Citizens v poháru postoupili, Real má nakročeno

21. 1. 2014 23:07
Úterý bylo v elitních evropských fotbalových ligách pohárovým dnem.
Manchesterský Alvaro Negredo (vlevo) dává jeden ze svých dvou gólů do sítě West Hamu United.
Manchesterský Alvaro Negredo (vlevo) dává jeden ze svých dvou gólů do sítě West Hamu United. | Foto: Reuters

Praha - Úterý bylo v elitních evropských fotbalových ligách pohárovým dnem. Nejvíc radosti přineslo příznivcům Manchesteru City, ale ani vyznavači dresů Realu Madrid či AS Řím.

Díky dvěma trefám Negreda a jedné Agüera hráči Manchesteru City formálně potvrdili postup do finále anglického ligového poháru. Na hřiště West Hamu United si totiž přivezli exkluzivní vedení 6:0 po prvním zápase.

O tom, zda se bude konat čistě manchesterské finále, se rozhodne ve středu na Old Trafford. United tam budou chtít smazat náskok Sunderlandu 2:1.

V úvodním zápase čtvrtfinále Španělského poháru stačil Realu k radosti na půdě Espaňolu Barcelona gól Bnezemy z 25. miinuty.

Jediná branka padla také ve čtvrtfinále Italského poháru. A k velké radosti fandů AS Řím ji do sítě Juventusu Turín dal Gervinho.

Semifinále anglického Ligového poháru - odvetný zápas:

West Ham United - Manchester City 0:3 (3. a 59. Negredo, 24. Agüero), první zápas 0:6, postoupil Manchester City.

Odveta druhého semifinále Manchester United - Sunderland (první zápas 1:2) se hraje ve středu.

Španělský pohár - čtvrtfinále, první zápas:

Espaňol Barcelona - Real Madrid 0:1 (25. Benzema).

Italský pohár - čtvrtfinále:

AS Řím - Juventus 1:0 (79. Gervinho).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy