Berbr se mnou cloumal a vyhrožoval, odtajnil Černý, co se dělo v Plzni, když doprovázel Listkiewicze

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 7. 2017 6:07
Incident, o kterém vypráví Otakar Černý, jen ilustruje atmosféru zášti a nenávisti mezi místopředsedou asociace Romanem Berbrem a komisí rozhodčích Michala Listkiewicze.
"Ty ču..., už sem nejezdi, nebo ti dáme na držku," měl Roman Berbr údajně sdělit Otakaru Černému na toaletách plzeňského stadionu.
"Ty ču..., už sem nejezdi, nebo ti dáme na držku," měl Roman Berbr údajně sdělit Otakaru Černému na toaletách plzeňského stadionu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na záchodcích cloumá muž v koženém kabátě sedmdesátníkem, vulgárně na něj křičí a vyhrožuje mu.

Místo a čas: Stadion Viktorie Plzeň, listopad 2016, krátce po skončení ligového zápasu Plzeň-Brno.

Osoby a obsazení: Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace České republiky a bývalý příslušník Státní bezpečnosti. A Otakar Černý, někdejší šéf redakce zpravodajství a posléze sportu v České televizi. Nyní mimo jiné poradce a konzultant Michala Listkiewicze, předsedy komise rozhodčích FAČR, jehož na zmíněném utkání doprovázel.

A co se vlastně na toaletách po utkání stalo? Otakar Černý vypráví, jak na něj Berbr zaútočil. Údajně jak slovně, tak i fyzicky.

"Měl na sobě dlouhý kožený kabát. Chytil mě za pravou paži a cloumal se mnou. Řekl mi: Ty ču…, už sem nejezdi, nebo ti dáme na držku. Za mě i za Dášu," říká Černý. "Já mu na to neřekl ani slovo."

Deník Aktuálně.cz požádal prostřednictvím tiskového oddělení Fotbalové asociace ČR o vyjádření i jejího místopředsedu Romana Berbra. "Verzi pana Černého nechává pan místopředseda bez reakce," zněla odpověď.

Otakar Černý bezprostředně po incidentu celou záležitost nezveřejňoval, ale písemně o ní informoval tehdy ještě úřadujícího předsedu asociace Miroslava Peltu a také majitele plzeňského klubu Tomáše Paclíka.

Pelta: Alespoň vidíš, s kým já musím pracovat

Otakar Černý
Otakar Černý | Foto: Tomáš Adamec

"Pan Paclík mi sdělil, že se věcí nebude zabývat. Že je pan Berbr soukromá osoba a ať si to vyřídím s ním," vzpomíná Černý.

Od předsedy FAČR Miroslava Pelty se pak Černému mělo dostat této odpovědi: "Alespoň vidíš, s jakými lidmi já musím spolupracovat."

Své svědectví zveřejňuje nyní Otakar Černý z toho důvodu, že válka mezi Berbrem a jeho suitou vedená proti Listkiewiczově komisi rozhodčích graduje. A Černý chce veřejnosti předestřít, jaké formy nátlakových prostředků jsou také ve hře.

Ačkoli Berbr veřejně vypráví, že proti Listkiewiczovi nic nemá, tedy kromě toho, že je Polák, v nedávném rozhovoru pro deník Sport opakovaně zmínil, že směrem ke komisi očekává dopis z UEFA. Dočkal se. V zaslaném materiálu se UEFA, v jejíž komisi rozhodčích pracuje i Dagmar Damková, manželka Romana Berbra, mimo jiné podivuje nad transparentními prvky v práci komise, jako je kupříkladu zveřejňování trestů pro rozhodčí za jejich případná pochybení. 

"U člena naší komise Romana Hrubeše a sekretáře komise Emila Ubiase jsou nyní na Strahově živeny obavy, že v rámci šetření budou propuštěni ze zaměstnaneckého poměru s FAČR. Pracují tedy v atmosféře strachu," konstatoval Petr Mlsna, Listkiewiczův místopředseda z komise a zároveň náměstek ministra vnitra.

Pelta sudím akci zaplatil, Berbr jim ji nyní fakturuje

Hodně zlé krve vzbudily faktury vyčíslené až na 70 000 korun, které od FAČR v uplynulých dnech dostali ligoví rozhodčí. S výzvou, aby si zpětně proplatili své lednové soustředění v Portugalsku. A to přesto, že akce už příslušným poskytovatelům služeb uhrazena byla, a to z prostředků asociace. Ostatně tak, jak to zkraje roku veřejně slíbil a prezentoval i Miroslav Pelta, tehdy ještě šéf FAČR.

Jenže ten je od květnové policejní akce obviněn z manipulací při rozdělování státních dotací pro sport. To má dva důsledky:

1) Pelta z předsednické funkce odstoupil a svaz teď reálně řídí jeden z jeho místopředsedů Roman Berbr.

2) Vyplacení prostředků z klíčového dotačního programu V pro činnost sportovních svazů se na ministerstvu školství zablokovalo a zpozdilo.

Fotbalová asociace je očekává na přelomu srpna a září. Zatím si vypomáhá překlenovací půjčkou od UEFA ve výši 2 milionů eur (52 milionů korun). Ve skutečnosti jde o prostředky, které by později dostala tak jako tak. Ale za včasnější zaslání na české účty zaplatí dvouprocentní úrok.

V souvislosti se stavem dočasné finanční nouze vytvořil Roman Berbr na polského experta tlak, když mimo jiné zveřejnil, za jakých ekonomických podmínek Michal Listkiewicz pro český fotbal pracuje.

Michal Listkiewicz
Michal Listkiewicz | Foto: ČTK

"Pan Listkiewicz tady má ještě jednoho Poláka, vůbec nevím, jak se jmenuje, který pobírá 1500 eur, pan Listkiewicz 4700. Tudíž nás stojí 6200 měsíčně. Pak něco na byt pana Listkiewicze… My jsme mu proto napsali, že mu tyhle věci nebudeme vyplácet, protože na to nemáme. Necháme mu pouze auto a CCS," řekl Roman Berbr v rozhovoru pro deník Sport. Částka 4700 eur odpovídá zhruba sumě 122 000 korun. Podle informací Aktuálně.cz neuvedl Berbr zcela přesnou částku, ve skutečnosti bere Listkiewicz o něco málo méně. Jeho zmíněný polský spolupracovník připravuje pro komisi videorozbory.

Tvrdík a Fortuna zasahují

Na berbrovský nátlak směřovaný na Listkiewicze v červnu reagoval sponzor asociace, sázková společnost Fortuna, která už má s vedením ligy dopředu uzavřené smlouvy, že se stane titulárním sponzorem nejvyšší soutěže od ročníku 2018/19.

Zásah Fortuny a jejích vlastníků zvěstoval tehdy na Twitteru jeden z hlavních iniciátorů celé záchranné akce, šéf Slavie Jaroslav Tvrdík: "Děkuji Marku Dospivovi a Pentě za jejich razantní vstup do českého fotbalu. Fortuna uhradí náklady spojené s předsedou komise rozhodčích."

Michal Listkiewicz, který s praporkem řídil i finále MS 1990 v Itálii a léta pracoval v odborných rozhodcovských komisích FIFA a UEFA, se ve FAČR objevil loni v létě. Ve dvou hlasováních výkonného výboru tehdy Miroslav Pelta prosadil jeho jmenování i konkrétní složení jeho komise, a to vždy Berbrově vůli navzdory.

Michal Listkiewicz se v čele komise objevil poté, co ji postupně vedli Dagmar Damková a Miroslav Tulinger, přičemž tuto éru českého fotbalu poznamenalo několik afér. Včetně Křetínského černé tašky, případu Chřestýš nebo namol opilých sudích, kteří řídili duel Příbram-Slavia v závěru ročníku 2015/16.

Marek Pilný, opilý čtvrtý rozhodčí ligového zápasu Příbram-Slavia
Marek Pilný, opilý čtvrtý rozhodčí ligového zápasu Příbram-Slavia | Foto: ČTK

Poté, co v komisi začal pracovat Michal Listkiewicz, se z řady klubů začaly ozývat hlasy, že ve fotbale nově zavládla atmosféra větší důvěry. V podobném duchu se opakovaně vyjadřoval například zlínský trenér Bohumil Páník, z řad majitelů klubů zase Petr Paukner, vlastník Dukly, i mnozí jiní.

Berbr: Dbáme o zachování fotbalu v celém jeho rozsahu

Roman Berbr
Roman Berbr | Foto: Milan Kammermayer

Proto mnohé velmi znepokojilo, když i poté, co Fortuna ohlásila, že Listkiewiczovo další působení v čele komise finančně zabezpečí, přišla akce s fakturami, které sudí dostali s výzvou uhradit náklady, se kterými nepočítali. A komise rozhodčích na tento krok nyní již Berbrem ovládaného výkonného výboru reagovala velmi ostrým prohlášením:

"Komise rozhodčích FAČR považuje tento krok ze strany orgánů FAČR za bezprecedentní pokus o nátlak na rozhodčí profesionálních soutěží před nadcházejícím soutěžním ročníkem 2017/2018 (…) a za další pokus o ovládnutí Komise rozhodčích a rozhodcovského sboru profesionálních soutěží, a to i jinými formami, než přímým útokem na jednotlivé členy Komise rozhodčích."

Berbr na to reagoval slovy: "Úkolem vedeni FAČR je dbát o zachování existence fotbalu v celém jeho rozsahu, nikoli pouze práv jedné skupiny. Bohužel, jednání komise rozhodčích nasvědčuje tomu, že není plně obeznámena s vážností ekonomického stavu FAČR, jinak by takové prohlášení nikdy neudělala. Snahou vedení FAČR není poškozovat něčí práva, jak by se mohlo zdát, ale zachovat rovnováhu při řešení ekonomické krize, ve které se FAČR v důsledku jednání ministerstva školství právě nachází."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 58 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy