Další šílenosti sudích v zápase Plzně. Ta vyhrála v Brně 3:1

Aktualizováno 22. 11. 2013 23:15
Pavel Horváth vyrovnal v závěru první půle z nesprávně nařízené penalty. Sudí však zpackali zápas na obě strany. | Foto: CPA

Brno - Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli v 15. kole Gambrinus ligy na hřišti Zbrojovky Brno 3:1 a po třetí ligové výhře v řadě ztrácejí na vedoucí Spartu už jen dva body. Spartu však v sobotu ještě čeká domácí zápas s Mladou Boleslaví.

Naopak Zbrojovka doma proti Plzni posedmé v řadě nevyhrála a po třech domácích vítězstvích po příchodu trenéra Václava Kotala před svými diváky poprvé ztratila body.

Viktoria tak vyhrála v prvním zápase poté, co její trenér Pavel Vrba oznámil, že využije klauzuli ve smlouvě a předčasně ukončí své působení na lavičce Plzně, aby mohl od nového roku trénovat českou reprezentaci.

"Vyrovnání přišlo až v poslední minutě před přestávkou, což nám hodně pomohlo. Ve druhém poločase byla Zbrojovka aktivnější, ale my jsme vstřelili dvě branky. Podle informací, které mám, byly obě v pořádku. Zápas jsme zvládli dobře," řekl po zápase novinářům Vrba.

Penalta Plzně nebyla, stejně jako ofsajd

Zápas však zcela nezvládla trojice sudích v čele s hlavním Pavlem Fraňkem, která výsledek zápasu ovlivnila třemi hrubými chybami a k tomu přidala další spoustu nesprávných verdiktů.

Už pátý zápas Plzně v řadě totiž přinesl spornou situaci, kdy se nařízená penalta pískat neměla, nebo naopak nařízena být měla.

Za stavu 1:0 pro Brno, který zařídil gólem z úvodu zápasu Jiří Skalák, sudí ve 20. minutě kvůli domnělému ofsajdu chybně neuznali gól plzeňského Daniela Koláře, v nastavení první půle pak po teatrálním pádu Stanislava Tecla v pokutovém území Franěk chybně odpískal pokutový kop, který proměnil Pavel Horváth a vyrovnal na 1:1.

Hosté se pak zásluhou Tecla ujali po hodině hry vedení, stejný hráč pak v 84. minutě přidal pojistku na výhru Plzně, tentokrát však gól být uznán neměl, protože padl z ofsajdu.

Plzeň v úvodu tutovku spálila, Brno ne

Plzeň mohla už po minutě hry otevřít skóre. Horváth kolmicí poslal do úniku Koláře, ten si ale příliš předkopl míč a domácí gólman Hladký mu skokem pod nohy stoprocentní příležitost sebral.

Brno si s první šancí poradilo lépe. Fischer kolmou přihrávkou vysunul Skaláka a ten sám před Kozáčikem nezaváhal. Útočník, který ve Zbrojovce hostuje ze Sparty, se dočkal svého druhého gólu v nejvyšší soutěži.

Plzeň ve třetím ligovém duelu za sebou inkasovala v první čtvrthodině a musela dotahovat, stejně jako v předchozích utkáních s Jabloncem a v Mladé Boleslavi ale dokázala skóre otočit.

Ve 20. minutě měl blízko k vyrovnání Horváth, který z dálky trefil břevno. Odražený míč vrátil do sítě Kolář, pomezní sudí ale posoudil jeho pozici chybně jako ofsajdovou.

Plzeň rozhodla po pasech za obranu

Brno důsledně bránilo v bloku a dokázalo i hrozit dopředu. Po Buchtově hlavičce zblízka podržel hosty Kozáčik. Přesto úřadující mistr ještě do pauzy srovnal.

Po Hořavově centru upadli ve vápně domácí Košťál a po něm i Tecl a sudí Franěk k údivu domácích nařídil penaltu.

Horváth nezaváhal a proměnil i svůj druhý pokutový kop po říjnovém penaltovém nezdaru se Slavií. Plzeňský kapitán dal 80. gól v české lize.

Do druhé půle vstoupilo Brno nečekaně aktivně a hlavičkujícímu Pernicovi chyběl kousek, aby trefil prostor mezi tyčemi.

Po hodině hry ale znovu skórovala Plzeň. Hořavův centr vrátil hlavou před branku Limberský a Tecl doklepl míč do sítě.

Vyrovnání odmítl při tutovce Lutonský

Zbrojovka se však nevzdala a mohla srovnat. Sérii nebezpečných centrů do vápna však hostující obrana ustála a volný Lutonský napálil z několika metrů Kozáčika.

Naopak z brejku v 84. minutě chytře po zemi obstřelil Hladkého Tecl, který navázal na dva góly z předminulého kola s Jabloncem, a Viktoria se tak vítězně naladila na duel Ligy mistrů na půdě Manchesteru City v příštím týdnu.

Výsledek 15. kola:

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 1:3 (1:1)

Branky: 4. Skalák - 61. a 84. Tecl, 45.+2 Horváth z pen. Rozhodčí: Franěk - Pospíšil, Hock. ŽK: Zavadil - Kolář, Kozáčik, Horváth. Diváci: 5839.
Brno: Hladký - Janotka, Košťál, Pernica, Buchta - Pašek (77. Markovič), Fischer, Zavadil, Skalák (85. Glaser), Lutonský (80. Hyčka) - Kroupa. Trenér: Kotal.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Čišovský, Procházka, Hubník - Hořava, Horváth - Petržela (73. Ďuriš), Kolář, Limberský (77. Kovařík) - Tecl (86. Bakoš). Trenér: Vrba.

1. Sparta 14 11 3 0 34:8 36
2. Plzeň 15 10 4 1 35:12 34
3. Teplice 14 8 3 3 34:16 27
4. Liberec 14 7 4 3 15:16 25
5. Mladá Boleslav 14 6 5 3 27:15 23
6. Dukla 14 5 6 3 16:12 21