Čína odstartovala olympiádu bombastickou show

Martin Jůzek
8. 8. 2008 18:06
Slavnostní ceremoniál jsme sledovali v online reportáži
Ohňostroj nad Národním stadionem při zahájení olympiády v Pekingu.
Ohňostroj nad Národním stadionem při zahájení olympiády v Pekingu. | Foto: Reuters

Peking - Olympijské hry byly zahájeny. Bombastický zahajovací ceremoniál zakončilo na pekingském hlavním stadionu zapálení olympijského ohně.

Slavný gymnasta Li Ning jej zažehl přesně v 18:05 středoevropského času. Li Ning byl poté, co pochodeň převzal, vyzdvižen do vzduchu. Krátce nato už "kráčel" po okraji stadionu a blížil se ke konstrukci, kde oheň zapálil.

Oficiálně hry zahájil v 17:36 středoevropského času čínský prezident Chu Ťin-tchao. O osm minut později zavlála nad hlavním pekingským stadionem olympijská vlajka.

V úvodní části programu se Čína rozhodla představit důležité kapitoly své historie, významné myslitele, jako byl například Konfucius. Na ploše stadionu se postupně vystřídalo 14 tisíc účinkujících.

Na řadu přišla ukázka tai-či i připomínka ekologické hrozby.

Přesně hodinu po zahájení ceremoniálu vpochodovali na plochu první sportovci. Jako první šla dle tradice řecká výprava, další následovaly v čínské abecedě: jako druhá Guinea.

Na Českou republiku přišla řada až po více než hodině a půl nepřetržitého pochodu výprav. Českou vlajku nesla kajakářka Štěpánka Hilgertová.

Dvě hodiny po nástupu Řeků uzavřeli defilé výprav domácí Číňané, nejpočetnější výprava her.

Čtěte: Blog Martina Nováka psaný přímo od hlavního olympijského stadionu
Prohlédněte si: Fotogalerie nafocená odpoledne před Ptačím hnízdem

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters
Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem v rámci zahajovacího ceremoniálu olympijských her.
Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem v rámci zahajovacího ceremoniálu olympijských her. | Foto: Reuters
Olympijské kruhy nad Ptačím hnízdem při zahájení letních olympijských her
Olympijské kruhy nad Ptačím hnízdem při zahájení letních olympijských her | Foto: Reuters
Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu.
Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters
Žena s účesem do tvaru olympijských kruhů krátce před zahájením olympijských her v Pekingu.
Žena s účesem do tvaru olympijských kruhů krátce před zahájením olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters

Prohlédněte si: Fotogalerie z velkolepého zahajovacího ceremoniálu

I když se před samotnými hrami hodně hovořilo o jejich bojkotu ze strany politiků kvůli Tibetu a lidským právům, vše dopadlo opačně. Na zahájení usedne na tribunu rekordní počet více než osmdesáti hlav států.

Aktuálně.cz vám průběh celého ceremoniálu přiblížilo v online reportáži.

18:08 - Děkujeme za pozornost. Slavnostní ceremoniál je za námi, ale 29. olympiáda byla teprve zahájena. Sledujte ji s námi na Aktuálně.cz.

18:05 - A povedlo se mu to. Li Ning právě zažehl olympijský oheň přímo na Národním stadionu v Pekingu. Tam je už sobota, je krátce po půlnoci, nastává první den olympiády!

Olympijská pochodeň hoří, 29. letní olympijské hry v Pekingu jsou zahájeny.
Olympijská pochodeň hoří, 29. letní olympijské hry v Pekingu jsou zahájeny. | Foto: Reuters

18:00 - Slavný gymnasta Li Ning převzal před šestou hodinou našeho času oheň jako poslední člen štafety. Vzal jej a byl vyzdvižen do vzduchu. Krátce nato už "kráčel" po okraji stadionu a blížil se ke konstrukci, kde měl oheň zažehnout.

Slavný gymnasta Li Ning "běží" vzduchem kolem střechy Národního stadionu, aby zapálil olympijský oheň.
Slavný gymnasta Li Ning "běží" vzduchem kolem střechy Národního stadionu, aby zapálil olympijský oheň. | Foto: Reuters

17:55 - A olympijský oheň je v "ptačím hnízdě"! Nyní jej bývalí čínští sportovci ukazují při obíhání stadionu divákům, to znamená, že se už blíží opravdu poslední bod slavnostního ceremoniálu - zažehnutí olympijského ohně!

17:52 - Další tradicí je i holubice, která má symbolizovat mír. Tentokráte ji napodobují tanečnice a píseň. Tuto část znovu ukončil ohňostroj.

17:49 - Žang Yning právě složila slib za sportovce, kteří tímto prohlašují, že budou soutěžit v duchu fair play. Po ní přišel na řadu slib rozhodčích, promluvil Chuang Liping.

17:44 - Olympijskou vlajku převzalo osm členů čínské armády, kteří ji přináší ke stožáru. S vojenským důrazem ji za doprovodu olympijské hymny vztyčují vedle čínské vlajky.

17:39 - Na stadionu právě prochází osm čínských čestných hostů - bývalých sportovců, kteří nesou vlajku s pěti kruhy.

17:36 - Olympijské hry byly zahájeny prezidentem Číny Chu Ťin-tchaem přesně v 17:36, tedy v 23:36 pekingského času.

17:33 - Také prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge zmínil "hrozivé" zemětřesení a vyjádřil soustrast všem pozůstalým. Potom apeloval na fair play a zdůraznil, aby sportovci bojovali čestně, jelikož jsou vzorem pro řadu ostatních lidí. "Podvod a doping na Hry nepatří," řekl Belgičan.

17:30 - Liu Qi, starosta a prezident organizačního výboru, poděkoval za možnost uspořádat olympiádu. Stejně tak ocenil svět, že pomohl při zemětřesení v Sečuánu.

17:24 - Stadion se znovu ponořil do tmy. A je tu další, krátká vlna ohňostrojů. Pořadatelé připravili červený koberec, po němž přijdou důležité osoby jako prezident MOV Jacques Rogge a prezident organizačního výboru a starosta Pekingu na tribunu.

17:20 - Všechno směřuje ke konci tohoto ceremoniálu. Nyní přichází poslední část monstrózní akce jménem zahájení olympiády - projevy, sliby a zažehnutí ohně.

17:16 - Domácí sportovci vchází doprostřed všech výprav, do samého srdce stadionu. Než tam ale dlouhý had lidí dojde, chvíli to potrvá.

Vlajku Číny nesl před celým početným týmem sportovců pořádající země vysoký basketbalista Jao Ming.
Vlajku Číny nesl před celým početným týmem sportovců pořádající země vysoký basketbalista Jao Ming. | Foto: Reuters

17:11 - Chu Ťin-tchao, prezident země, samozřejmě mává. Někteří žluto-červení Číňané také, jiní skáčí do objektivu kamer, většina však drží své kamery a natáčí si celou událost pro své vlastní paměti.

17:10 - A je to tady! Poslední sportovci vchází do "Ptačího hnízda", jsou to Číňané, kteří mají v čele Jao Minga, basketbalistu z Houstonu, z NBA. Celkem Číňané vysílají do boje nejvyšší počet reprezentantů - 639 nadějí. Kolik zlatých medailí vytěží?

17:08 - Nyní se na plochu dostali rozradostnění Australané, teď Zambie...

17:06 - Pomalu se nám výpravy chýlí ke konci... Fanoušci už netrpělivě vyhlíží Čínu. A potom už budou 29. olympijské hry oficiálně zahájeny.

17:03 - Německo je na tom stejně jako Argentina a Čína. Vede je na ceremoniálu basketbalista - Dirk Nowitzki. I on působí v NBA, konkrétně v Dallasu. Německo má v Pekingu 455 sportovců.

16:55 - Švýcarsko a Roger Federer, vlajkonoš. A opět se tleská. No věřili byste tomu, jak je tenista oblíbený? Musel se ubytovat v hotelu, protože jinde ho zastavovali a chtěli se s ním vyfotit. Nejen Číňané, ale i jiní sportovci.

Tato členka paraguajského týmu si namalovala olympijské kruhy na tvář.
Tato členka paraguajského týmu si namalovala olympijské kruhy na tvář. | Foto: Reuters

16:52 - KLDR na place. Severní Korea přivítána aplausem. Ovšem je to jiný obrázek než ten, který se nám naskytl před čtyřmi roky. V Aténách pochodovaly oba korejské státy dohromady. Nyní tomu tak není. Proč? Čtěte ZDE

16:48 - A je tu i Slovensko. Naše východní sousedy vedla jiná slalomářka - Elena Kalliská. Slováků je však v Pekingu méně a bylo to vidět i ve výpravě.

Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová.
Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová. | Foto: Reuters

16:44 - Češi byli také oblečeni značně stylově. Za Hilgertovou pochodovala zhruba třetina českých olympioniků. Nechyběli tenisté, vedle sebe kráčel a mával tenisový pár Lucie Šafářová, Tomáš Berdych. Ani dvojice Mrzílková, Šmídová se nenechala zahanbit, ačkoliv jachting je vzdálen od Pekingu pět set kilometrů.

16:43 - Ale teď už je to tady! Česká výprava vstoupila na plochu stadionu za vlajkonoškou Štěpánkou Hilgertovou.

16:38 - Jestliže čekáte na Českou republiku, její vlajku a některé její, ano, ty naše sportovce, tak můžete čekat dál. Dobrá zpráva pro ty, kteří teprve začali přenos sledovat. O "nic", kromě kulturní megashow, nepřišli. Ale na tu se můžete podívat alespoň u nás v obrazech, nebo později v záznamu.

16:31 - Paradoxů je na dnešním ceremoniálu mnoho. Nyní vyčnívá zástupce Americké Samoy, jenž je svlečen do půli těla. Celkem kontrast ve srovnání s gala průvodem USA.

Prezident G.W.Bush s manželkou Laurou mávají z tribuny americkým sportovcům pochodujícím po ploše Národního stadionu.
Prezident G.W.Bush s manželkou Laurou mávají z tribuny americkým sportovcům pochodujícím po ploše Národního stadionu. | Foto: Reuters

16:29 - A aby nebylo velmocí (i s dopingovým škraloupem) málo, na ploše se objevují Spojené státy. V hledišti vstává prezident Bush s ženou a mává "svým" sportovcům. Američané jdou hodně roztroušeně a zabrali již nyní celou délku stadionu! Tedy zhruba necelých dvě stě metrů.  Ve výpravě nechybí řada známých jmen, od atletů přes plavce až po střelce.

Vytrvalec Lopez Lomong nese americkou vlajku před sportovní delegací Spojených států.
Vytrvalec Lopez Lomong nese americkou vlajku před sportovní delegací Spojených států. | Foto: Reuters

16:26 - Všichni s klobouky, ženy v červeném a muži v modrém. Tak to jsou Rusové, dlouhá výprava, která si značně poškodila svou pověst, pokud to ještě šlo... Opět totiž došlo k několika dopingovým skandálům, celkem deset sportovců bylo z ruské výpravy vyloučeno.

16:24 - Pobřeží slonoviny v "ptačím hnízdě." Bez fotbalisty Didiera Drogby, který je zraněný a navíc plní své povinnosti v Chelsea. Asi nebyl šťastný, když slyšel, že včera jeho kamarádi nestačili na Argentinu.

16:20 - Není málo ani za nimi přicházejících Poláků. Jejich reprezentantky jsou oblečeny do krátkých červených šatů, muži mají tradiční obleky, kde zase převažuje bílá barva.

16:18 - Silný a početný výběr vyslali do Pekingu i Francouzi, jimž z hlediště mává nazpět prezident Nicolas Sarkozy.

16:16 - Na BBC samozřejmě nemohou zapomenout na Toma Daleyho. Možná vám toto jméno ještě nic neříká, ovšem Britové jej označují jako "zázračné dítě". Skáče do vody a je mu čtrnáct let!

16:14 - Více než 300 členů má tým Velké Británie. Jejich vlajkonošem je Mark Foster, jenž v 38 letech chce získat první medaili. Plavec ale končit nehodlá, rád by pokračoval až do domácí londýnské olympiády v roce 2012.

Čtěte více: Britský vlajkonoš sní o první medaili. V osmatřiceti

16:09 - Co má společného Čína a Argentina? Jejich reprezentanty povede na plochu basketbalista. Teď právě kráčí stadionem Jihoameričané s Emanuelem Ginobilim hrajícím NBA za San Antonio. Jao Ming pak působí v Houstonu, ale Číňané přijdou až na konec všech sportovců.

16:06 - Máme za sebou polovinu výprav. Nyní se dočkala svého místa na Národním stadionu Albánie.

15:58 - Stále pokračuje tato část slavnostního ceremoniálu, kdy se sportovci z jednotlivých zemí představují divákům na stadionu i u televizních obrazovek či na internetu. Potom už přijde další očekávaná událost, slavný gymnasta Li Ning zažehne olympijský oheň. Více se dočtete ZDE.

15:54 - Nyní se do Ptačího hnízda dostala výprava Iráku. Je vůbec zázrak, že na olympiádu dorazila. Tamní zástupci málem doplatili na zasahování vlády do sportu a původně jim MOV účast na Hrách zatrhl. Nakonec však své rozhodnutí změnil.

Iránská delegace pochoduje za vlajkou své země na zahájení olympijských her.
Iránská delegace pochoduje za vlajkou své země na zahájení olympijských her. | Foto: Reuters

15:50 - Na plochu přichází všemi (červeno-žlutými) barvami hrající Španělé. Budou tak úspěšní jako fotbalisté a Rafael Nadal, který je v Číně také? Zatím v tomto roce Jihoevropané vládnou sportu. Tento tým je sledován na tribuně Juanem Antoniem Samaranchem, nyní již jen čestným předsedou Mezinárodního olympijského výboru.

15:44 - A další bohatá výprava. Javorový list se zajímavě vyvedeným "oblekem" mají reprezentanti Kanady. Celkem 332 by se jich mělo představit v Pekingu a okolí.

Kanadská delegace nastupuje na zahájení olympijských her v Pekingu.
Kanadská delegace nastupuje na zahájení olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters

15:39 - Malá lucemburská výprava si mávání užívá, stejně jako v hledišti zástupci lucemburské velkovévodské rodiny.

15:37 - Sportovci pochodují okolo vnitřní plochy "ptačího hnízda" a řadí se do středu stadionu. Ti, kteří již celý akt mají za sebou, sledují a mávají těm, na něž tato sláva ještě čeká.

Na plochu stadionu nastupují sportovci z Japonska.
Na plochu stadionu nastupují sportovci z Japonska. | Foto: Reuters

15:31 - Scény odehrávající se na ploše jsou hodně rozdílné. Někteří sportovci pochodují se strojeným úsměvem, ovšem najdou se i tací, kteří si průvod opravdu užívají, mávají a poskakují na všechny strany. Naštěstí je jich více, jako nyní v případě hodně početné Brazílie. Ovšem proč jsou "kanárci" v zelené, to mi zůstává utajeno.

15:29 - Nyní měl nastoupit Brunej, ovšem jeho sportovci do Číny nakonec nedorazili. A tak se olympiády účastní pouze 204 výprav, ne původně očekávaných 205.

15:23 - A hned další jásot, tentokráte však menší skupinka sportovců. Přichází Hongkong, další území spadající pod Čínu.

15:22 - A jsou tu první velké ovace, ne tedy pro Čínu, ale pro její součást. Na plochu přichází výprava v černém, Taipei.

15:19 - Čekáte-li na Českou republiku a její zástupce, můžete si ještě odskočit nebo si dát lehkou svačinku. Na plochu se jen tak vlajkonoška Hilgertová a další reprezentanti nepodívají. Celkem se divákům představí 204 zemí, Česko je v závěru.

Alžírský prezident Abdelaziz Bouteflika sleduje zahajovací ceremoniál olympijských her.
Alžírský prezident Abdelaziz Bouteflika sleduje zahajovací ceremoniál olympijských her. | Foto: Reuters

15:16 - Poprvé jsou na olympiádě Marshallovy ostrovy, jedna z exotických výprav, kterou uznal MOV teprve vloni.

15:13 - Za Tureckem jde Turkmenistán, jenž ještě nezískal na olympiádě medaili. Jeho sportovci mají podivný úbor, takový zelený, hodně vojenský.

15:12 - Těžko chápat pořadí zemí, tedy pokud nejste znalci čínské abecedy, podle té se totiž země řadí...

15:11 - Následuje Guinea, Guinea - Bissau. Čtvrté v pořadí je Turecko.

15:10 - Jako první, odění celí v bílém, vešli na plochu Řekové. Jejich země vytvořila tradici olympijských her. Také byli pořadatelem té poslední - v roce 2004 se OH uskutečnily kde jinde než v Aténách.

Řečtí sportovci nastupují na plochu Ptačího hnízda. Vlajku nese Ilias Iliadis.
Řečtí sportovci nastupují na plochu Ptačího hnízda. Vlajku nese Ilias Iliadis. | Foto: Reuters

15:09 - A je to tady! Na plochu vchází první účastníci olympiády.

15:08 - Ještě před sportovci se s diváky loučí umělci, kteří se podíleli na show slavnostního ceremoniálu. Bylo jich neuvěřitelných čtrnáct tisíc.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

15:06 - A je konec písně a hned přichází na řadu ohňostroj. Tak to je ale pořádný ohňostroj! Červené a žluté barvy opět dominují. Ptačí hnízdo se rozzářilo, ačkoliv je jinde naprostá tma.

15:04 - Kulturní program se při tónech jejich zpěvu chýlí pomalu ke konci. Za přibližně tři minuty by se již na ploše měli objevit první sportovci.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

15:01 - Přesně po hodině přišli na plochu dva zpěváci, kteří přednesou skladbu věnovanou právě této akci: Liou Chuan a Sarah Brightmanová.

Čtěte více: Zahajovací ceremoniál bude se zpěvem Britky a Číňana

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:57 - A máme tady bleskovou zprávu! Legendární čínský gymnasta Li Ning bude tím, kdo zapálí olympijský oheň. Gymnasta získal na olympiádě v Los Angeles tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Čtěte více: Olympijský oheň zažehne Li Ning. Princ gymnastiky

14:53 - Ale není vše tak růžové, na což chtějí Číňané upozornit i při zahájení OH. Na řadu přichází zmínka o ekologii. Na ploše jsou zhruba čtyři stovky bíle oděných lidí, které uprostřed doplňují děti školního věku. Ty malují na stále přítomný obří svitek.

Divák na slavnostním zahájení olympiády na Národním stadionu v Pekingu
Divák na slavnostním zahájení olympiády na Národním stadionu v Pekingu | Foto: Reuters

14:51 - Tai-či je nyní ústředním motivem ceremoniálu. Stadion se ponořil do tmy a na ploše začal cvičit jeden z vyznavačů této meditace. Krátce nato se k němu připojilo deset dalších osob.

14:49 - A vojáci teď dokonce vytvořili podobu "ptačího hnízda" ze svých těl, přičemž hrají žluto-bílými barvami. Nad nimi "letí" malá holčička mávající nadšeným tribunám.

14:47 - A tentokráte se Ptačí hnízdo zahalilo do modré barvy. Na ploše se ve svitku začínají objevovat nejrůznější obrazy z čínské krajiny.

Olympijské kruhy nad Ptačím hnízdem při zahájení letních olympijských her
Olympijské kruhy nad Ptačím hnízdem při zahájení letních olympijských her | Foto: Reuters

14:42 - Režisér Čang I-mou, který se podílel na známých filmech jako Hrdina, Klan létajících dýk, zařadil nyní scénu, která má vzpomenout na pět dynastií pomocí měnících se obrazů. Krátce po nich přichází na řadu symbolika s drakem - na ploše se objevilo 32 dračích sloupů - jako ty, co jsou v císařském paláci Zakázaného města.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:38 - Při zhlédnutí přenosu, který přináší čtenářům britská BBC, jsem narazil na zajímavý výrok. Úvod ceremoniálu se jim nesmírně líbí, jenže to je právě kámen úrazu. Velká Británie, respektive Londýn, bude hostit příští Hry v roce 2012 a jeden čtenář se pozastavuje nad tím: "Jak s tímhle můžeme soupeřit? To prostě nejde."

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:35 - Všemu tomu vévodí postava symbolizující jméno Ženg-he. Jde o známého námořníka z přelomu čtrnáctého a patnáctého století, který mimo jiné doplul na břeh Afriky.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:33 - Opera je pryč, na ploše již máme vodní scénu. Respektive loď, kterou spolu s vesly vytváří stovky lidí. Vesla se kývají přesně podle skladby, která tuto scénu doprovází. Mezi nimi je potom imaginární voda.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:28 - Po půlhodině slavnostního ceremoniálu přichází poprvé na řadu opera. Ne snad v tom českém, nebo chcete-li evropském pojetí. Hlavní slovo mají čtyři aktéři, kteří za zvuků hudby hrají s loutkami. Stojí na vyvýšené tribuně, pod nimi se v rytmu pohybují další desítky herců oděných v oranžových krojích.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:24 - Spolu s nimi se na zemi "ptačího hnízda" objevila řada krabic, která má symbolizovat vynález knihtisku, další čínský objev. Krátce nato se z knih vynořuje čínské písmo.

Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu
Zahajovací ceremoniál olympiády v Pekingu | Foto: Reuters

14:21 - A scéna, která má připomenout slavné období čínského myslitele Konfucia. Na stadion dorazili jeho žáci zahalení do plášťů a za hlasitého předčítání se pohybují v nejrůznější choreografii.

Zahajovací ceremoniál olympijských her v Pekingu.
Zahajovací ceremoniál olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters

14:18 - První část ceremoniálu nese oficiální název "Briliiant civilisation". Opravdu zatím Čína předvádí, že dokáže neuvěřitelné věci. Nyní se totiž obraz, na který se ještě před chvílí malovalo, vznáší do vzduchu.

14:12 - Další ohňostroj. Krátce po něm se na ploše objevuje obří svitek, který je pomalu roztahován. Přicházejí tanečníci, kteří se však chovají jako malíři - gymnasté. Za zvuků uklidňující čínské hudby totiž kreslí na svitek modrou barvou nejrůznější symboly.

14:10 - Na ploše pochodují nejrůznější skupiny Číňanů, které mají říci: Jsme jednotní. Důstojníci potom přináší vlajku této asijské země, která má být oficiálně vztyčena. Vše zpěvem doprovází asi osmiletá holčička.

Vyvěšování čínské vlajky při zahájení olympiády v Pekingu.
Vyvěšování čínské vlajky při zahájení olympiády v Pekingu. | Foto: Reuters

14:08 - Podle šéfa sportu České televize Oty Černého by se nemělo stát, že Čína bude zasahovat do vysílání zahajovacího ceremoniálu. "Je to přímý přenos, byli jsme ujištěni, že všechno bude live," řekl Aktuálně.cz Černý. Vyvrací tak domněnky, že se Číňané mohli inspirovat třeba u televizí ve Spojených státech, které některé akce vysílají "živě" s několikavteřinovým zpožděním, aby případné nežádoucí výstřelky mohly vystřihnout. Čína by se tak mohla pojistit před případnými protesty během slavnostního zahájení Her. "Žádné takové informace nemám," tvrdí ale Černý. "Ale nejsem ředitel čínské televize," dodává šéf sportu ČT.

Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu.
Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu. | Foto: Reuters

14:05 - Stadion na chvíli opět potemnil, aby mohl na řadu přijít další ohňostroj. Bubeníci již opouštějí plochu a na Ptačí stadion dorazila dvacítka mladých Číňanek. Ty doslova létají nad tradiční, nyní světelně vyvedenou symbolikou olympiády - pěti kruhy.

Bubeníci na ploše při zahájení olympiády
Bubeníci na ploše při zahájení olympiády | Foto: Reuters

14:02 - Bubeníci ovšem pokračují ve svém programu. Fascinující pohled na jejich pohyb, který vypadá, jako by na stadionu byl jeden muž a ne desítky těchto mladých Číňanů. Nyní bubnují pomocí světelných trubek.

14:00 - A stadion se znovu rozzářil! Červeno-žlutý ohňostroj ukončil odpočítávání a divákům nejen na stadionu se nyní představili oba již zmiňovaní funkcionáři - Chu Ťin-tchao a Rogge.

Ohňostroj nad Národním stadionem v Pekingu
Ohňostroj nad Národním stadionem v Pekingu | Foto: Reuters

13:59 - Choreografie je opravdu výjimečná! Začíná se odpočítávat tak, že na ploše se objevují pomocí světelných efektů čísla, nyní již zbývá pouze deset vteřin.

13:58 - Stadion se ponořil do tmy. Po krátké pyrotechnické vložce se na ploše objevují bubeníci, kteří v působivé atmosféře začínají odpočítávat.

13:56 - Diváci na stadionu pomalu usedají, vlají malé vlajky, nejčastěji v červené barvě.

13:54 - Dohrál 201členný orchestr, který speciální skladbou přivítal tyto vzácné hosty. Stále ještě běží předprogram oficiálního zahájení.

13:52 - Na svá místa na stadionu právě dorazil čínský prezident Chu Ťin-tchao a prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

13:48 - V Číně již zavládla noc, je tam krátce před dvacátou hodinou. Ale počasí tomu neodpovídá, podle meteorologů je více než třicet stupňů Celsia.

Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem v rámci zahajovacího ceremoniálu olympijských her.
Ohňostrojová show nad Ptačím hnízdem v rámci zahajovacího ceremoniálu olympijských her. | Foto: Reuters

13:42 - Co se děje na stadionu? Od zhruba jedné hodiny našeho času probíhá předprogram, kterým moderátoři baví již přítomné diváky. Pořád ovšem není hlediště zcela zaplněno.

13:35 - Oči se však upírají na čínskou reprezentaci. Kdo donese olympijský oheň až nahoru a zapálí jej na stadionu jako znamení, že Hry byly zahájeny? O tom se jen spekuluje, jisté je pouze to, že Jao Ming, populární basketbalista z NBA, to zřejmě nebude. Nese totiž vlajku Číny.

Čtěte více: Čínskou vlajku ponese Jao Ming. Kdo ale zapálí oheň?

13:30 - Součástí ceremoniálu jsou také tradiční průvody sportovců zastoupených zemí. Vlajkonoškou české výpravy je vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová. Ve výpravě mávající stadionu v Pekingu bude dále například další vodák Vavřinec Hradílek, jachtařky Mrzílková se Šmídovou, všichni tenisté a někteří střelci či střelkyně.

Čtěte: Blog Vavřince Hradílka, který píše z Pekingu přímo pro Aktuálně.cz

13:22 - Jaký je harmonogram oficiálního zahájení olympijských her? Už skoro za půl hodiny (ve 13:59 našeho času) by se měly na stadionu rozeznět bubny, které by měly "odpočítávat" poslední vteřiny do začátku. O minutu později by měl Peking rozzářit obrovský ohňostroj. A pak ceremoniál začne.

13:15 - Podle posledních zpráv z Pekingu se trochu zlepšila situace se smogem a viditelností, která Číňany tolik trápila. Zvedl se vítr, jenž tomu výrazně pomohl. Oficiální zahájení by mělo mít jiný problém - předpověď říká, že by mělo pršet. Není tajemstvím, že pořadatelé připravili pro diváky pláštěnky.

13:10 - Stadion s kapacitou pro devadesát tisíc lidí se pomalu zaplňuje, do začátku zbývá necelá hodina. Slavnostní zahájení by měli sledovat přímo na místě mnozí politici, ačkoliv původně účast na Hrách odmítali. Do Pekingu dorazil například americký prezident Bush nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

13:07 - Ceremoniál patří na každé olympiádě k nejvíce sledovaným akcím. Letos ho mají díky televiznímu přenosu sledovat minimálně čtyři miliardy lidí. Do médií unikly v posledních dnech utajované informace spolu s videem, které přiblížilo, co by se mělo v "Ptačím hnízdě" udát. Kulturní vložku by měl obstarat velký třesk, opera a přílet zlatého fénixe. Ovšem nechme se překvapit, co všechno čínští umělci na čtyřhodinovou ceremonii připravili.

13:05 - Na národním stadionu začne za několik málo  chvil slavnostní ceremoniál, kterým bude olympiáda zahájena. Jeho start je naplánován na čtrnáctou hodinu středoevropského času.

13:00 - Vítáme vás u on-line přenosu, který bude sledovat dění v čínském Pekingu. Dnes tam oficiálně začínají XXIX. olympijské hry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

V Praze se zřítila část domu, nikdo není zraněný

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě byli hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy. Na twitteru to sdělili pražští hasiči. Stav domu prověří statik.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl ČTK mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA zruší některé sankce proti Venezuele, aby podpořily dialog mezi vládou a opozicí. Povolí některá jednání s venezuelskou ropnou společností PDVSA

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Rady ČT mohou zamířit například exředitel ČRo Ježek, pedagog Končelík nebo politolog Mrklas. Kandidátku pro plénum vybral sněmovní volební výbor

Zdroj: ČTK
Další zprávy