Atlético padlo, Kozák dvěma góly vyřídil Panathinaikos

8. 11. 2012 23:24
Dněpropetrovsk nevyužil šanci na postup, čtyřmi góly jej sestřelil kanonýr Cavani.
Fotbalista Lazia Řím Libor Kozák v utkání proti Panathinaikosu v Evropské lize 2012/13. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Atlétika nečekaně prohráli v Evropské lize na hřišti Coimbry 0:2 a nevyužili šanci předčasně se kvalifikovat do vyřazovací fáze. Madridský obhájce trofeje se po první bodové ztrátě ve čtyřech zápasech propadl v základní skupině B o skóre za vedoucí Plzeň.

Naopak fotbalisté Lyonu zvítězili v Bilbau 3:2 a po čtvrté výhře si ve "sparťanské" skupině předčasně zajistili postup do vyřazovací fáze.

V dalších zápasech soutěže byli vidět čeští fotbalisté a čerství reprezentanti povolaní k přátelskému utkání se Slovenskem. Útočník Libor Kozák dvěma brankami zařídil vítězství Lazia Řím 3:0 nad Panathinaikosem Athény.

Naopak branka záložníka Bořka Dočkala nic nezměnila na prohře Rosenborgu Trondheim 1:3 na hřišti Metalistu Charkov.

Atlético ukončilo sérii šestnácti výher

Španělští svěřenci trenéra Diega Simeoneho ukončili v Portugalsku rekordní sérii šestnácti výher v evropských pohárech.

Atlético ani do čtvrtého utkání ve skupině EL nepostavilo své největší hvězdy v čele s kanonýrem Radamelem Falcaem, a tentokrát se mu to vymstilo. Coimbru poslal do vedení ve 28. minutě Wilson Eduardo, který dvacet minut před koncem přidal z penalty i druhý gól.

Académica se dočkala v evropských pohárech prvního vítězství od listopadu 1969 a před dalším domácím zápasem s Plzní zdramatizovala situaci ve skupině.

Cavani čtyřikrát překonal brankáře Laštůvku

Šanci na postup do další fáze dnes nevyužil ani Dněpropetrovsk s českým brankářem Janem Laštůvkou a stoperem Ondřejem Mazuchem. Ukrajinský přemožitel Liberce ze závěrečného předkola EL po třech úvodních výhrách utrpěl v Neapoli porážku 2:4, všechny domácí branky vstřelil kanonýr Edinson Cavani.

Bordeaux s kapitánem Jaroslavem Plašilem v záloze porazilo Marítimo na svém hřišti 1:0 a v tabulce skupiny D je druhé o bod za vedoucím Newcastlem.

Bilbao vyrovnalo, ale nakonec slavil Lyon

Lyon si v Bilbau zajistil dvoubrankové vedení už během prvního poločasu, ve kterém se prosadili útočník Bafétimbi Gomis a záložník Yoann Gourcuff. Finalista posledního ročníku se ale zvedl a v úvodních deseti minutách druhé půle vyrovnal díky Anderu Herrerovi a proměněné penaltě Aritze Adurize.

Francouzskému celku však vrátil vedení po hodině hry Alexandre Lacazette a rozhodl o první porážce Athletiku na stadionu San Mamés po dvanácti pohárových zápasech. Tým kouče Marcela Bielsy má s jedním bodem už jen teoretickou možnost kvalifikace.

Kozáka nezastavilo ani krvavé zranění hlavy

Kozák, který byl v pondělí nominován pro reprezentační utkání se Slovenskem, se v Římě poprvé prosadil ve 22. minutě. Poté mu sice Seitaridis způsobil krvavé zranění hlavy, ale třiadvacetiletý útočník i s obvazem zvýšil druhým gólem pět minut před přestávkou. Po změně stran ještě uzavřel na 3:0 pro Lazia Sergio Floccari.

Další čerstvý člen národního týmu Bořek Dočkal srovnal v Charkově tři minuty před přestávkou na 1:1. Jeho Rosenborg však proti Metalistu po přestávce dvakrát inkasoval a potřetí za sebou v EL nebodoval.

Leverkusen a Charkov postupují

Charkov doprovodí ze skupiny K do další fáze Leverkusen. Německý tým si postup do jarní části zajistil vítězstvím 3:1 nad Rapidem Vídeň, zahrát by si ji měl po pauze vynucené natrženým postranním vazem v levém koleni také obránce Michal Kadlec.

Oba postupující jsou známí i ve skupině H. Kazaň z ní poslala do další fáze výhra 1:0 v Baku, deset bodů a jistotu pokračování v soutěži má i Inter Milán, který zvítězil 3:1 na hřišti Partizanu Bělehrad.

Dramatickým závěrem si postup zajistil i Hannover ve skupině L. Doma s Helsingborgem sice během osmi minut přišel o dvoubrankové vedení, soupeř ale v posledních dvou minutách ztratil dva vyloučené hráče a následně i remízu, když z penalty rozhodl Huzsti.

4. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Machačkala - Liverpool 1:0 (1:0)

Branka: 45. Traoré. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.).

Udine - Young Boys Bern 2:3 (0:1)

Branky: 47. Di Natale, 83. Fabbrini - 27. Bobadilla, 65. Farnerud, 73. Nuzzolo. Rozhodčí: Tohver (Est.).

1. Machačkala 4 2 1 1 4:2 7
2. Liverpool 4 2 0 2 8:7 6
3. Young Boys Bern 4 2 0 2 9:10 6
4. Udine 4 1 1 2 7:9 4

Skupina B:

Coimbra - Atlético Madrid 2:0 (1:0)

Branky: 28. a 70. z pen. Wilson Eduardo. Rozhodčí: Probert (Angl.).

Coimbra: Ricardo - Dias, Ferreira, Real, Nivaldo - Cleyton, Keita (79. China), Makelele - Marinho (70. Alfonso), S. Cissé (84. Edinho), Wilson Eduardo. Trenér: Emanuel.

Atlético: Asenjo - Silvio, Cata Díaz, Pulido, Filipe Luis - Koke, Mario Suárez (58. Emre), Tiago (71. Oueslati), Ňiguez (46. Martín) - Adrián López, Raúl García. Trenér: Simeone.

1. Viktoria Plzeň 4 3 0 1 9:3 9
2. Atlético Madrid 4 3 0 1 6:3 9
3. Coimbra 4 1 1 2 5:6 4
4. Hapoel Tel Aviv 4 0 1 3 2:10 1

Skupina C:

Fenerbahce Istanbul - AEL Limassol 2:0 (2:0)

Branky: 11. Kuijt, 41. Sow. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.). ČK: 70. Ouon (Limassol).

Marseille - Mönchengladbach 2:2 (0:1)

Branky: 54. Barton, 67. Ayew - 20. Hanke, 90.+2 Arango. Rozhodčí: Kružliak (SR).

1. Fenerbahce Istanbul 4 3 1 0 9:4 10
2. Marseille 4 1 2 1 9:7 5
3. Mönchengladbach 4 1 2 1 6:6 5
4. AEL Limassol 4 0 1 3 1:8 1

Skupina D:

Bordeaux - Marítimo 1:0 (1:0)

Branka: 16. Bellion. Rozhodčí: Mažeika (Lit.).

FC Bruggy - Newcastle 2:2 (2:2)

Branky: 14. Tričkovski, 19. Jörgensen - 42. Anita, 44. Ameobi. Rozhodčí: Banti (It.).

1. Newcastle 4 2 2 0 6:2 8
2. Bordeaux 4 2 1 1 6:4 7
3. FC Bruggy 4 1 1 2 4:7 4
4. Marítimo 4 0 2 2 1:4 2

Skupina E:

FC Kodaň - Stuttgart 0:2 (0:0)

Branky: 76. Ibiševič, 90.+1 Harnik. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Molde - Steaua Bukurešť 1:2 (0:2)

Branky: 56. Chima Chukwu - 21. Chipciu, 37. Latovlevici. Rozhodčí: Vad (Maď.).

1. Steaua Bukurešť 4 3 1 0 7:3 10
2. Stuttgart 4 1 2 1 4:4 5
3. FC Kodaň 4 1 1 2 2:4 4
4. Molde 4 1 0 3 4:6 3

Skupina F:

AIK Stockholm - PSV Eindhoven 1:0 (1:0)

Branka: 12. Bangura. Rozhodčí: Lajuškin (Rus.).

Neapol - Dněpropetrovsk 4:2 (1:1)

Branky: 7., 77., 88. a 90.+2 Cavani - 33. Fedeckyj, 52. Zozulja. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

1. Dněpropetrovsk 4 3 0 1 10:7 9
2. Neapol 4 2 0 2 9:8 6
3. PSV Eindhoven 4 1 1 2 4:4 4
4. AIK Stockholm 4 1 1 2 4:8 4

Skupina G:

Sporting Lisabon - Genk 1:1 (0:0)

Branky: 64. Van Wolfswinkel. Rozhodčí: Johanesson (Švéd.). ČK: 59. Schaars (Sporting).

Basilej - Videoton Székesfehérvár 1:0 (0:0)

Branka: 80. Streller. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.).

1. Genk 4 2 2 0 8:4 8
2. Videoton Székesfehérvár 4 2 0 2 5:5 6
3. Basilej 4 1 2 1 4:4 5
4. Sporting Lisabon 4 0 2 2 2:6 2

Skupina H:

Partizan Bělehrad - Inter Milán 1:3 (0:0)

Branky: 90. Tomič - 51. a 75. Palacio, 87. Guarin. Rozhodčí: Gomes (Portug.).

Neftči Baku - Kazaň 0:1 (0:1)

Branka: 16. Ďaďun. Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

1. Inter Milán 4 3 1 0 9:4 10
2. Kazaň 4 3 1 0 6:2 10
3. Neftči Baku 4 0 1 3 1:5 1
4. Partizan Bělehrad 4 0 1 3 1:6 1

Skupina I:

Bilbao - Lyon 2:3 (0:2)

Branky: 48. Ander Herrera, 55. Aduriz z pen. - 22. Gomis, 45.+1 Gourcuff, 63. Lacazette. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Amorebieta, Aurtenetxe (46. Ibai Gómez) - De Marcos, Iturraspe, Ander Herrera - Susaeta, Aduriz (71. Llorente), Muniain (86. Ismael López). Trenér: Bielsa.

Lyon: Vercoutre - Réveillére, Biševac, Lovren, Umtiti - Fofana, Gonalons - Lacazette (81. Ferri), Gourcuff, Monzón (68. Malbranque) - Gomis (73. López). Trenér: Garde.

1. Lyon 4 4 0 0 11:7 12
2. Sparta Praha 4 2 1 1 8:5 7
3. Hapoel Kirjat Šmona 4 0 2 2 6:9 2
4. Bilbao 4 0 1 3 5:9 1

Skupina J:

Lazio Řím - Panathinaikos Atény 3:0 (2:0)

Branky: 22. a 40. Kozák, 58. Floccari. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Tottenham - Maribor 3:1 (1:1)

Branky: 22., 49. a 77. Defoe - 40. Berič. Rozhodčí: Munukka (Fin.).

1. Lazio Řím 4 2 2 0 5:1 8
2. Tottenham 4 1 3 0 5:3 6
3. Maribor 4 1 1 2 5:5 4
4. Panathinaikos Atény 4 0 2 2 2:8 2

Skupina K:

Leverkusen - Rapid Vídeň 3:0 (1:0)

Branky: 4. Hegeler, 53. Schürrle, 62. Friedrich. Rozhodčí: Kovařík (ČR).

Metalist Charkov - Rosenborg Trondheim 3:1 (1:1)

Branky: 4. Taison, 70. Xavier, 90.+2 Torres - 42. Dočkal. Rozhodčí: Jug (Slovin.).

Hannover - Helsingborg 3:2 (1:0)

Branky: 3. a 50. Diouf, 90. Huzsti z pen. - 59. Djurdjič, 67. Bedoya. Rozhodčí: Fautrel (Fr.). ČK: 88. Atta, 89. Larsson (oba Helsingborg).

1. Hannover 4 3 1 0 9:6 10
2. Levante 4 2 1 1 5:2 7
3. Twente Enschede 4 0 3 1 4:7 3
4. Helsingborg 4 0 1 3 5:8 1