Ruský tisk: CSKA měl převahu, vyhrát ale mohla Sparta

Red Spo, ČTK
16. 12. 2010 10:22
Pochvalu sklidilo také chování fanoušků obou táborů
Foto: Jakub Šafránek

Moskva - Jako úspěch komentují ruské listy remízu fotbalistů CSKA Moskva ve středečním zápasu Evropské ligy s pražskou Spartou, a to hlavně díky tomu, že se nenaplnily obavy z výtržností ruských fanoušků.

Moskevský klub, který do utkání poslal pět obvyklých náhradníků, podle deníku Sovětskij sport už myslel na příští sezonu. Sport-Express usoudil, že vítězství pro CSKA nebylo povinností a oba už jistě postupující týmy by se bez pražského duelu s radostí obešly.

Čtěte také:
Spokojená Sparta:Chtěli jsme tři body, ale remízu berem
Snaživá Sparta končí podzim úspěšně. Sebrala bod CSKA
Utkání Sparta - CSKA Moskva jsme sledovali ŽIVĚ
Dortmund v Seville remizoval a postup mu unikl

Hru podle Sovětského sportu sice převážně kontroloval CSKA, který zejména v druhém poločase většinu času strávil u soupeřova pokutového území, ale nebezpečnější byly protiútoky Sparty. Ta se dlouho snažila o vyrovnání marně - buď zasáhl brankář anebo sudí, který domácím neuznal dva góly kvůli ofsajdu. Ani po Kadlecově brance na 1:1 se obraz hry v zásadě nezměnil, a tak "zápas zákonitě skončil remízou".

Sport-Express ocenil, že obrana CSKA si i v "experimentálním" složení vedla docela spolehlivě, jindy zase přesvědčivě zasáhl brankář, i když se mu nakonec nepodařilo završit sezonu vychytanou nulou. Komentátor to přičetl i skutečnosti, že CSKA od vstřelení vedoucího gólu postupně vyklízel pole.

Nebýt toho, že "kraloval ofsajd", Sparta by podle listu vyhrála 3:1. "CSKA se nepovedlo ukončit skupinu s šesti vítězstvími z šesti možných. Ale v tomto zápase klub uspět už nepotřeboval," konstatoval Sport-Express.

Obavy z výtržností se nenaplnily

Více než hra však ruské komentátory zaujalo dění na tribunách a v pražských ulicích. "Navzdory nejpesimističtějším prognózám zápas skončil smírně. Fanoušci vojáků (CSKA) do boje nevrhli těžké dělostřelectvo a spokojili se s házením koulí po sudím," poznamenal Sovětskij sport na adresu obav, že by příznivci CSKA mohli v pražských ulicích rozpoutat obdobu žilinských nebo moskevských výtržností. Ale do okouzlující předvánoční Prahy přiletěli ruští fanoušci "odpočívat, a ne válčit".

Foto: Jakub Šafránek

Ani podle Sport-Expressu se nic mimořádného nakonec neodehrálo, dokonce si sami moskevští fanoušci stěžovali na přílišný klid. Na stadionu místo obvyklé tlačenice, jaká panuje v aréně CSKA, vznikla jediná fronta, a to u stánku s klubovými suvenýry. "Ačkoli (Pražané) už byli oděni do sparťanských barev od hlavy až k patám, přesto se hnali nakupovat. Co si jen ještě mohli pořídit? Třicátou sadu ponožek s nápisem Sparta?" pozastavil se reportér.

Zaskočila jej i skutečnost, že v Praze na rozdíl od Moskvy během fotbalových zápasů neplatí "suchý zákon", zakazující prodej alkoholu. O takových represích se prý Čechům nezdá ani v nejpříšernějším snu, a tak se pivo točí hned u stadionu. "Ale, bůh ví proč, opile vypadali jen naši," připustil komentátor.

Nemalý dojem zanechala i pražská policie. "Byla jakoby všude - a současně nikde," usoudil autor. Strážci zákona sice téměř neopouštěli své vozy a ani se nepřibližovali k stadionu, kde všechnu práci obstarali pořadatelé, ale reportér nezahlédl ani jedinou potyčku nebo nedorozumění s fanoušky. A Spartu pochválil i za to, jak si dokázala poradit s následky sněhové vánice.

 

Právě se děje

Další zprávy