Čechům totálně scházela dravost a ochota trpět, říká Straka

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 4. 2015 7:18
Zklamaní z posledních výkonů týmu Pavla Vrby jsou někdejší reprezentanti a fotbaloví odborníci Antonín Panenka a František Straka.
Čechům se poslední reprezentační sraz nepovedl.
Čechům se poslední reprezentační sraz nepovedl. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Tenhle reprezentační dvojzápas se nepovedl. Čeští fotbalisté nejprve horko těžko urvali bod z domácího kvalifikačního utkání proti Lotyšsku, aby o tři dny později nestačili v neúplné sestavě na rozjeté Slováky v přípravném duelu v Žilině.

Zklamaní z výkonů týmu Pavla Vrby byli i někdejší reprezentanti a fotbaloví odborníci Antonín Panenka a František Straka.

"Připomínalo mi to ty výkony, které reprezentace předváděla na konci éry trenéra Bílka a v úvodu působení kouče Vrby. Nebylo to ono. Řekl bych, že to byla taková bezkrevná hra," řekl serveru Aktuálně.cz Panenka.

Panenkovi chyběl pohyb bez míče

Co ve hře českého národního týmu Panenkovi nejvíce chybělo? "Určitě to chtělo více pohybu bez míče. Chyběly i nějaké individuální průniky a střelba z větší vzdálenosti. Když už se v dobře organizované hře soupeře naskytl prostor, Češi jako by ho snad ani nechtěli využít," vysvětlil mistr Evropy z Bělehradu 1976.

Bývalý kouč reprezentace František Straka měl podobný pocit. "Čekal jsem určitě víc, hlavně tři povinné body proti Lotyšsku. Totálně nám scházela dravost, hladovost," všiml si expert.

Podle jeho názoru českému týmu scházely atributy, s nimiž slavil na podzim čtyři kvalifikační vítězství za sebou. "V těch prvních zápasech naši ukázali jakousi jednotnost, společný cíl a myšlenku. Byla tam vidět ochota oddat se tomu a třeba i trpět. A to se nyní vytratilo. Přitom proti Lotyšsku to byl zápas, který přesně takový přístup potřebuje," dodal Straka.

Expertům se nelíbil Plašil

V utkání proti Slovensku zase Češi, hrající bez největších opor, disponovali nulovou efektivitou. Na bránu vystřelili až v 65. minutě a v zápase si nepřipsali ani jeden jediný rohový kop.

"Slováci byli hladovější a zanechali výborný dojem. Češi si nevypracovali žádnou stoprocentní šanci, prakticky vůbec nic neměli a zaslouženě prohráli," konstatoval Straka.

Co se týče individuálních výkonů, při otázce, kdo je zklamal, naráží oba experti na stejné jméno. Jaroslav Plašil. "Podle mě mu nesedí role štítového záložníka, je silnější v ofenzivě než v defenzivě. Ale bylo tam víc fotbalistů, kteří nejsou zrovna v té nejlepší momentální formě. Třeba Krejčí a Lafata. A i Dočkal má na víc," podotkl Panenka.

Straka chválí Gebre Selassieho

"Plašilovi to prostě nevyšlo, to se stává," doplnil Straka, který naopak vyzdvihl výkony Thea Gebre Selassieho. Pravý bek se vrátil do národního týmu po delší době a patřil k nejlepším hráčům.

"Sleduji bundesligu, a odtamtud o něm jdou skvělé reference. Teď to potvrdil. Má v sobě zdravé jádro. Jede na sto procent za všech okolností, i když se třeba nedaří," pochválil pravého beka Straka.

Oba fotbaloví experti českou reprezentaci po dvou nepříliš vydařených zápasech rozhodně neodepisují. "Základní sestava je ustálená a za měsíc ti hráči mohou být v lepší formě, než byli teď," podotkl Panenka. "Hraje se až v červnu, je dost času se vzpamatovat. Byla by strašná škoda nějak si cestu na Euro ještě zkomplikovat," uzavřel Straka.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy