Dejte mi týden, žádá Brabec, který koupil Baník, řeší jeho dluhy a vsadil na kouče Petrželu

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 1. 2016 13:30
Václav Brabec zdůrazňuje, že Baník Ostrava nekoupil proto, aby ho poslal do insolvence. V první fázi řeší právní spory s Viktorií Žižkov, kvůli nimž má ostravský klub zablokované přestupy.
Na podzim získal Baník jen čtyři ligové body
Na podzim získal Baník jen čtyři ligové body | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Oslavil životní padesátku. A koupil ostravský Baník. K osobě Václava Brabce se teď upínají naděje příznivců nejpopulárnějšího klubu severní Moravy a Slezska.

"Nezlobte se, ale já teď do médií ještě moc mluvit nechci. Je potřeba zařídit spoustu věcí. Baník směřoval někam, nechci říkat kam... To je potřeba rychle zastavit, klub konsolidovat  - a já na ty alespoň nejzákladnější věci potřebuju čas. Dejte mi prosím aspoň týden," odmítá zatím nějaké rozsáhlejší rozhovory.

Podle informací Aktuálně.cz koupil Brabec od Petra Šafarčíka 95 procent akcií klubu a lze očekávat jeho snahu stát se stoprocentním vlastníkem Baníku.

Problém číslo 1: kauza Žižkov

"Je třeba akutně řešit nějaké právní záležitosti, se kterými jsou spojené fotbalové problémy," naznačuje Václav Brabec, že prioritně se musí vrhnout na tzv. kauzu Žižkov, kvůli které má Baník zablokované přestupy směrem do klubu.

Podstatou sporu je smluvní pokuta za prodlení při platbách za přestupy hráčů Hušbauera a Koukala z léta 2010 (!). Jde o částku přesahující 8 milionů korun, o kterou už se Žižkov s Baníkem u nejrůznějších arbitráží a soudů přou řadu let. A to ještě ve vzduchu visí hrozba, že si Žižkov může začít nárokovat i související úroky, které za tu dobu naskákaly do řádů desítek milionů korun.

Kromě toho Baník Ostrava stále vede spor například se svou bývalou hvězdou Václavem Svěrkošem. A mnohé další.

Klub se totiž dlouhodobě potýká s komplikovanou ekonomickou situací. V roce 2012 ho od Tomáše Petery koupila dvojice podnikatelů Adámek-Šafarčík. O rok později se klub kvůli předluženosti ocitl na hraně insolvence, zachránil ho až ostravský magistrát, když od Baníku koupil za 115 milionů starý stadion Na Bazalech.

Petrželu povolal do boje nový majitel

Manažerské chyby dosavadního vedení se odrážely i na ligovém A-týmu, který v posledních sezonách končil obvykle čtrnáctý, těsně nad hranou sestupu. A po podzimu 2015, kdy mužstvo získalo jen 4 body, už mu letos na jaře na záchranu nikdo šanci nedává.

Včetně trenéra Vlastimila Petržely, který na začátku roku vystřídal Radomíra Korytáře. "Ano, příchod pana Petržely byla moje iniciativa, jednal jsem s ním já, to mohu potvrdit," podotkl Brabec. Ostatně podobná slova vyřkl i Vlastimil Petržela, když jasně naznačil, že jeho působení v Ostravě je spojené právě s budoucností, kterou může Baníku garantovat Václav Brabec. Jinými slovy: pokud by se obchod mezi Šafarčíkem a Brabcem nedotáhl, Petržela by nejspíš zase odešel.

Z Baníku už do pražské Slavie odešel brankář Jiří Pavlenka, Francis Narh (Ghana) zamířil do Levski Sofia. "Budeme pracovat s mladými hráči, liga se zachránit nedá, ale pokusíme se s nimi hned postoupit zpátky," netají se svými plány Vlastimil Petržela.

Do insolvence Baník nepošlu, slibuje

Věří, že Václav Brabec mu bude krýt záda. "Můj cíl je Baník konsolidovat, v žádném případně nemám v úmyslu hned ho poslat někam do insolvence," zdůrazňuje padesátiletý podnikatel, který podle všeho tak dlouho Baníku půjčoval, až se klubu nakonec chopil sám.

Podnikatel Václav Brabec se podle obchodního rejstříku angažuje v ČSAD Havířov a ČSAD Frýdek Místek, stejně tak v cihlárně CIDEM Hranice a firmě Zemědělský spolek s r.o.

Od 5. ledna je předsedou představenstva společnosti Pro Fotbal Property, jejíž sídlo se shoduje se sídlem Baníku Ostrava v Bukovanského ulici.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 17 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy