Kanga Spartě chybět nebude, míní Lafata. A úspěch v Evropě? To je nutnost

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
11. 8. 2020 12:09
Posledních pět let své profesionální fotbalové kariéry prožil David Lafata ve Spartě, kterou stále pozorně sleduje. Potěšily ho jarní zlepšené výkony i výsledky, stejně jako cesta, kterou se v letošním letním přestupovém období vydala. "Mám pocit, že Sparta brzy bude zase tam, kam svojí tradicí patří," říká bývalý elitní kanonýr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
David Lafata.
David Lafata. | Foto: Milan Kammermayer

Jaký dojem ve vás zanechaly letošní jarní zápasy Sparty?

Viděl jsem jich většinu v televizi a na utkání s Jabloncem jsem jí přál vítězství jako divák na letenském stadionu. Sparta začala být zase silná mentálně i herně čili taková, jakou ji chtějí fanoušci vidět. Věřím, že na podzim na své jarní výkony naváže a bude se pohybovat na těch nejvyšších příčkách.

Na trenérské lavičce Václava Jílka vystřídal Václav Kotal. Jaký je váš názor na tohoto málo známého kouče?

Půl roku jsem v Jablonci pod ním trénoval, takže jsem ho dost dobře poznal. Jestli se o někom říká, že žije 24 denně hodin fotbalem, tak u Kotala bych ještě aspoň hodinu přidal (smích). Fotbal je jeho život. Při své svědomitosti stále o něčem uvažuje, pořád něco nového vymýšlí. Ve Spartě dokázal své svěřence na každý zápas výborně připravit, přestože v systému středa-neděle-středa to nebylo jednoduché.

V čem především nastal jeho zásluhou obrat k lepšímu?

Hlavně se mu podařilo vytvořit stálou sestavu v obraně, zatímco například za trenéra Jílka se během krátké doby vystřídalo osm stoperů. Všichni zřejmě šli na hřiště s obavami, aby neudělali chybu a příští zápas neseděli na tribuně. Za Kotala si hráči začali věřit, psychicky se uklidnili, a proto třeba Štětina překvapil nečekaným výkonnostním posunem. Podobné platí i na Hancka, který se díky stabilním výkonům stal oporou zadních řad. A tak najednou měla Sparta výbornou stoperskou dvojici, která dlouho byla její slabinou. Potlesk patřil často i defenzivnímu záložníkovi Krejčímu a po dlouhých zdravotních problémech na sebe začal víc upozorňovat Dočkal, který se snažil hře dávat myšlenku.

Na odchod Kangy jsou různé názory. Jaký je ten váš?

Nevadí mi, že odešel, a jsem dokonce přesvědčený, že Spartě chybět nebude. Je to sice vynikající hráč, ale fotbal je kolektivní sport a on nikdy nectil žádná pravidla ani v šatně, ani na hřišti. Není asi náhoda, že ani po kvalitních jarních výkonech žádnou zajímavou zahraniční nabídku neměl, a tak se vrátil tam, kde už působil, tedy do Srbska. Je to možná i určitá odpověď na otázku, jak ho fotbalový svět vnímá.

Novou smlouvu nedostali ještě tři dlouholetí sparťané. Není to škoda?

Frýdek chce zkusit zahraniční angažmá, poznat něco jiného a ve svých 28 letech má na to právo. Třeba se do Sparty ještě někdy vrátí. Costa se ve Spartě doslova zabydlel, jako cizince jsem ho už nebral. Naučil se dobře česky a Spartě pomáhal nejen na hřišti. Například po příchodu velkého množství zahraničních hráčů každému vysvětloval, aby si vážili toho, že oblékají dres nejslavnějšího českého klubu s velkými zahraničními úspěchy. Je mu však 34 let, v poslední době měl zdravotní problémy a na jeho místo má dnes Sparta už lepší hráče. A Bičík končí jen hráčskou kariéru, protože se Špitem se stali trenéry brankářů. Mají všechny předpoklady, aby byli úspěšní.

Které příchody vás zaujaly proto, že by to mohly být skutečné posily, a ne pouze fotbalisté, kteří rozšířili hráčský kádr?

Především mě potěšil velice dobrý tah s Hanckem. Jednání s Fiorentinou o prodloužení jeho hostování na Spartě asi nebylo snadné, ale tento stoper v každém zápase přesvědčil, že i při svém mládí má všechny předpoklady stát se klíčovým hráčem zadních řad. Pokud jde o Krejčího, tak jsem se definitivně přesvědčil, že příchody začínají mít hlavu i patu. Mám velkou radost z jeho návratu, protože je to odchovanec, může hrát kdekoli na levé straně, má určité zahraniční zkušenosti a je obrovským přínosem pro šatnu. Měl by tedy být nespornou posilou na hřišti i v kabině. Velice spokojen jsem i s příchodem zkušeného reprezentanta Čelůstky, který může hrát na místě stopera i krajního obránce.

Myslíte si, že tito zkušení fotbalisté by v organizaci hry pomohli Dočkalovi?

Určitě! Zatím byl Bořek v této pozici sám a přitom měl za sebou roční zdravotní přestávku a byl na něj vyvíjen velký tlak. Příchodem těchto zkušených hráčů, kteří chtějí ve Spartě něco dokázat, by profitovali i mladíci, například Hložek, Karabec, Sáček a další. Budou mít vedle sebe učitele. Líbí se mi proto i věková skladba, která se zdá být vyvážená. A kdyby se ještě podařilo získat záložníka Pavelku, bylo by to přímo skvělé.

Takže příští sparťanskou sezonu vidíte v růžových barvách?

Současná "virová situace" neumožnila sehrát potřebný počet přípravných zápasů, takže zpočátku bude nutné herní projev ještě vyladit. Věřím však, že s výkony i výsledky bude spokojenost. Už dnes mám z této cesty, po které Sparta vykročila, velice dobrý pocit.

Myslíte si, že se letos podaří prosadit se i na evropské scéně?

Po třech hubených letech se to už stává přímo nutností. Horší je však to, že na postup do základní skupiny bude třeba porazit svého soupeře jen v jediném utkání, podle losu třeba i na jeho hřišti. Bude to zápas, na který se kvůli jeho mimořádné důležitosti bude třeba dokonale připravit. Trenér Kotal však jistě zase něco vymyslí. 

Poznámka redakce: Sparta se může za určitých okolností přímo kvalifikovat do základní skupiny Evropské ligy bez nutnosti hrát předkolo. Bude ale záležet na tom, kdo vyhraje letošní ročník. 

Ledecká u bazénu chystá nové triky a Šebrle rozhoňuje. Sledujte Sportovní Sociál | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 43 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy