Brückner se vrátí k reprezentaci. Jako Vrbův konzultant

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 1. 2014 5:00
Pavel Vrba nabídl Karlu Brücknerovi místo konzultanta u fotbalové reprezentace. Legenda souhlasí, i předseda FAČR je pro
Karel Brückner dostal od Pavla Vrby nabídku ke spolupráci. "A souhlasil," těší Vrbu
Karel Brückner dostal od Pavla Vrby nabídku ke spolupráci. "A souhlasil," těší Vrbu | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Pavel Vrba, nový kouč české reprezentace, oslovil jednoho ze svých předchůdců, legendárního trenéra Karla Brücknera, jestli by mu u národního týmu nepomohl jako konzultant.

"A pan Brückner s tím souhlasil," řekl Pavel Vrba pro Aktuálně.cz. Nakloněn celému projektu je i Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

"Víceméně už o tom můžeme mluvit oficiálně," řekl Vrba. "Měl jsem s panem Brücknerem několik schůzek a v pondělí jsem o tom mluvil i s panem Peltou."

Vrba: Pelta mi dal zelenou

Jak konkrétně vypadá Vrbova vize? "Chtěl bych, aby byl pan Brückner členem realizačního týmu jako konzultant, jako člověk, který nám bude pomáhat při rozborech a taktických záležitostech."

Vrbova myšlenka nalezla sluchu. "Pana Brücknera jsem v té věci oslovil a pan Brückner s tím souhlasil. I když bude samozřejmě hodně záležet na jistých problémech, které má doma, ale vypadá to, že bychom se mohli domluvit," říká Vrba.

Není tajemstvím, že Karel Brückner se v Olomouci stará o manželku Irenu. Deník Aktuálně.cz se mu včera pokoušel dovolat, ale legendární trenér nebyl k zastižení.

Vrba získal i podporu předsedy asociace. "Pan Pelta mi v tom dal zelenou, já budu rád, když pan Brückner tu funkci vezme a když se na srazech národního týmu bude pohybovat. Počítáme s tím, že na nich bude osobně přítomen, byť samozřejmě v rámci těch možností, které jsou svým způsobem trošku limitované."

Nezapomenutelné Portugalsko

Karel Brückner vedl jako hlavní kouč český národní tým v letech 2001-08. Dovedl ho na Eura 2004 a 2008 a na MS 2006.

Nejúspěšnější byl turnaj v Portugalsku v roce 2004, kde nejlepší český tým posledních let v čele s Nedvědem, Poborským, Rosickým, Kollerem a spol. postoupil do semifinále, kde vypadl v prodloužení s Řeky.

Mnoho expertů přisuzovalo tenkrát Čechům roli favoritů a oceňovali jejich herní styl jako nejprogresivnější na turnaji.

Karel Brückner pak ještě vyzkoušel roli trenéra rakouského A-týmu, ale na MS 2010 se s ním neprobojoval.

V závěru kvalifikace o turnaj v JAR pak pomáhal jako poradce Ivanu Haškovi, ale ani tato mise nebyla úspěšná.

Od té doby se Karel Brückner, kterému je nyní 74 let, ve fotbale neangažoval. Nedávno, po odchodu Pavla Vrby k reprezentaci, odmítl nabídku Tomáše Paclíka, vlastníka plzeňského klubu, aby Viktorii alespoň krátkodobě převzal.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy