Sever proti Jihu. Koreje odmítly pochodovat spolu

rou
8. 8. 2008 11:00
Vztahy ochladly, Atény a Sydney se opakovat nebudou
Foto: Reuters

Peking - Sportovci Severní a Jižní Koreje nebudou při slavnostním zahájení olympijských her v Pekingu pochodovat společně.

Představitelé obou států odmítli podle prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogge symbolické spojení obou výprav, které nastupovaly pod sjednocující vlajkou na hrách v Sydney 2000 i o čtyři roky později v Aténách.

Jenže nový jihokorejský prezident Lee Mjung-bak ustoupil od vstřícné politiky svého předchůdce a letos jsou vztahy mezi znesvářenými Korejemi znovu na bodu mrazu.

Foto: Aktuálně.cz
Živě z Pekingu:
Co jste o olympiádě nemohli číst jinde

Podle Rogge tlačil MOV na pokračování tradice společně pochodujících výprav, ale poslední pokusy o dohodu v Pekingu prý skončily zklamáním.

"Byla to porážka míru, harmonie a jednoty," cituje jeho slova server BBC. Oba týmy tak nastoupí na plochu olympijského stadionu samostatně jeden po druhém, podle abecedy.

Čtěte také: Bush tvrdě útočil na Čínu, sportovci se zastali Tibetu

Ochlazené vztahy mezi oběma zeměmi také donutily čínské představitele změnit zasedací pořádek na pátečním slavnostním obědě.

Původně totiž chtěli posadit jihokorejského prezidenta vedle komunistického vůdce Kim Čong-ila.

Problémy se vystupňovaly kvůli zastřelení jihokorejské turistky před měsícem.

Čtěte více:
Dialog mezi Korejemi musí být obnoven, oznámil Soul
Severokorejci zastřelili turistku z Jižní Koreje 

Poté sice Lee Mjung-bak vyzval k obnovení dialogu, ale symbolicky spojit obě olympijské výpravy se ukázalo nemožným.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy