Dejte mi týden, žádá Brabec, který koupil Baník, řeší jeho dluhy a vsadil na kouče Petrželu

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 1. 2016 13:30
Václav Brabec zdůrazňuje, že Baník Ostrava nekoupil proto, aby ho poslal do insolvence. V první fázi řeší právní spory s Viktorií Žižkov, kvůli nimž má ostravský klub zablokované přestupy.
Na podzim získal Baník jen čtyři ligové body
Na podzim získal Baník jen čtyři ligové body | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Oslavil životní padesátku. A koupil ostravský Baník. K osobě Václava Brabce se teď upínají naděje příznivců nejpopulárnějšího klubu severní Moravy a Slezska.

"Nezlobte se, ale já teď do médií ještě moc mluvit nechci. Je potřeba zařídit spoustu věcí. Baník směřoval někam, nechci říkat kam... To je potřeba rychle zastavit, klub konsolidovat  - a já na ty alespoň nejzákladnější věci potřebuju čas. Dejte mi prosím aspoň týden," odmítá zatím nějaké rozsáhlejší rozhovory.

Podle informací Aktuálně.cz koupil Brabec od Petra Šafarčíka 95 procent akcií klubu a lze očekávat jeho snahu stát se stoprocentním vlastníkem Baníku.

Problém číslo 1: kauza Žižkov

"Je třeba akutně řešit nějaké právní záležitosti, se kterými jsou spojené fotbalové problémy," naznačuje Václav Brabec, že prioritně se musí vrhnout na tzv. kauzu Žižkov, kvůli které má Baník zablokované přestupy směrem do klubu.

Podstatou sporu je smluvní pokuta za prodlení při platbách za přestupy hráčů Hušbauera a Koukala z léta 2010 (!). Jde o částku přesahující 8 milionů korun, o kterou už se Žižkov s Baníkem u nejrůznějších arbitráží a soudů přou řadu let. A to ještě ve vzduchu visí hrozba, že si Žižkov může začít nárokovat i související úroky, které za tu dobu naskákaly do řádů desítek milionů korun.

Kromě toho Baník Ostrava stále vede spor například se svou bývalou hvězdou Václavem Svěrkošem. A mnohé další.

Klub se totiž dlouhodobě potýká s komplikovanou ekonomickou situací. V roce 2012 ho od Tomáše Petery koupila dvojice podnikatelů Adámek-Šafarčík. O rok později se klub kvůli předluženosti ocitl na hraně insolvence, zachránil ho až ostravský magistrát, když od Baníku koupil za 115 milionů starý stadion Na Bazalech.

Petrželu povolal do boje nový majitel

Manažerské chyby dosavadního vedení se odrážely i na ligovém A-týmu, který v posledních sezonách končil obvykle čtrnáctý, těsně nad hranou sestupu. A po podzimu 2015, kdy mužstvo získalo jen 4 body, už mu letos na jaře na záchranu nikdo šanci nedává.

Včetně trenéra Vlastimila Petržely, který na začátku roku vystřídal Radomíra Korytáře. "Ano, příchod pana Petržely byla moje iniciativa, jednal jsem s ním já, to mohu potvrdit," podotkl Brabec. Ostatně podobná slova vyřkl i Vlastimil Petržela, když jasně naznačil, že jeho působení v Ostravě je spojené právě s budoucností, kterou může Baníku garantovat Václav Brabec. Jinými slovy: pokud by se obchod mezi Šafarčíkem a Brabcem nedotáhl, Petržela by nejspíš zase odešel.

Z Baníku už do pražské Slavie odešel brankář Jiří Pavlenka, Francis Narh (Ghana) zamířil do Levski Sofia. "Budeme pracovat s mladými hráči, liga se zachránit nedá, ale pokusíme se s nimi hned postoupit zpátky," netají se svými plány Vlastimil Petržela.

Do insolvence Baník nepošlu, slibuje

Věří, že Václav Brabec mu bude krýt záda. "Můj cíl je Baník konsolidovat, v žádném případně nemám v úmyslu hned ho poslat někam do insolvence," zdůrazňuje padesátiletý podnikatel, který podle všeho tak dlouho Baníku půjčoval, až se klubu nakonec chopil sám.

Podnikatel Václav Brabec se podle obchodního rejstříku angažuje v ČSAD Havířov a ČSAD Frýdek Místek, stejně tak v cihlárně CIDEM Hranice a firmě Zemědělský spolek s r.o.

Od 5. ledna je předsedou představenstva společnosti Pro Fotbal Property, jejíž sídlo se shoduje se sídlem Baníku Ostrava v Bukovanského ulici.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy