Baník nadělil Zlínu pět gólů. Žižkov spadl na chvost

26. 10. 2008 21:55
Zlín - Baník 2:5, Kladno - Žižkov 1:0
Pět branek ukazuje na prtech své ruky hostující záložnik Otepka.
Pět branek ukazuje na prtech své ruky hostující záložnik Otepka. | Foto: Reuters

Zlín - Atraktivní a na góly bohaté utkání sehráli v jedenáctém kole Gambrinus ligy ve Zlíně fotbalisté ostravského Baníku. Přestože ještě deset minut před koncem utkání prohrávali 1:2 nakonec se radovali z vysokého vítězství 5:2.

Ostrava tak po zisku tří bodů v tabulce o skóre předstihla Liberec a poskočila na čtvrté místo, bod za třetí Spartu.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Svůj tým přijelo do Zlína podpořit velké množství baníkovských fanoušků, kteří se ovšem kromě bouřlivé kulisy prezentovali také několika dělbuchy a světlicemi a pořadatelé mohli být rádi, že se zápas vůbec podařilo dohrát.

Domácí šli do vedení už po čtyřech minutách hry, když Vyskočil proměnil penaltu nařízenou za faul na něj samotného. Navýšit skóre mohl aktivní Žůrek, všechny jeho nadějné příležitosti ale pochytal hostující brankář Vašek.

Krátce před koncem první půle se Baníku podařilo vyrovnat. Po rohovém kopu míříl přesně Bolf. Na to ale ihned zareagovali Zlínští a zásluhou Bači šli znovu do vedení.

Ofenzivní fotbal pokračoval také po přestávce. Po hodině hry byl ovšem na pár minut přerušen, kvůli dýmu z dělbuchů ostravských fanoušků se mohlo pokračovat až po krátké přestávce.

Chvíli poté vystřídal Mičolu Střihavka a hosté se začali nadechovat k závěrečnému náporu.

Marek sice ještě mířil jen do výborně chytajícího Kořínka, pak ale stáhl Střihavku ve zlínské šestnáctce Malý a kromě červené karty viděl také to, jak rozhodčí ukazuje na značku pokutového kopu. K jeho exekuci se postavil zkušený Otepka a nemýlil se.

Ještě více radosti bylo na straně Baníku po krásné střele Svěrkoše. Z hranice vápna se trefil přesně k tyči zlínské branky a hosté vedli.

Ostravští chuligáni málem zapříčinili přerušení zápasu.
Ostravští chuligáni málem zapříčinili přerušení zápasu. | Foto: Ondřej Besperát

Domácí se nechtěli vzdát tak snadno a tlačili se k vyrovnání. Jejich snahu ale potrestal střídající Střihavka, který se dvakrát prosadil v nastaveném čase a stanovil konečné vysoké skóre 2:5.

Žižkov vystřídal Kladno na poslední příčce

Poslední už nejsou v Gambrinus lize fotbalisté Kladna. V nedělním zápase dvou týmů, které uzavíraly tabulku, si dokázali poradit s Viktorií Žižkov, a právě jejich soupeř je vystřídal na nelichotivé pozici.

Jedinou brankou rozhodl utkání plné nepřesností domácí útočník Lukáš Zoubele.

Žižkov přijel na Kladno odhodlán konečně prolomit střelecké trápení a po dlouhé době zvítězit, skutečnost však byla od tohoto přání na hony vzdálena.

Svěřenci kouče Csaplára byli téměř neškodní a domácí branku celých devadesát minut prakticky neohrozili. Také Kladno brzdily časté nepřesnosti, a když nevyužilo ani dvě šance ze závěru prvního poločasu, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Aktivnější byli domácí fotbalisté také ve druhé půli a v 68. minutě zachránila hostujícího gólmana Bartalského pouze tyč. O deset minut později už ale mířil přesně Zoubele, který byl na konci vydařené akce Szaba a Šilhána.

Další branku už dva tisíce diváků na kladenském stadionu neviděli, očekávaný nápor Žižkova nepřišel, a tak Viktoriáni po další porážce spadli až na poslední místo ligové tabulky, kde vystřídali právě Kladno.

Brno ztratilo výhru v závěru

Vyhrát znovu nedokázali ani fotbalisté Brna. Ti sice po brance kapitána Trousila z rohového kopu vedli už od dvanácté minuty, hostům z Českých Budějovic se ale podařilo v nastaveném čase vyrovnat a na poslední chvíli vybojovali bod.

Domácí mohli kromě několika dalších nevyužitých příležitostí litovat zejména krásné Heinzovy střely, která po půlhodině hry orazítkovala jen břevno Kučerovy branky.

Jablonec se po nadějném začátku ligovou tabulkou propadá.
Jablonec se po nadějném začátku ligovou tabulkou propadá. | Foto: Aktuálně.cz

Ambiciózní Brno si tak v posledních třech kolech připsalo pouhé dva body a židle podle trenérem Uličným se začíná povážlivě kymácet.

Jablonec oslabil Homola

Nevydařený týden potvrdil také Jablonec. Po tom, co v pondělní dohrávce 10. ligového kola dostal výprask v severočeském derby v Liberci, podlehl doma také Teplicím.

Zápas velmi ovlivnila situace z 12. minuty, kdy byl za stažení Juna vyloučen domácí stoper Jiří Homola. V dalším průběhu utkání pak měli logicky více ze hry hosté.

Výhodu jednoho muže v poli ale využili až dvacet minut před koncem, kdy Jakub Mareš využil uvolnění Mahmutoviče a propálil jabloneckého Špita.

Vyrovnat mohl střídající Valenta, s jeho nadějným pokusem si ale poradil teplický brankář Belic. A tak nakonec podruhé udeřilo na druhé straně. V nastaveném čase se prosadil Mahmutovič a definitivně pohřbil naděje domácích na bodový zisk.

Plzeň konečně vyhrála

Červenalo se také v zápase Bohemians Praha s Viktorií Plzeň. Hra byla půl hodiny vyrovnaná, pak ale přišel nevybíravý zákrok  Demetera na Koláře a domácí šli do oslabení.

Toho využil jen o pár minut později hostující kapitán Horváth, který nedal brankáři Belaňovi šanci z přímého kopu.

Také ve druhém poločase měla Plzeň převahu, její fotbalisté se ale dlouho zastřelovali. Na straně Bohemians zase neuspěl veterán Kincl, který nezužitkoval zaváhání Rady.

Utkání pak definitivně rozhodla chyba běloruského obránce Lenceviče. Ten třináct minut před koncem dával malou domů Belaňovi, nevšiml si ale atakujícího Mliky a plzeňský střídající hráč s přehledem navýšil skóre na konečných 0:2.

Západočeši si tak po deseti kolech připsali konečně druhou ligovou výhru v sezoně.

Tescoma Zlín - Baník Ostrava 2:5 (2:1)

Branky: 4. Vyskočil (pen.), 43. Bača - 90. a 90. Střihavka, 40. Bolf, 79. Otepka (pen.), 83. Svěrkoš
ČK: 79. Malý (Z)
Zlín: Kořínek - Čelůstka (54. Pazdera), Kroča, Zbožínek, Malý - Šmahaj, Zúbek, Kóňa, Vyskočil - Bača - Žůrek (73. Kroupa)
Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Marek, Galásek, Otepka (87. Zeher), Mičola (68. Střihavka) - Svěrkoš (90. Rajtoral), Lička

SK Kladno - FK Viktoria Žižkov 1:0 (0:0)