Začíná gradovat forma? Soukup, Krčmář i Moravec si připsali ve sprintu nejlepší výsledek sezony

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 1. 2018 15:36
Michal Krčmář v Oberhofu doběhl devátý, Ondřej Moravec jedenáctý a Jaroslav Soukup zakončil sprint pětadvacátý. Všichni také postoupili do sobotního stíhacího závodu, kam se kvalifikoval i nakonec 58. Tomáš Krupčík. Naopak Adam Václavík skončil až v osmé desítce pořadí.
Michal Krčmář si poprvé v sezoně doběhl pro umístění v top 10
Michal Krčmář si poprvé v sezoně doběhl pro umístění v top 10 | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Oberhof - Čeští biatlonisté dnes absolvovali nejvydařenější závod v aktuálním ročníku Světového poháru. Ve sprintu v Oberhofu obsadil Michal Krčmář devátou příčku a jedenáctý skončil Ondřej Moravec. Po třech druhých místech se z premiérové výhry v této disciplíně v sezoně radoval Francouz Martin Fourcade.

Česká mužská reprezentace dosud marně čekala na umístění v první dvacítce, ale tentokrát hned dva její členové atakovali Top 10. Úspěšný byl Krčmář, který se v prvním závodě po Vánocích soustředil hlavně na střelbu. Obě položky měl pomalejší a vestoje jednou chyboval. V součtu se solidním během to stačilo na deváté místo. Na vítězného Fourcadea ztratil 54,3 sekundy.

Několik sekund nabral při odjezdu ze střelnice, kde se málem srazil s jedním z litevských biatlonistů, který opouštěl trestné kolo. "Já jsem vyjížděl a najednou ho vidím. Kdybych nezastavil, tak jsem ho sundal. Musel jsem udělat smyčku a zachránil jsem nás oba," vyprávěl České televizi. Víc ale litoval střeleckého zaváhání. "Moje chyba, měl jsem dnes štěstí na podmínky," uznal. Od šestého Itala Lukase Hofera ho dělilo 7,6 sekundy.

Jednou minul také Moravec, který po druhé střelbě ztrácel na Krčmáře jen desetinu sekundy. Měl ale pomalejší závěrečné kolo a v cíli měl na mladšího reprezentačního kolegu ztrátu 6,8 sekundy. "Ta trať je hrozně rychlá, v posledním kole jsem na tom byl jako koza na ledě. Myslím, že by to zítra mohlo být ještě lepší," poznamenal dvojnásobný olympijský medailista ze Soči. Mezi dvojici Čechů se vklínil Ukrajinec Dmytro Pidručnyj.

Z českých reprezentantů bodoval také bronzový medailista z olympijských her v Soči Jaroslav Soukup, který se do reprezentace vrátil po dvou kolech v IBU Cupu. Udělal jen jednu chybu vestoje a obsadil 25. příčku. Pro pětatřicetiletého závodníka je to nejlepší výsledek ve Světovém poháru od závodů v Novém Městě v prosinci 2016.

Jeho střelecké jistotě prospěla úprava zbraně. "Přešel zpátky k těžšímu laufu a je to na té střelbě vidět," řekl šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář. Pro Soukupa měl jen slova chvály. "Jarda nám udělal radost. Je to pro nás takřka malé překvapení. Výborně doplnil to duo Ondra a Michal a myslím, že za to zaslouží velkou pochvalu," dodal. Do stíhačky se kvalifikoval také 58. Tomáš Krupčík.

Fourcade díky bezchybné střelbě odrazil nápor norských sourozenců Tarjeie a Johannese Thingnese Böových, kteří ho porazili v předchozích sprintech sezony. Mladší Johannes udělal dvě chyby vleže a skvělým během se vytáhl jen na třetí příčku, Tarjei skončil s jednou chybou pátý. Na Fourcadea nejvíce dotíral jiný Nor Emil Hegle Svendsen, který byl rovněž bezchybný a v cíli na krále posledních sezon ztratil osm sekund.

V sobotu jsou na programu oba stíhací závody. Vedle Krčmáře s Moravcem do nich půjdou z výborné pozice také Veronika Vítková a Eva Puskarčíková, které obsadily ve čtvrtečním sprintu třetí a desátou příčku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy