Baník prodal stadion na Bazalech, potřeboval peníze

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 12. 2011 5:00
Příští sezonu už Baník odehraje ve Vítkovicích
Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Stadion na Bazalech už nepatří fotbalovému klubu FC Baník Ostrava. Novým vlastníkem je společnost SMK Reality Invest. Informaci o tom, že k transakci došlo, potvrdil Aktuálně.cz Tomáš Petera, vlastník Baníku.

Ten připustil, že jej k odprodeji stadionu přiměla ne zcela utěšená ekonomická situace klubu. "Proto jsme o prodeji Bazalů začali uvažovat, naší podmínkou každopádně bylo, aby se nový vlastník pokusil o to, aby do budoucna fotbal z Bazalů nezmizel," říká Petera.

O fotbale čtěte více:

Kolik Baník Ostrava za prodej stadionu zinkasoval, Petera odmítl prozradit. Zmínil, že před deseti lety odhadovali znalci cenu stadionu až na 200 milionů korun. "Od té doby šly ale ceny realit prudce dolů," mrzí Peteru.

V létě se Baník stěhuje do Vítkovic

Stadion Bazaly otevřeli v roce 1959. Jeho dnešní stav neodpovídá požadavkům fotbalového svazu pro zápasy nejvyšší soutěže. Už na tento ročník dostal Baník výjimku, od příští sezony bude hrávat na Městském stadionu ve Vítkovicích.

"Baník peníze na rekonstrukci nemá. Stěhovat se musíme. Ale věřím, že se do budoucna nějaké řešení najde a buď se podaří Bazaly rekonstruovat, nebo v Ostravě vznikne úplně nový stadion," říká Petera.

O prodeji Bazalů prý jednal s několika subjekty. "Nakonec jsme se dohodli s SMK Reality Invest, kterou reprezentuje Libor Adámek. Je to firma z regionu, za kterou stojí hmatatelné výsledky dobré práce," říká Petera.

Hadamczikova konkurenční vize padla

Alois Hadamczik válku o Bazaly prohrál.
Alois Hadamczik válku o Bazaly prohrál. | Foto: Ondřej Besperát

Konkurenční řešení situace se stadionem na Bazalech prezentoval v nedávné době trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Ten před lety Baník právě skupině lidí kolem Tomáše Petery prodal. Nyní od něj chtěl Bazaly koupit s tím, že by polovinu akcií firmy, která by stadion držela, převedl bezplatně městu.

"Stadion bychom pak s městem rekonstruovali společně," řekl Hadamczik pro HN. S tím, že mu jde v první řadě o to, aby na Bazalech zůstal fotbal a nevyrostl tam místo stadionu developerský bytový projekt.

Tomáš Petera však zjevně s Hadamczikem nenašel společnou řeč a zvolil jinou variantu prodeje.

Čeká se na příchod Kubiny, Jankulovského a Látala

Baník čekají v dohledné době další změny. Do vlastnické struktury by měl vstoupit hokejista Pavel Kubina, v roli sportovního ředitele by se měl objevit Marek Jankulovski, donedávna hvězda AC Milán.

Ohledně pozice trenéra už podle informací Aktuálně.cz vyjednává Petera s Radoslavem Látalem, kapitánem mistrovského týmu Baníku ze sezony 2003/04.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy