Komentář: Ostuda se Slováckem? Plzeň padla do historické krize. A může být ještě hůř

Jiří Škuba Jiří Škuba
12. 8. 2019 8:08
Otřesný výkon předvedli fotbalisté Plzně v utkání se Slováckem. Svěřenci trenéra Pavla Vrby porážkou 0:2 symbolizovali nebývalou krizi, která tým momentálně dusí.
Chmurné období prožívá kouč Pavel Vrba
Chmurné období prožívá kouč Pavel Vrba | Foto: Tomáš Liška

"Vedení poskládalo nejsilnější tým, který tady kdy byl," prohlásil sebevědomě plzeňský trenér Pavel Vrba před zápasem s Olympiakosem Pireus.

Zvláštní: na hřišti to totiž vypadá docela jinak. V posledních čtyřech zápasech viktoriáni třikrát prohráli, jejich střelecká marnost trvá už 381 minut. Tak strašidelnou sérii Plzeň naposledy zkompletovala na jaře roku 2008, tedy ještě v dobách, kdy patřila do podprůměru české ligy.

Hrůzný byl navíc způsob, jakým Vrbovi svěřenci se Slováckem prohráli. Domácím chybělo takřka všechno: nasazení, kvalita, nedařila se kombinace, nevycházely standardky, první střelu na bránu moravského týmu poslali až ve druhém poločase. A že by v závěru outsidera zmáčkli jako citron? Ani náhodou, místo drtivého tlaku doprovázel plzeňskou křeč pískot jinak loajálních tribun.

Po zápase kouč Vrba nepřímo korigoval svůj výrok o kvalitě kádru. "Stejně zjistíte, že je nejlepší sezonu odehrát se třinácti hráči." Jinými slovy: náhradníci, kteří dostali proti Slovácku šanci, neobstáli.

Ano, Viktorii chyběli Hrošovský, Limberský nebo Brabec, až do druhé půle vyběhli na trávník Krmenčík s Kopicem. Problém ale je, že se Vrba odkazuje na jádro týmu, jenž stejně vyhořel v Pireu nebo minulý týden v Antverpách.

V Plzni se musí smířit s tím, že časy hojnosti jsou pryč, nahradit legendární partu kolem Horvátha nebo Koláře je úkol téměř nemožný. Obzvlášť v době, kdy česká liga žádnou extra kvalitu nenabízí, co půlrok navíc přejedou přestupový trh zlatým kartáčem Sparta se Slavií. Plzeň proto musí hledat a posilovat zaprvé rychle, zadruhé velmi sofistikovaně.

Pořád platí, že Pavel Vrba patří mezi absolutní trenérskou špičku. Možná si ale ani sám nevzpomene, kdy se naposledy ocitl v tak těžké situaci. Rozložený tým musí připravit na čtvrteční pohárovou odvetu s Antverpami. Na zlomový zápas, který může rozhodnout o tom, jak bude celá plzeňská sezona vypadat.

Nedělní kolaps nicméně nesnižuje další vynikající výkon Slovácka. Trenér Martin Svědík jako by se mohl přetrhnout, aby se předvedl, aby upozornil na své trenérské kvality. V prvním kole vítězství na Letné, nyní v Plzni, to už je parádní položka do životopisu.

Skromný moravský tým je i přes smrtící los na šestém místě a už na startu soutěže si vypracoval slušný polštář na sestupová místa. A pokud Slovácko kromě favoritů občas vykostí i méně renomované týmy, pětačtyřicetiletý kouč by se mohl v brzké době konečně dočkat angažmá v některém z předních klubů.

Asi by si to i zasloužil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy