Baník prodal stadion na Bazalech, potřeboval peníze

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 12. 2011 5:00
Příští sezonu už Baník odehraje ve Vítkovicích
Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Stadion na Bazalech už nepatří fotbalovému klubu FC Baník Ostrava. Novým vlastníkem je společnost SMK Reality Invest. Informaci o tom, že k transakci došlo, potvrdil Aktuálně.cz Tomáš Petera, vlastník Baníku.

Ten připustil, že jej k odprodeji stadionu přiměla ne zcela utěšená ekonomická situace klubu. "Proto jsme o prodeji Bazalů začali uvažovat, naší podmínkou každopádně bylo, aby se nový vlastník pokusil o to, aby do budoucna fotbal z Bazalů nezmizel," říká Petera.

O fotbale čtěte více:

Kolik Baník Ostrava za prodej stadionu zinkasoval, Petera odmítl prozradit. Zmínil, že před deseti lety odhadovali znalci cenu stadionu až na 200 milionů korun. "Od té doby šly ale ceny realit prudce dolů," mrzí Peteru.

V létě se Baník stěhuje do Vítkovic

Stadion Bazaly otevřeli v roce 1959. Jeho dnešní stav neodpovídá požadavkům fotbalového svazu pro zápasy nejvyšší soutěže. Už na tento ročník dostal Baník výjimku, od příští sezony bude hrávat na Městském stadionu ve Vítkovicích.

"Baník peníze na rekonstrukci nemá. Stěhovat se musíme. Ale věřím, že se do budoucna nějaké řešení najde a buď se podaří Bazaly rekonstruovat, nebo v Ostravě vznikne úplně nový stadion," říká Petera.

O prodeji Bazalů prý jednal s několika subjekty. "Nakonec jsme se dohodli s SMK Reality Invest, kterou reprezentuje Libor Adámek. Je to firma z regionu, za kterou stojí hmatatelné výsledky dobré práce," říká Petera.

Hadamczikova konkurenční vize padla

Alois Hadamczik válku o Bazaly prohrál.
Alois Hadamczik válku o Bazaly prohrál. | Foto: Ondřej Besperát

Konkurenční řešení situace se stadionem na Bazalech prezentoval v nedávné době trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Ten před lety Baník právě skupině lidí kolem Tomáše Petery prodal. Nyní od něj chtěl Bazaly koupit s tím, že by polovinu akcií firmy, která by stadion držela, převedl bezplatně městu.

"Stadion bychom pak s městem rekonstruovali společně," řekl Hadamczik pro HN. S tím, že mu jde v první řadě o to, aby na Bazalech zůstal fotbal a nevyrostl tam místo stadionu developerský bytový projekt.

Tomáš Petera však zjevně s Hadamczikem nenašel společnou řeč a zvolil jinou variantu prodeje.

Čeká se na příchod Kubiny, Jankulovského a Látala

Baník čekají v dohledné době další změny. Do vlastnické struktury by měl vstoupit hokejista Pavel Kubina, v roli sportovního ředitele by se měl objevit Marek Jankulovski, donedávna hvězda AC Milán.

Ohledně pozice trenéra už podle informací Aktuálně.cz vyjednává Petera s Radoslavem Látalem, kapitánem mistrovského týmu Baníku ze sezony 2003/04.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Home Credit se vzdává snu o hongkongské burze

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 1 hodinou

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy