EL: Obhájce titulu Atlético Madrid vypadl už ve skupině

16. 12. 2010 23:00
Na úkor španělského favorita postoupil Aris Soluň
José Antonio Reyes slaví gól
José Antonio Reyes slaví gól | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Atlétika Madrid titul v Evropské lize neobhájí. V dnešním utkání v Leverkusenu uhráli v sestavě bez českého beka Tomáše Ujfalušiho jen remízu 1:1 a se soutěží se nečekaně rozloučili už po základní skupině.

Na úkor španělského favorita postoupil Aris Soluň. Vyřazovací fázi si zahrají také Lille s obráncem Davidem Rozehnalem a kvarteto českých legionářů v Anderlechtu Brusel.

Atlético po nečekané domácí porážce 2:3 s Arisem potřebovalo na závěr skupiny nejen zvítězit v Leverkusenu, ale také spoléhat na to, že Aris klopýtne s posledním Rosenborgem. Madridský tým však nezvládl už první část úkolu.

Ruský tisk: CSKA měl převahu, vyhrát ale mohla Sparta

I když německý soupeř nasadil díky jistotě prvenství ve skupině kombinovanou sestavu bez českého reprezentanta Michala Kadlece, dostal se v druhé půli do vedení a Atlético už stačilo jen srovnat. V Německu nastoupilo bez Ujfalušiho, který zůstal doma ve Španělsku.

Aris na dálku soupeřil s Atlétikem a proti beznadějně poslednímu týmu skupiny Rosenborgu Trondheim orámoval svůj postup do vyřazovací fáze dvěma góly v nastaveném čase obou poločasů. Těsně před pauzou se hlavou trefil Cesarec a výsledek v závěru zpečetil střídající Faty.

Na rozdíl od Ujfalušiho se může na jarní boje v evropských pohárech těšit další český bek Rozehnal, který s Lille zvládl přímý souboj o postup proti Gentu.

Vedoucí celek francouzské ligy potvrdil formu ze závěru podzimu a belgického soupeře s přehledem zdolal 3:0. Dvakrát navíc domácím zkazila radost tyč. Rozehnal odehrál celých 90 minut.

Vyřazovací fázi si zahraje také kvarteto českých krajánků v Anderlechtu Brusel Janové Polák a Lecjaks, Ondřej Mazuch a Lukáš Mareček.

Belgický celek po dvou gólech z prvního poločasu zdolal Hajduk Split 2:0 a díky prohře AEK Atény se suverénem skupiny Petrohradem 0:3 se zásluhou lepší bilance ze vzájemných zápasů protlačil před řeckého soupeře na postupovou příčku.

Polák, Mazuch a Lecjaks odehráli celý zápas, Mareček posledních 12 minut.

Po zdravotních problémech se do sestavy Juventusu Turín vrátil český zadák Zdeněk Grygera. "Stará dáma" si proti Manchesteru City i v šestém utkání skupiny připsala nerozhodný výsledek a hosté díky tomu udrželi první místo ve skupině před Lechem Poznaň.

Utkání základních skupin Evropské ligy:

Skupina A:

Salcburk - Lech Poznaň 0:1 (0:1)
Branka: 30. Stilič. Rozhodčí: Lajuškin (Rus.).

Juventus Turín - Manchester City 1:1 (1:0)
Branky: 43. Giannetti - 77. Jo. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Konečná tabulka:

1. Manchester City 6 3 2 1 11:6 11
2. Lech Poznaň 6 3 2 1 11:8 11
3. Juventus Turín 6 0 6 0 7:7 6
4. Salcburk 6 0 2 4 1:9 2

Skupina B:

Aris Soluň - Rosenborg Trondheim 2:0 (1:0)
Branky: 45.+1 Cesarec, 90.+2 Faty. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Leverkusen - Atlético Madrid 1:1 (0:0)
Branky: 69. Helmes - 72. Mérida. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

1. Leverkusen 6 3 3 0 8:2 12
2. Aris Soluň 6 3 1 2 7:5 10
3. Atlético Madrid 6 2 2 2 9:7 8
4. Rosenborg 6 1 0 5 3:13 3

Skupina C:

Lille - Gent 3:0 (1:0)
Branky: 30. Obraniak, 56. Frau, 89. Sow. Rozhodčí: Gómez (Šp.).

Levski Sofia - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 45. Mladenov. Rozhodčí: Kinhöfer (Něm.).

1. Sporting Lisabon 6 4 0 2 14:6 12
2. Lille 6 2 2 2 8:6 8
3. Gent 6 2 1 3 8:13 7
4. Levski Sofia 6 2 1 3 6:11 7

Skupina G:

Anderlecht Brusel - Hajduk Split 2:0 (2:0)
Branky: 12. De Sutter, 41. Suárez. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

AEK Atény - Zenit Petrohrad 0:3 (0:1)
Branky: 44. Bucharov, 67. Rosina, 88. Denisov. Rozhodčí: Ennjimi (Fr.).

1. Petrohrad 6 6 0 0 18:6 18
2. Anderlecht 6 2 1 3 8:8 7
3. AEK Atény 6 2 1 3 9:13 7
4. Hajduk Split 6 1 0 5 5:13 3

Skupina H:

Stuttgart - Odense 5:1 (1:0)
Branky: 20. Gebhart, 48. vlastní Hoegh, 65. Gentner, 70. Pogrebňak, 90.+3 Marica - 72. Utaka. Rozhodčí: Hauge (Nor.).

Getafe - Young Boys Bern 1:0 (1:0)
Branka: 15. Sardinero. Rozhodčí: Vink (Niz.).

1. Stuttgart 6 5 0 1 16:6 15
2. Young Boys Bern 6 3 0 3 10:10 9
3. Getafe 6 2 1 3 4:8 7
4. Odense 6 1 1 4 8:14 4