Berbrův kůň Vaňkát se podle obžaloby zapletl s albánskými gangstery. Přesto bude pískat v Písku

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 3. 2016 13:30
Zdeněk Vaňkát je souzen za to, že měl coby policista pomáhat podle obžaloby albánskému gangu, který chtěl vykrást vilu pražského politika Rudolfa Blažka. Přesto Vaňkáta fotbalová asociace nasazuje nadále jako rozhodčího, v sobotu má pískat zápas třetí nejvyšší soutěže Písek-Benešov
Případ albánského gangu řešil policejní útvar, který bojuje s organizovaným zločinem. Zdeněk Vaňkát, obžalovaný ze spolupráce s gangem, přesto dál řídí fotbalové zápasy
Případ albánského gangu řešil policejní útvar, který bojuje s organizovaným zločinem. Zdeněk Vaňkát, obžalovaný ze spolupráce s gangem, přesto dál řídí fotbalové zápasy | Foto: Policie ČR

Praha - Obžalovali ho ze spolupráce s gangem albánských zlodějů. U Městského soudu v Praze už se rozběhl proces, ve kterém policista Zdeněk Vaňkát figuruje na lavici obžalovaných.

Fotbalová asociace ČR v tom ovšem neshledává důvod, proč by Vaňkáta měla omezovat ve výkonu funkce rozhodčího. Nominovala jej jako hlavního arbitra k řízení zápasu úvodního jarního kola České fotbalové ligy (ČFL), tedy třetí nejvyšší soutěže.

Zdeněk Vaňkát se tedy v sobotu od 10.15 předvede v akci divákům duelu Písek-Benešov. Od dubna zápasy neřídil, trávil totiž čas ve vyšetřovací vazbě.

Obžaloba: Hlídal vysílačku, měl čistit stopy

ČFL a divize má organizačně na starosti Řídící komise pro Čechy, již vede Dagmar Damková. Sudí k jednotlivým zápasům nominuje komise rozhodčích, kterou zde vede Martin Schröter.

Na otázku reportéra Aktuálně.cz, jestli by nebylo citlivější počkat s Vaňkátovými nominacemi k utkáním až poté, co skončí soud, Martin Schröter odvětil: "Asi na to máte nějaký svůj názor, já zase svůj, fotbalový. My rozhodčí nasazujeme podle jejich sportovních kvalit."

K situaci poskytlo své stanovisko i tiskové oddělení Fotbalové asociace ČR: "Rozhodčí Zdeněk Vaňkát zatím nebyl pravomocně odsouzen, ani shledán vinným a FAČR v takových případech ctí presumpci neviny. Jeho případ ani nijak s fotbalem nesouvisí, žádná z norem FAČR nestanovuje povinnost komukoli zakazovat činnost, pokud jeho případ na půdě soudu není uzavřen."

Policista Zdeněk Vaňkát bývá řazen k nejbližším přátelům českého místopředsedy FAČR Romana Berbra, životního partnera Dagmar Damkové. I Vaňkát se funkcionářsky angažuje, poté, co v Ústí nad Labem loni proběhl menší palácový převrat, by měl řídit tamní krajský fotbalový svaz. 

V uplynulých týdnech a měsících byl ovšem Vaňkát "mimo provoz", čas totiž trávil ve vyšetřovací vazbě, v níž se ocitl loni v dubnu. Orgány činné v trestním řízení Zdeňka Vaňkáta obvinily, že spolupracoval s albánským gangem zlodějů, který měl v úmyslu vykrást vilu pražského politika Rudolfa Blažka.

Vaňkát měl podle obžaloby číhat u policejní vysílačky a případně kumpány varovat, kdyby se k místu činu blížila policie. Navíc měl být údajně zangažován k tomu, aby pak ve vile zužitkoval své znalosti policejní práce a zamaskoval co nejvíc stop. Více o tomto kriminálním případu čtěte zde. K přepadení nakonec nedošlo, protože se do skupiny infiltroval policejní informátor.

U Městského soudu v Praze už začalo projednávání celé kauzy - o tom si více můžete přečíst zde. Albánci údajně chtěli udeřit i na obydlí ministra financí Andreje Babiše.

Dali nominaci Haindlové, poznali Vaňkáta

Jméno Zdeňka Vaňkáta se stalo širší veřejnosti známé v květnu 2013. Před volební valnou hromadou tehdy sháněla Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů, takzvané nominace, aby mohla kandidovat na pozici předsedkyně Fotbalové asociace ČR proti Miroslavu Peltovi.

Jednu z nominací jí dal klub Malše Roudné, který hrál vzápětí divizní zápas v Rokycanech. Místo původně nominovaných německých rozhodčích však dorazili na zápas jiní sudí, v čele s hlavním Zdeňkem Vaňkátem.

Ten pak Roudnému vyloučil tři hráče, nařídil proti němu penaltu - a když po zraněních hráčů Roudného klesl počet fotbalistů na hrací ploše pod předepsané minimum, nebyl zápas dohrán a Roudné prohrálo 0:4.

Podobné věci se o tom víkendu děly i s dalšími kluby, jež Haindlové nominaci poskytly. Nominaci jí dal i Převýšov (ČFL) nebo divizní celky z Doubravky a Nového Strašecí. O víkendu prohrály všechny, celá čtveřice úhrnným skóre 1:15 a vyloučeno jim bylo celkem 10 hráčů. Více o těchto utkáních zde nebo zde.

Haindlová nakonec stejně potřebný počet nominací nezískala a na valné hromadě FAČR na žádnou funkci nekandidovala.

Zato Zdeněk Vaňkát byl za svůj výkon záhy paradoxně odměněn postupem na listinu sudích pro první a druhou ligu, na níž působil jako asistent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy