Duel s Islandem píská Stark, co Damkové odřídil Sparta-Plzeň

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 11. 2014 12:30
Kvalifikační duel o Euro 2016 Česko-Island bude v neděli řídit německý rozhodčí Wolfgang Stark
Wolfgang Stark se vrací do Česka, po šlágru Sparta-Plzeň bude řídit kvalifikaci s Islandem
Wolfgang Stark se vrací do Česka, po šlágru Sparta-Plzeň bude řídit kvalifikaci s Islandem | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Očekávaný duel kvalifikace o Euro 2016 mezi Českem a Islandem bude řídit německý sudí Wolfgang Stark.

Jeho jméno je v Česku dobře známé. Na jaře 2013 ho totiž pozvala tuzemská komise rozhodčích, vedená Dagmar Damkovou, aby pískal ligový šlágr Sparta-Plzeň.

A to v době, kdy mezi oběma českými kluby zuřila ostrá zákulisní válka. Na podzim 2012 ji vyostřil jejich vzájemný duel v Plzni, v jehož průběhu Sparta zvažovala, že ze zápasu, na protest proti způsobu, jakým jej řídil sudí Matějek, odstoupí.

Následovala akce Křetínského taška, kdy šéf Sparty tvrdil, že má důkazy o nekorektních praktikách při způsobu rozhodování profesionálních soutěžích v Česku.

Nebyla důvěra, pískal Němec

Dagmar Damková proto několik měsíců poté, při dalším vzájemném střetu obou znesvářených klubů, volila ne zcela tradiční řešení, když povolala rozhodčího ze sousední země. Konkrétně Wolfganga Starka. Zápas na Letné proběhl pod jeho vedením bez problémů a Sparta vyhrála 1:0 gólem Davida Lafaty.

O tom, že Stark bude řídit nedělní zápas Česko-Island (20.45), a to společně s krajany - asistenty Mikem Pickelem a Thorstenem Schiffnerem, informuje web uefa.com.

Aktuální nominace Starka, který je vzhledem k výše popsaným skutečnostem zjevně starým známým Dagmar Damková, je obzvlášť pikantní vzhledem k nedávnému rozhovoru jejího životního partnera a místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra pro týdeník Gól.

Berbr v něm vyzdvihuje přínos Damkové pro úspěšnost českých týmů. Zmiňuje totiž její údajný zákulisní vliv, vyplývající z její pozice členky komise rozhodčích UEFA.

"V říjnovém kvalifikačním utkání Turecko-Česko švédský rozhodčí neodpískal penaltu proti nám za faul Váchy. Všichni jsme byli rádi, že máme Damkovou," říká například Berbr ve zmíněném rozhovoru.

V průběhu nedávného utkání Evropské ligy Slovan Bratislava-Sparta zase podle něj Damková provedla, jak Berbr říká zákulisní "majstrštyk", když po problémech s fanoušky  údajně "zabránila kontumaci ve prospěch Slovanu a ještě drastičtější pokutě pro hosty".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy