Olympijský oheň zažehne Li Ning. Princ gymnastiky

Red Spo, Reuters
8. 8. 2008 15:11
Gymnasta získal v Los Angeles tři zlaté medaile
V publiku byly hlavně Hanové, Ujgurové zůstali doma
V publiku byly hlavně Hanové, Ujgurové zůstali doma | Foto: Reuters

Peking - Olympijský oheň zažehne legendární čínský gymnasta Li Ning, který dnes slaví pětačtyřicáté narozeniny.

Li získal na OH v Los Angeles tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili a později se stal symbolem úspěšného podnikatele a kapitalismu v čínském střihu.

V roce 1982 vyhrál pět ze šesti disciplín na světovém šampionátu v Záhřebu, s průměrným hodnocením 9,9 zcela ovládl víceboj a získal si přezdívku Princ gymnastiky.

Sledujte ŽIVĚ velkolepé zahájení HER

O dva roky později se stal s šesti cennými kovy vůbec nejúspěšnějším sportovcem Her. O čtyři roky později ale ukončil kariéru, když v Soulu na své skvělé vystoupení nenavázal a nezískal ani jednu medaili.

Pak se dal na podnikání a založil značku sportovního oblečení, které nese jeho jméno. V byznysu je stejně úspěšný jako ve sportu, také vyučuje na Pekingské univerzitě.

 

Právě se děje

před 5 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy