Slavia nezaváhala v Ostravě, Sparta rozstřílela neoblíbený Liberec

Aktualizováno 20. 6. 2020 21:54
Oba pražské kluby uspěly v 1. kole nadstavbové části Fortuna:Ligy. Lídr tabulky Slavia vyhrál na hřišti Baníku Ostrava 3:1, Sparta zdolala Liberec 4:1.

Slavia triumfovala na domácí půdě ostravského klubu po pěti letech a vede tabulku o devět bodů. Druhá Plzeň má ale k dobru nedělní zápas s Jabloncem. Západočechy přivítají Pražané ve středu v dalším kole a už mohou získat titul.

Slavia si tři body v Ostravě zajistila brankami Davida Zimy a Jana Bořila z první půle. Domácí David Buchta v 90. minutě snížil, ale hosté ihned kontrovali Petarem Musou. Baník doma v nejvyšší soutěži nevyhrál posedmé za sebou a zůstal v tabulce šestý.

"Celkově jsem spokojený. Dobrý týmový výkon a i hodně dobrých individuálních výkonů. Výhra nám přinese klid. Dává nám skvělou možnost na středu, kdy budeme hrát v podstatě titulový zápas. Máme to ve svých rukách, můžeme to rozhodnout," řekl na tiskové konferenci slavistický kouč Jindřich Trpišovský.

Zatímco minulý týden v závěru základní části při remíze 2:2 v Ostravě vyprodukovala Slavia dvě střely mezi tyče za celé utkání, dnes tuto bilanci srovnala už po třech minutách. Nejprve se Tecl protáhl zprava před Laštůvku, který jeho střelu vyrazil před dalšího slavistu, a následný pokus už místo gólmana na lajně odkopával Stronati.

Na Slavii bylo vidět, že další klopýtnutí v Ostravě nehodlá dopustit. Od startu byla aktivnější a převahu zužitkovala ve 14. minutě po rohovém kopu Zimou, který z malého vápna nohou usměrnil do sítě Ševčíkův centr. Devatenáctiletý stoper dal svou první ligovou branku.

Hosté měli i po gólu územní převahu. Baník hrozil ojediněle, ale i to málem stačilo. Potočný dostal v 31. minutě krásný pas za obranu, ale hlavičkou Koláře nepřekonal a svůj desátý gól v ligové sezoně nepřidal.

"Je to moje asi pátá šestá taková tutovka v Baníku. Kdybych aspoň trefil odkrytou bránu. Na tréninku mi to tam padá, ale v zápase ne a ne spadnout," litoval Potočný.

Pražané naopak ještě do přestávky šli do dvougólového trháku. Nadýchaný lob Stanciua za ostravskou linii ve 43. minutě z první umístil hlavičkou k tyči Bořil.

"Všichni víme, že Nico nám rád dává tyhle finálky. Po gólu mi říkal, že mě vůbec neviděl. Jen slyšel, jak si křičím. Dal to tam naslepo, zaplaťpánbůh, že mě to trefilo do hlavy a uklidil jsem to do brány," konstatoval Bořil.

Domácím se ani ve druhé půli nedařilo vytvořit na soupeře tlak, Slavia měla zápas pod kontrolou. V 62. minutě po brejku skórovala potřetí, ale Tecl zakončoval z ofsajdu a gól neplatil.

Šance na mokrém terénu a za soustavného mrholení přibývaly jen na straně Slavie. Zpětnou přihrávku Kaloče v 69. minutě vystihl Masopust, ale Laštůvka jeho sólo zneškodnil stejně jako další ránu slavistického křídla o sedm minut později.

Baník byl skoro celé utkání bezzubý. Až v 90. minutě mu vyšla přímočará akce, Kuzmanovič vysunul Buchtu, který blafákem vstřelil svůj první ligový gól. Hosté ale drama ihned utnuli pojišťující trefou střídajícího Musy po přihrávce od Oscara.

"Druhý poločas jsme zvládli dobře takticky. Až ke konci Baník chytil druhý dech. Ten gól byl skvělý, to se těžko dalo bránit. Naštěstí jsme dali gól na 3:1 a můžeme jet domů a radovat se," řekl Zima.

"Jsme zklamaní, protože jsme prohráli, ale Slavia byla lepší. Vyhrála zaslouženě, přesto náš výkon do ofenzivní fáze byl paradoxně lepší, než když jsme minule s nimi remizovali. Bohužel do defenzivy jsme udělali více chyb než minule," uvedl ostravský trenér Luboš Kozel.

Vlastní gól Letenské nezlomil

O šesté ligové výhře Sparty za sebou rozhodli Dávid Hancko, Michal Sáček a Ladislav Krejčí s Benjaminem Tettehem, jimž ke gólům výrazně pomohl hostující brankář Filip Nguyen. Slovan, který za 11 dní nastoupí proti Letenským ve finále domácího poháru, v první půli srovnal po vlastní brance domácího Martina Frýdka.

"Jsem rád, že jsme vyhráli, ale Liberec byl velmi těžký soupeř a rozhodla naše větší efektivita," řekl na klubovém webu trenér Sparty Václav Kotal. "Finále poháru v Liberci bude jiný a těžší zápas. Máme do té doby ještě dostatek zápasů, abychom se udrželi na třetím místě, které také zaručuje poháry. Z tohoto pohledu jedeme zápas od zápasu. Je to klišé, ale jinak to nejde," dodal.

Do první šance se už ve čtvrté minutě dostal domácí Sáček, jehož střelu brankář Liberce Nguyen reflexivně vyrazil. Na druhé straně zahrozil technickou střelou Baluta, ale také gólman Sparty Heča předvedl povedený zákrok.

V deváté minutě už se měnilo skóre. Po rohovém kopu zamířil hlavou k tyči stoper Hancko. Vedení Spartě vydrželo do 28. minuty, kdy si dal vlastní gól Frýdek. Domácí obránce byl přitom na hřišti pouhé dvě minuty poté, co vystřídal zraněného Vindheima.

Letenští si ale ještě před přestávkou vzali vedení zpátky. Nguyen si nejprve poradil s tvrdou ranou Hanouska, ale k míči se posléze dostal Karlsson. Po jeho centru posunul Frýdek hlavou na Sáčka a ten v pádu poslal balon do odkryté branky.

"V první půli jsme měli dobré možnosti, které jsme nedotáhli a tam se lámal chleba. Sparta nás potrestala, skoro bych řekl laciným gólem před poločasem. To jsme měli zachytit, i když tam teda odvedl dobrou práci hráč Sparty," uvedl kouč Liberce Pavel Hoftych.

Druhý poločas ve znamení tvrdosti

Po přestávce úroveň zápasu výrazně upadla a na Letné byl k vidění hlavně boj, fauly a nepřesnosti. Z šedi průměru vytrhla druhý poločas až šťastná branka Krejčího, který po centru sice hlavičkoval do břevna, ale míč se poté od Nguyena odrazil do branky.

"Snažili jsme se s výsledkem něco udělat, ale už jsme se do ničeho nedostávali. Pak jsme zase dostali laciný gól, tam měl jít Filip z brány. Potom už jsme to hráli tak, abychom pošetřili některé hráče, aby naši mladí z akademie ochutnali Spartu a něco se naučili," řekl Hoftych.

V závěru ještě mohl snížit Beran, ale trefil pouze Heču a Slovan vzápětí v posledních sekundách zápasu inkasoval počtvrté. Na střílený centr od Hložka si na vzdálenější tyči naběhl Tetteh a z velkého úhlu s pomocí dalšího odrazu od Nguyena skóroval.

Sparta má díky šesté ligové výhře za sebou na třetím místě tabulky čtyřbodový náskok před Jabloncem, ale Severočeši mají k dobru nedělní duel s druhou Plzní. Liberec naopak nedokázal navázat na dvě vítězství nad Letenskými ze základní části a může přijít o páté místo.

1. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Baník Ostrava - Slavia Praha 1:3 (0:2)

Branky: 90. Buchta - 14. Zima, 43. Bořil, 90.+2 Musa. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch - Marek (video). ŽK: Jirásek, Kuzmanovič, Fleišman - Ševčík, Musa. Diváci: 1722 (limit 2500 osob na stadionu).

Ostrava: Laštůvka - Jánoš, Pokorný, Stronati, Svozil, Fleišman - Potočný (81. Baroš), Kaloč (81. Drozd), Jirásek (64. Smola), Lalkovič (65. Buchta) - Šašinka (56. Kuzmanovič). Trenér: Kozel.

Slavia: Kolář - Coufal, Frydrych, Zima, Bořil - Ševčík (74. Traoré), Holeš - Masopust (82. Oscar), Stanciu (86. Takács), Provod - Tecl (86. Musa). Trenér: Trpišovský.

Sparta Praha - Slovan Liberec 4:1 (2:1)

Branky: 9. Hancko, 43. Sáček, 75. Krejčí, 90.+3 Tetteh - 28. vlastní Frýdek. Rozhodčí: Ardeleanu - Moláček, Caletka - Houdek (video). ŽK: Trávník - Malinský, Baluta, Hoftych (trenér), Hromada. Diváci: 1870 (limit 2500 osob na stadionu).

Sparta: Heča - Sáček, Štetina, Hancko, Hanousek - Vindheim (26. Frýdek), Krejčí, Kanga (76. Karabec), Dočkal (63. Trávník), Karlsson (76. Hložek) - Kozák (63. Tetteh). Trenér: Kotal.

Liberec: Nguyen - Koscelník, Kačaraba, Karafiát, Mikula - Malinský (66. Rondič), Alibekov (57. Beran), Mara, Hromada (78. Michal), Pešek (57. Zeman) - Baluta (78. Fukala). Trenér: Hoftych.