Příchod Van Kessela je živý. V Evropské lize bych si přál Arsenal, obdivuju Wengera, říká Páník

David Janeczek David Janeczek
14. 7. 2017 6:42
Zkušený zlínský kouč Bohumil Páník se spolu s celým moravským klubem těší na Evropskou ligu. Vítěz národního poháru ale prochází před začátkem sezony obměnou, klub totiž opustily některé opory. Ve Zlíně ale nelení a na poměry menšího provinčního klubu výrazně posilují. "Nechceme být v Evropě jen do počtu," velí Páník, který rovněž naznačil, v čem tkví jeho kouzlo při skládání úspěšného týmu.
Bohumil Páník.
Bohumil Páník. | Foto: ČTK

Během celého léta se spekuluje, že by mohl Zlín posílit Gino van Kessel, který by mohl přijít na hostování…

Nechci rozebírat příchody. To jsou věci majitelů klubu.

Chtěl byste Van Kessela v týmu?

Záleží na okolnostech. Těch možností na doplnění máme ještě více. Příchod Gina je jedna z nich. Pro mě je ale Van Kessel střední útočník a zakončovatel. Na kraj bych s ním nepočítal.

A co Michal Škoda, kterému končí v Norsku hostování?

Je to jedna z dalších možností.

Je mi jasné, že z vás konkrétní jména nedostanu, ale prozradíte alespoň posty?

Konečný kádr je ještě stále otevřený a možná v nejbližších dnech ještě někdo přijde, ale opakuju, že to jsou otázky na vedení. Osobně přestupy řeším jak s majitelem, tak se Zdeňkem Grygerou.

Koho byste si přál ve skupině Evropské ligy?

Takto nepřemýšlím. Musím ale říct, že jsem vždy obdivoval pana Wengera, který je velmi dlouho v jednom klubu, což je v Česku téměř nepředstavitelné. Pro mě je Wenger velký člověk a trenér. Líbí se mi i jeho styl hry. Ten rychlý přímočarý fotbal. Byla by pro nás všechny v klubu obrovská čest a odměna, kdybychom narazili právě na Arsenal. Musím ale ještě říct, že nechceme být v Evropské lize jen do počtu. Proto jsme ve zlínském měřítku vynaložili docela hodně prostředků na transfery, abychom posílili.

Přivedli jste třeba bývalého kapitána týmu Lukáše Železníka, který se ale zranil…

Lukáš Železník se nám zranil hned v tom prvním přípravném zápase, ale doufám, že se brzy vrátí. Nechci předjímat, kdy by se mohl vrátit, protože s tím návratem to není nikdy snadné. Momentálně je ve fázi rehabilitace.

Bavili jsme se o možných posilách do ofenzívy, ale co stopeři? Momentálně klasické střední obránce v týmu nemáte.

Máme možnost, aby ve středu obrany hráli Pepa Hnaníček a Tomáš Janíček. Takže jsme ze středních záložníků udělali stopery. Tomáš je bojovný kluk, který už na tomto postu hrával a Pepa zase dodá ve středu obrany konstruktivnost. Pokud by měl přijít stoper, tak by to musel být velký hráč. Prostě velká posila. 

Zlín přivedl i střední záložníky Argentince Pabla Podia a Petra Jiráčka.

Oba jsou už zkušení hráči a pro nás to bude zkvalitnění středové řady. Navíc nám tyto příchody umožnily posunout Pepu Hnaníčka a Tomáše Janíčka na stopery, což nám hodně pomohlo. Jak Pablo Podio, tak Petr Jiráček se potřebují s týmem sehrát a musí přijít na to, jakým způsobem hrajeme. Ale není to jen o nich. Máme spoustu nových hráčů a ono to bude potřebovat trochu času. Ale myslím, že to dáme dohromady.

Petr Jiráček patřil na Euru 2012 mezi nejlepší české hráče, ale po návratu z Německa už trochu ztratil něco ze svých schopností. Věříte, že se ještě může vrátit do bývalé formy? 

V Petra věřím a vím, že bude zase velký hráč. Věřím mu, a proto taky jsem ho do týmu hodně chtěl.

Z Liberce se vám povedlo přivést křídelníka Ubonga Ekpaie, kterému se velmi povedlo hlavně jaro. Co si od něj slibujete?

Je to mladý kluk, který to má všechno před sebou. Bude záležet jen na něm. Pro nás to bude velké posílení. Ale to musím říct o všech hráčích, kteří před sezonou přišli.

Elitní české týmy čekají předkola evropských pohárů. Bude pro vás výhoda, že začnete v Evropě až v září?

Určitě nám to dá větší prostor, abychom se sehráli. Hlavně ze začátku pojedeme v ligovém cyklu a nebudeme hrát ve čtvrtek ani o víkendu. Takže tým bude mít ze začátku čas si na sebe zvyknout. Pro nás je ale obrovsky důležitá liga. Není to o tom, že bychom řešili jen Evropskou ligu. Musím říct, že jsou pro nás stejně důležité obě soutěže.

Přibylo dalších několik cizinců. Nemáte v kabině problém s komunikací?

Mluvím s hráči česky a mám tam asistenta Honzu Kameníka, který perfektně ovládá angličtinu. Navíc Zoran Gajič je skvělý kluk, který umí anglicky a dokáže si další hráče dirigovat. Třeba u takového Adnana Džafiče nepoznáte, že není Čech. Takže nám to zatím funguje a s tím, že máme tolik cizinců, není vůbec žádný problém.

V zimě přišel do Zlína Zoran Gajič z Bohemky, o kterého tam neprojevovali příliš velký zájem. Nyní je u vás stoper číslo jedna. Musí vás těšit, že se tento přestup hodně povedl…

Zoran je vynikající člověk a ty reference, které jsem na něj získal, se potvrdily. Je to stmelovač týmu, vyhovuje nám jeho způsob hry. Bylo pro nás obrovské plus, že jsme ho koupili z Bohemky. Získali jsme v něm levonohého stopera, který nám odešel.

Jak moc řešíte vedle fotbalových i ty morální kvality jednotlivých hráčů, o které usilujete?

Pro mě to je nesmírně důležité. U jednotlivých hráčů to ukáže až čas, ale nechceme ty, kteří nemají zájem hrát ve Zlíně. Samozřejmě nyní jsme ve výhodě, že budeme hrát Evropskou ligu, takže je to určité lákadlo, ale musím říct, že všichni, kteří přišli, jsou charakterově výborní. Ono není jednoduché dát dohromady tolik národností, ale už mám něco za sebou a ono se nám to dařilo, takže věřím, že to bude pokračovat.

Vám se ve Zlíně obecně daří skládat tým, který se často obměňuje. Máte nějaký speciální recept?

Dlouho jsem pracoval u mládeže a tam se vám ti hráči mění každý rok všichni. Beru to jako formu učení a vzdělávání. Musíte každého hráče neustále učit. I ty, kteří už mají po třicítce. Působil jsem v Polsku nebo Brazílii. Musím říct, že pracovat v zahraničí je daleko těžší než doma. My si to teď trochu ztěžujeme tím, že k nám ti zahraniční hráči přicházejí, ale zase to jsou kvalitní fotbalisté, takže je to něco za něco.

Pracoval jste venku. Je pro vás velké plus, že se nyní můžete vžít do situace těch zahraničních hráčů?

Když jste venku a jste tam sám, tak ty pocity, co ti kluci mají, znáte. Musíte se vžít do jejich pocitů. Problémem může být cizí jazyk, zvyky a podobně. Musí se vám podřídit, ale je dobře, když se v něčem podřídíte i vy jim. Jde o vzájemnou spolupráci a takové obohacení celého života, nejde jen o ten fotbal.

Co je podle vás nejdůležitější pro zahraniční hráče, aby se prosadili?

Zahraniční posily musí být hlavně charakterově pevné. Pracoval jsem s brazilskými a celkově jihoamerickými hráči a jsou opravdu specifičtí. Z deseti kluků vydrží v Evropě dva, možná tři a zbytek se po necelém půlroce vrací domů. Co se týče našich posil, tak to jsou vesměs kluci, kteří tady jsou už delší dobu a to je pro nás obrovská výhoda. Není tady ani jeden, který by třeba přišel přímo z Afriky a teprve by se do toho musel dostat.

 

Právě se děje

Další zprávy