Češi si v Rakousku zastříleli proti Maltě, dva góly zaznamenal Chytil

7. 6. 2024 19:50
Čeští fotbalisté v prvním ze dvou přípravných utkání před mistrovstvím Evropy rozdrtili na soustředění v Rakousku Maltu 7:1. Dvě branky dal v Grödigu Mojmír Chytil.
Radost českých fotbalistů
Radost českých fotbalistů | Foto: Dalibor Sosna

V úvodu proměnil penaltu kapitán Antonín Barák, premiérové góly za reprezentační "áčko" si připsali David Jurásek a střídající Ondřej Lingr s Matějem Juráskem, skóre uzavřel Václav Černý. Za čtvrtý nejhorší evropský celek žebříčku FIFA snížil v 59. minutě Paul Mbong.

Český tým ani ve 13. vzájemném souboji neprohrál a Maltu porazil pošesté za sebou. Národní celek navázal na březnové výhry 2:1 v Norsku a nad Arménií a zvítězil i ve třetím utkání po nástupu trenéra Ivana Haška. Reprezentanti pod ním nepoznali hořkost porážky ani v osmém zápase, šedesátiletý kouč je vedl už v roce 2009 v pěti duelech.

Národní celek dal sedm gólů v jednom utkání poprvé od výhry 7:0 nad Kuvajtem v listopadu 2021 a za nejvyšším vítězstvím od rozdělení federace zaostal o jedinou branku. Na konci týdne se vrátí ze soustředění a v pondělí odehraje v Hradci Králové poslední přípravný duel před Eurem proti Severní Makedonii. Do šampionátu vstoupí 18. června v Lipsku proti Portugalcům.

Hašek nenasadil některé z opor. Jen na lavičce zůstali nejlepší střelec týmu Schick, očekávaná brankářská jednička pro Euro Staněk či kapitán Souček, který v základní sestavě reprezentace chyběl poprvé od listopadu 2021 a po 22 zápasech. Pásku místo něj navlékl Barák.

Mezi tyčemi dostal šanci Kovář, který si stejně jako stopeři Vitík s Hranáčem a záložník Šulc připsal druhý start za reprezentační "áčko". Poprvé od listopadu hrál za národní celek obránce Coufal, jenž se vrátil do mužstva po dočasném vyřazení kvůli návštěvě olomoucké diskotéky ještě za předešlého trenéra Šilhavého.

Favorit před téměř prázdným stadionem pro 4000 diváků hned otevřel skóre. David Jurásek v páté minutě trefil ruku maltského kapitána Stevea Borga ve vápně a Barák se z penalty nemýlil, i když gólman vystihl směr střely. Záložník Fiorentiny při 40. start za národní A-tým zaznamenal jubilejní 10. gól.

Ve 23. minutě nacentroval Šulc, Chorý hlavou vrátil míč před branku a Chytilovi chyběly na zadní tyči k zakončení centimetry. Český celek zvýšil až těsně před pauzou. Coufal z pravé strany přihrál do vápna Chytilovi a ten pohotově usměrnil míč do sítě.

Do druhého dějství Hašek vystřídal mezi tyčemi a k premiéře za reprezentační "áčko" nasadil brankáře Jaroše. Favorit začal po změně stran ve vyšším tempu a hned po dvou minutách přidal třetí trefu. Míč se na levé straně odrazil k Davidu Juráskovi, který povedenou technickou střelou na zadní tyč zaznamenal první gól za národní A-mužstvo.

Poté Šulcovu ránu v dobré pozici zblokoval obránce na roh, v 57. minutě už ale favorit skóroval počtvrté. Na Coufalův centr si naběhl Chytil a hlavou nezaváhal. Dva góly v jednom utkání dal za reprezentaci podruhé, předloni v listopadu při své premiéře zaznamenal hattrick. Hned za necelé dvě minuty si zaběhl za obranu Paul Mbong, obešel Kováře a snížil.

Jinak ale Malťané, kteří nikdy nestartovali na velké akci, v druhé půli nestačili. V 71. minutě vyrazil gólman střelu střídajícího Matěje Juráska do tyče a rovněž střídající Lingr nemohl z několika kroků minout. Při 14. reprezentačním startu se i on dočkal premiérové trefy.

V 84. minutě udeřil střídajícího nováčka v české nominaci Červa hlavou Joseph Mbong a rakouský sudí mu udělil červenou kartu. Favorit se v krátké přesilovce ještě dvakrát prosadil. Nejprve si po Šulcově přihrávce připsal první gól za reprezentační "áčko" Matěj Jurásek a v 89. minutě povedeným technickým pokusem zpoza vápna uzavřel skóre další střídající hráč Černý.

Češi proti Maltě v přípravě před Eurem stejně jako před osmi lety vyhráli o šest branek, v květnu 2016 triumfovali 6:0. Sedm a více gólů dala reprezentace v samostatné historii teprve popáté, za rekordní výhrou 8:1 nad Andorrou jen těsně zaostala.

Přípravné fotbalové utkání v Grödigu (Rakousko):

Česko - Malta 7:1 (2:0)

Branky: 44. a 57. Chytil, 6. Barák z pen., 47. D. Jurásek, 71. Lingr, 85. M. Jurásek, 89. Černý - 59. P. Mbong. Rozhodčí: Ebner - Kolbitsch, Undersser (všichni Rak.). ŽK: Vitík, M. Sadílek, Červ - Reid, Teuma. ČK: 84. J. Mbong (Malta).

Sestavy:

Česko: Kovář (46. Jaroš) - Vitík, Hranáč, Zima - Coufal (62. Vlček), Šulc, M. Sadílek, Barák (56. Lingr), D. Jurásek (62. M. Jurásek) - Chorý (62. Černý), Chytil (79. Červ). Trenér: Hašek.

Malta: Bonello - S. Borg (77. Shaw), Pepe (49. Z. Muscat), J. Borg - J. Mbong, Guillaumier, Pisani (69. Garcia), Teuma (77. Grech), Camenzuli (69. Corbalan) - P. Mbong, Reid (46. Satariano). Trenér: Marcolini.