v souboji Bořil, který sestřelil Damsgaarda. Dánsko rozehrává volný kop, ovšem učiní tak až zpoza středové čáry.

25.

Schick se před chvílí marně prodíral přes defenzívu Dánska, ale dobře pak zapracovala česká obrana. Svěřenci kouče Šilhavého pokračují na míči.

26.

Dlouhý míč na vzdálenější tyč už nemohl zahrát nikdo z Čechů, ale Stryger Larsen zahrál v nejistotě za brankovou čáru.

26.

Rohový kop obstaral Ševčík, který našel místo s trojicí českých fotbalistů. Čelůstka, Souček ani Kalas však nedokázal zakončit přesně.

27.

Braithwaite se pokusil překvapit Vaclíka, když neměl nabídku v šestnáctce, avšak z úhlu se mu zakončení vůbec nepodařilo.

29.

Velmi dobře čeští fotbalisté. Nejdříve dostali pod tlak Kjaera, který sice ještě odehrál, ale další pokračování dánské akce mělo jepičí život.

29.

Delaney mohl využít nepřesnost Masopusta, nicméně Kalas proti němu skvěle vystoupil.

30.

Bránění českých standardek dělá dánským fotbalistům problémy. Další dlouhý centr putoval až k Čelůstkovi, který však výskok nenačasoval ideálně.

32.

Hodně odvážně šel Ševčík jeden na jednoho a nakonec si vynutil faul Delaneyho. Dobrá práce záložníka pražské Slavie.

33.

Dolberg si splnil obranné povinnosti, když zastavil centr Masopusta. Nakrátko rozehraný roh ale nebyl sehrán ideálně.

33.

Dobře to vymyslela dvojice Holeš - Barák. Od druhého zmíněného šel míč do šestnáctky k Schickovi, avšak toho ubránil Kjaer.

34.

Rychlý přechod na druhou stranu v podání Dánska. Dolberg vymyslel šikovnou průnikovou přihrávku, ale Strygeru Larsonovi chyběl krok k tomu, aby byl u míče dříve než Vaclík.

35.

Registrujeme střelecký pokus českého výběru. Coufal dobře nacentroval do prostoru k Součkovi, který netrefil nůžky, ale Holeš poté rychle zakončoval přesně na Schmeichela.

36.

Místo Schicka se k míči dostal Christensen, nicméně jeho dotek byl příliš prudký a bude z toho znovu roh.

37.

Naprosto bez problémů si Vestergaard poradil s centrem z rohu. Dánové se následně nedostali ani přes půlku.

38.

V úvodu 38. minuty to po rychlé akci zkusil Damsgaard. Tvrdá střela letěla na Vaclíka, ovšem jeho zákrok byl bezchybný!

39.

Vzdušný souboj Strygera Larsena s Bořilem dopadl zdravotními komplikacemi pro oba hráče. Dánský obránce padl zády na Bořilovu levou nohu.

41.

Masopust si míč dobře pokryl po zpracování hrudí, ale následně nepřihrál přesně. Češi tak ztrácí možnost kombinovat.

42.

Zničehonic je to 0:2! Na levé straně si našel prostor Maehle, který poslal parádní centr šajtlí a v pokutovém území už měl jednoduchou práci KASPER DOLBERG. Toho neuhlídal Bořil, díky čemuž zakončoval mohl dánský útočník oslavit gól.

45.

Barák nalevo dlouho vedl míč, ale nakonec nedokázal ani přihrát a o míč přišel.

45.

Nastavují se dvě minuty.

45+1.

Důraznější souboj Coufala s Meahlem dopadl nepříjemností pro dánského hráče, kterému český obránce spadl na levou nohu.

45+3.

Maehle už po ošetření odkráčel mimo hrací plochu a těžko říct, zda se ještě do zápasu vrátí. Každopádně se bude hrát trochu více než dvě minuty nad rámec řádné hrací doby.

45+3.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut zápasu je minulostí a blíže do semifinále mají dánští fotbalisté. Ti měli skvělý vstup do utkání, když už v 5. minutě využili špatné bránění českého výběru při rohovém kopu a Thomas Delaney hlavou otevřel skóre. Následně měl český tým několik nadějných příležitostí, nicméně z gólu se radovali opět Dánové. Ve 42. minutě totiž nalevo utekl Maehle, který skvěle nacentroval na Kaspera Dolberga, jenž měl jednoduchou práci. V druhém poločase tak české fotbalisty čeká těžká práce.

STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU

 

Držení míče: 49 % - 51 %

Střely na bránu: 2 - 4

Střely mimo bránu: 3 - 3

Rohové kopy: 6 - 3

Ofsajdy: 1 - 0

Fauly: 2 - 6

Střídání Česka: odchází Tomáš Holeš, přichází Jakub Jankto.

Střídání Česka: odchází Lukáš Masopust, přichází Michael Krmenčík.

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Krmenčík se okamžitě po příchodu na hřiště mohl zapsat mezi střelce! Za šestnáctkou totiž dostal dost prostoru a jedovatou střelou trefil Schmeichela.

46.

A další šance! Skákavým zakončením z hranice vápna to zkusil Barák. Dánský brankář míč konečky prstů vytáhl na roh.

48.

Nástup Krmenčíka na hřiště byl skvělý. Vyhranou hlavičkou poslal explzeňský útočník míč k Schickovi, který zkusil nůžky. Bohužel trefil Kjaera.

49.

Fantazie! Na pravé straně si dobře počkal na ideální moment pro přihrávku Coufal, který míč poslal na střed šestnáctky. Tam byl připravený PATRIK SCHICK, jenž míč usměrnil k tyči dánského gólmana.

50.

Dánové jsou nadále hodně zatažení a sledují další kombinaci českého výběru. Vstup do druhé půle se českým fotbalistům povedl na výbornou.

51.

Schick znovu u míče, ale tentokrát si při souboji s Kjaerem pomohl faulem.

51.

Dobře si teď v závěru 51. minuty počínal Bořil, který ubránil prudkou přihrávku Braithwaitea.

52.

Centr Strygera Larsena z rohového kopu si pohlídal Souček. Česká defenzíva tentokrát dobře zvládla svou práci při standardce soupeře.

53.

Krmenčík míč nedokázal prostrčit mezi nohami Vestergaarda. Ani další pokračování české akce nepřineslo finální přihrávku.

54.

Nabíhajícího Braithwaitea si v tomto případě pohlídal Tomáš Kalas. Navíc byl odpískán faul dánského hráče.

54.

Úplně sám byl na levé straně Jankto, který dobře oslovil Krmenčíka. Proti tomu byli okamžitě dva Dánové, kteří jeho pokus o zakončení zablokovali.

55.

Martin Braithwaite si chystal prostor pro zakončení z hranice šestnáctky, ovšem kliček udělal až příliš mnoho.

56.

Hodně se teď na své spoluhráče zlobí Coufal, který čelil jedovatému centru a musel bránit dva nabíhající soupeře. Zvládl to za cenu rohu pro Dány.

57.

Škoda. Schick dobře kombinoval se Součkem, ale kapitán českého týmu nakonec vymyslel příliš kreativní přihrávku. 

58.

Vaclík pod tlakem odehrál a rozjel tak další akci české reprezentace. Jankto to sice udělal dobře, nicméně centrem našel jen Schmeichelovy rukavice.

59.

Střídání Dánska: odchází Kasper Dolberg, přichází Yussuf Poulsen.

60.

Střídání Dánska: odchází Mikkel Damsgaard, přichází Christian Norgaard.

61.

Až příliš si teď věřil Braithwaite, který šel proti Bořilovi, avšak kulatý předmět po zakopnutí poslal jen za brankovou čáru.

62.

Čelůstka nestíhal při úniku Poulsena a byly z toho problémy. Po dvou odrazech se míč dostal znovu k čerstvém útočníkovi Dánska, jehož střelu ve skluzu zastavil Souček. 

63.

Na trávníku zůstává Čelůstka i Souček. První zmíněný má trable s dolní končetinou, druhý musí podstoupit ošetření poté, co inkasoval zásah kopačkou do hlavy.

64.

Čelůstka stoprocentně dohrál a na trávník už se pomalu chystá Brabec. Tomáš Souček naštěstí bude pokračovat.

65.

Střídání Česka: odchází Ondřej Čelůstka, přichází Jakub Brabec.

66.

Z ofsajdu byl usvědčen Michael Krmenčík, který si hledal místo při přihrávce Jakuba Bořila.

67.

A chvíli nato přichází totožná situace. Krmenčík opět za ofsajdovou hranicí.

68.

Stryger Larsen sice nacentroval do pokutového území, ale česká obrana si věděla rady. Brabec byl pozorný při bránění Yussufa Poulsena.

69.

Nepřesnosti na kopačkách českých fotbalistů přinesly příležitost pro Yussufa Poulsena. Dánský útočník pálil po zemi, ale naštěstí byl míč v dosahu Tomáše Vaclíka.

70.

Souček dobře vstoupil do kombinace soupeře, ale následně nepřihrál přesně na Krmenčíka.

71.

Střídání Dánska: odchází Jens Stryger Larsen, přichází Daniel Wass.

71.

Další nepovedená přihrávka Baráka, který se okamžitě omlouvá. V posledních minutách se Čechům nedaří kombinace.

72.

Wass nezvládl bránění dlouhého centru, když míč posunul jen k Janktovi. Ten kulatý předmět okamžitě nastřeloval na zadní tyč a Češi získali aspoň roh.

73.

Nakrátko rozehraná standardní situace nebyla zrovna ideálním řešením. Jankto necentroval přesně.

73.

Na pravou stranu si seběhl Ševčík, který si míč píchl daleko, ale přitom byl faulován Kjaerem. Volný kop pro Česko.

74.

Rozehrávku volného kopu obstaral Barák a div, že se Schmeichelovi podařilo míč sebrat z hlavy Tomáše Součka.

75.

Z rohového kopu už Češi výrazněji nezahrozili, ale po dobré práci Ševčíka s Janktem zůstanou u míče.

76.

Dobře si ve vzdušném souboji se Součkem počínal Vestergaard. Bohužel se českému týmu v posledních minutách nedaří vybudovat si větší tlak.

77.

Michael Krmenčík si dobře zabíhal za obranu soupeře, ale Christensen předvedl při defenzívě skvělé zpracování.

78.

Po ztrátě českého týmu si Dánové vypracovali velkou šanci. Wass míč předložil Poulsenovi, který okamžitě zakončoval a jeho ránu zpoza vápna musel vytěsnit Vaclík.

79.

Střídání Česka: odchází Patrik Schick, přichází Matěj Vydra.

80.

Střídání Česka: odchází Petr Ševčík, přichází Vladimír Darida.

80.

Jankto si dobře našel volné místo, načež ke střele vybídl Tomáše Součka. Ten však trefil jen Daridu.

81.

Střídání Dánska: odchází Andreas Christensen, přichází Joachim Andersen.

81.

Střídání Dánska: odchází Thomas Delaney, přichází Mathias Jensen.

82.

Pozor na takové akce! Maehle se zjevil v obrovské šanci, když byl sám na levé straně šestnáctky. Jenže klíčový zákrok utkání předvedl Vaclík.

82.

Jensenův centr od volného kopu prolétl nad hlavami všech hráčů. Navíc byl Vaclík faulován.

84.

Kromě Tomáše Součka bude zápas s obvázanou hlavou dohrávat i Bořil, který inkasoval zákrok loktem.

84.

Žlutou kartu dostává Michael Krmenčík, kterému se nelíbilo, že sudí neodpískal faul na Vydru.

85.

Znovu je pískáno v neprospěch české reprezentace. Tomáš Souček si pomohl faulem, když přistrčil Maehleho.

86.

Rychlý přechod na útočnou polovinu se českému týmu nepovedl. Navíc je po chvíli odpískán faul Tomáše Kalase.

86.

A Tomáš Kalas si navíc připisuje žlutou kartu.

87.

Dánové teď míč jen odevzdali, ale úplně stejnou věc provedli také čeští fotbalisté.

88.

Ne a ne se Češi výrazněji přiblížit ke gólové příležitosti. Souček teď sice vyhrál hlavičku, ale dál hráli jen dánští obránci.

89.

Příliš ochotně šel na trávník Braithwaite, který si dal tělo před Jakuba Brabce, ale po lehkém kontaktu šel na zem až moc teatrálně.

90.

Coufal míč ještě zastavil na hrací ploše, ale přes urputnou defenzívu už nedokázal vymyslet nic kloudného.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje šest minut.

90+1.

Další vysoký míč do pokutového území. Ve vzduchu ovšem kraloval Simon Kjaer.

90+2.

Dánové kombinují daleko od své brány. Českým hráčům již nezbývají síly pro účinné napadání.

90+3.

Darida přihrával prudce do pokutového území. Dánové míč odrazili až k Vaclíkovi.

90+3.

Hodně to nyní uspěchal Krmenčík, který byl zády k bráně a zkusil střelu z otočky. Míč poslal vysoko nad!

90+4.

Brabec sice posunul Wassův centr do bezpečného prostoru, ale Dánové zůstanou u míče.

90+5.

Vůbec teď Češi nemohou dostat míč k bráně Kaspera Schmeichela. Dánská defenzíva je v závěru bezchybná.

90+6.

Kjaer vyhrál dva vzdušné souboje, ale pak ještě střílel Barák. Bohužel byla rána příliš prudká na teč a navíc šla vedle brány.

90+6.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je u konce a nutno konstatovat, že česká cesta letošním evropským šampionátem končí. Vše se rozhodlo v prvním poločase, ve kterém Češi velmi brzy inkasovali po hlavičce Thomase Delaneyho. Z několika příležitostí pak svěřenci kouče Šilhavého nedokázali vytěžit vyrovnání a navíc v závěru půle skóroval Kasper Dolberg. Český tým tak musel předvést stíhací jízdu v druhém poločase a úvod byl fantastický. Na gól Patrika Schicka však bohužel nikdo další nenavázal a z postupu do semifinále se proto radují Dánové.

STATISTIKY ZÁPASU

 

Držení míče: 53 % - 47 %

Střely na bránu: 5 - 7

Střely mimo bránu: 7 - 4

Rohové kopy: 9 - 7

Ofsajdy: 3 - 0

Fauly: 9 - 10

Žluté karty: 2 - 0

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy