SP v biatlonu • Annecy • 14:15

Sprint žen

Konečné pořadí:

1. Anna Magnussonová, SWE (0) - 21:04.7,
2. Linn Perssonová, SWE (1) +12.8,
3. Denise Herrmannová-Wicková, GER (1) +15.2,
...
16. Markéta Davidová, CZE (1) +51.5,
26. Jessica Jislová, CZE (0) +1:02.7,
67. Lucie Charvátová, CZE (4) +2:31.8,
78. Eliška Václavíková, CZE (2) +3:17.6.

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze sprintu žen v rámci třetí zastávky Světového poháru v biatlonu v Annecy ve Francii. Závod začíná v pátek 16. prosince ve 14:15.

Biatlonová sezona sviští dál v rychlém tempu a ještě před Vánoci se v rámci Světového poháru závodí v Annecy. Po čtvrtečním sprintu mužů dnes čeká stejná disciplína na ženy, které poběží 7,5 kilometru s dvěma střeleckými položkami. Na startu nechybí ani čtyři česká želízka.

Číslo 24 poveze Jessica Jislová (odstartuje ve 14:27), pátá žena pořadí SP Markéta Davidová má 33 (14:31:30), Lucie Charvátová má číslo 38 (14:34) a Eliška Václavíková bude závodit s číslem 67 (14:48:30).

Dvě nuly včera přinesly Michalu Krčmářovi nejlepší umístění v sezoně.

Markéta Davidová zažívá velmi povedený vstup do sezony a na medailovou příčku by chtěla zaútočit i v Annecy. V pěti individuálních závodech skončila čtyřikrát v první desítce. Minulý týden v Hochfilzenu obsadila druhé místo ve sprintu a třetí ve stíhačce.

Na stříbrnou pozici ve sprintu v Rakousku stačil pětadvacetileté Češce i střelecký zápis s jednou chybou. Pokud by dala dvě nuly, v závodě by vyhrála. Dá se předpokládat, že jestliže zastřílí Davidová dnes čistě, může mít znovu ty nejvyšší cíle.

Oba sprinty v aktuální sezoně měly odlišné obsazení medailových stupňů. V Kontiolahti zvítězila Rakušanka Lisa Theresa Hauserová před Italkou Lisou Vittozziovou a Linn Perssonovou ze Švédska. V Hochfilzenu slavila výhru Němka Denise Herrmannová-Wicková, druhá byla Davidová a třetí Julia Simonová z Francie.

S červeným číslem pro vedoucí závodnici v celkovém pořadí sprintu dnes pojede Herrmannová-Wicková. V Annecy vyrazí už jako šestá.

Průběžné pořadí Světového poháru:

1. Julia Simonová (Francie) - 310 bodů,

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) - 245,

3. Lisa Vittozziová (Itálie) - 242,

4. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) - 240,

5. Markéta Davidová (Česko) - 226,

6. Elvira Öbergová (Švédsko) - 221,

7. Hanna Öbergová (Švédsko) - 220,

8. Lisa Theresa Hauserová (Norsko) - 192,

9. Linn Perssonová (Švédsko) - 189,

10. Dorothea Wiererová (Itálie) - 174,

47. Tereza Voborníková (Česko) - 19,

52. Jessica Jislová (Česko) - 12,

60. Eliška Václavíková (Česko) - 2.

Běžec na lyžích Michal Novák promluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz o problémech, které trápí i biatlon a další zimní sporty.

Na startu znovu scházejí norské hvězdy Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová. Všechny ostatní přední biatlonistky jsou v Annecy a připraveny ke startu.

Ve Francii panuje zatažené počasí, přes noc napadl vlhký sníh. Dá se očekávat, že výhodu na trati budou mít spíše závodnice s vyššími čísly. Sprintu se účastní celkem 95 žen.

Závod právě začal.

Slušně zaplněné tribuny už vyprovodily na trať Vanessu Voigtovou. Němce patří v hodnocení SP zatím jedenácté místo.

Polka Kamila Žuková by na přední příčky dosáhnout nejspíš neměla, ale s trojkou jede favorizovaná Švédka Hanna Öbergová. Ta vyhrála vůbec první závod sezony, individuál v Kontiolahti.

Se šestkou odstartovala Němka Denise Herrmannová-Wicková. V kariéře ovládla už pět sprintů SP, průběžně vede hodnocení nejkratší trati i právě teď. Zanedlouho po ní vyrazí Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová.

Hermannová-Wicková potvrzuje pověst rychlé závodnice, hned na prvním mezičasu po 700 metrech se ujala vedení. O necelé tři sekundy za ní je domácí Anais Chevalierová-Bouchetová.

Velký rámus vyprovází na trať další domácí zástupkyni Julii Simonovou. Aby ne, Francouzka zatím vede hodnocení SP.

Voigtová s jedničkou zvládla první střelbu vleže čistě. Ještě rychleji střílela Polka Žuková. Zato H. Öbergová musí na trestné kolo.

Herrmannová-Wicková by vedla s obrovským náskokem, pokud by neminula poslední terč. S jednou chybou je z toho i tak první místo, ale jen šest sekund k dobru.

Vedení Herrmannové-Wickové už neplatí, Chevalierová-Bouchetová totiž zastřílela rychle a čistě. Je první s náskokem dvaceti sekund.

Na trati už je Rakušanka Lisa Theresa Hauserová, další z favoritek. Zrovna dnes slaví 29. narozeniny. Vyrazila i první Češka Jessica Jislová.

Na střelnici už se pálí v rychlém sledu za sebou. Za Chevalierovou-Bouchetovou se seřadily bezchybné Norky Tandrevoldová a Ida Lienová.

Simonová se žlutým číslem zastřílela čistě a vmísila se mezi krajanku Chevalierovou-Bouchetovou a Tandrevoldovou.

Výborný výkon od Slovenky Pauliny Bátovské Fialkové. Vleže střílela čistě, navíc rychle běží a za vedoucí Francouzkou zaostává jen o sedm desetin.

Markéta Davidová je na trati jako druhá z Češek.

První tři závodnice už mají za sebou stojku. Voigtová a Žuková se chlubí zápisem 0+0, zato H. Öbergová udělala druhou chybu.

Tak pozor, tohle je přihláška do boje o vítězství. Rychlá Herrmannová-Wicková podpořila svůj výkon nulou ve stojce. Se zápisem 1+0 je z toho vedení s obrovským náskokem.

Davidová je od začátku virtuálně v kontaktu s nejrychlejšími závodnicemi.

Výborný začátek Jislové. Po první střelbě s nulou jí patří desáté místo se ztrátou lehce přes 20 sekund.

Průběžné pořadí po první střelbě:

1. Elvira Öbergová (Švédsko, 0) - 7:23.3,

2. Anais Chevalierová-Bouchetová (Francie, 0) +1.8

3. Paulina Bátovská Fialková (Slovensko, 0) +2.5

11. Jessica Jislová (Česko, 0) +24.0.

E. Öbergová zamíchala situací na první střelecké položce a ujala se vedení. Simonová si na stojce odstřelila šanci na medaili dvěma chybami.

Velká škoda pro Slovensko. Paulina Bátovská Fialková zkazila poslední ránu na stojce a musela na trestné kolo. Proto ztrácí z druhého místo dvanáct sekund.

Vynikající ležka od Davidové, to byla palba! V součtu s během to zatím stačí na deváté místo s odstupem devíti sekund za E. Öbergovou.

Průběžné pořadí po první střelbě:

1. Linn Perssonová (Švédsko, 0) - 7:19.4,

2. Elvira Öbergová (Švédsko, 0) +3.9,

3. Dorothea Wiererová (Itálie, 0) +5.1,

12. Markéta Davidová (Česko, 0) +12.9,

19. Jessica Jislová (Česko, 0) +27.9.

40. Lucie Charvátová (Česko, 2) +1:07.9.

Charvátová na první položce dvakrát chybovala, zato Jislová zapsala i druhou nulu a po druhé střelbě je průběžně na osmém místě.

Průběžné pořadí po druhé střelbě:

1. Denise Herrmannová-Wicková (Německo, 1+0) - 17:11.8,

2. Mari Ederová (Finsko, 0+1) +9.3

3. Paulina Bátovská Fialková (Slovensko, 0+1) +12.3

10. Jessica Jislová (Česko, 0+0) +33.3.

Slovenka Bátovská Fialková je v cíli na druhém místě za Herrmannovou-Wickovou. Tohle vypadá na skvělý výsledek navzdory jedné chybě.

Davidová se bohužel nevyvarovala jedné chybě při stojce. Je z toho desáté místo a ztráta kolem půl minuty. Markéta bude bojovat o desítku.

Teď se hrne jedna událost za druhou. Velké překvapení a životní závod pro Švédku Annu Magnussonovou. S bilancí 0+0 vede po druhé střelbě o necelých 11 sekund.

Jislová je v cíli průběžně třináctá. Vede stále Němka Herrmannová-Wicková před Finkou Mari Ederovou a Slovenkou Fialkovou-Bátovskou. Po druhé střelbě jsou však na čele Švédky Magnussonová a Perssonová, které ještě pořadím jistě zamíchají.

Magnussonová se po dvou nulách vybičovala ještě ke skvělému běžeckému výkonu a v cíli jasně vede. Davidová je zatím devátá, tohle na desítku nebude.

Také Perssonová se vklínila před Herrmannovou-Wickovou a v cíli jsou nyní dvě Švédky před třetí Němkou. To už by se pravděpodobně měnit nemělo.

Průběžné pořadí v cíli:

1. Anna Magnussonová (Švédsko, 0+0) - 21:04.7,

2. Linn Perssonová (Švédsko, 0+1) +12.8,

3. Denise Herrmannová-Wicková (Německo, 1+0) +15.2,

4. Mari Ederová (Finsko, 0+1) +21.3,

5. Lisa Vittozziová (Itálie, 0+0) +31.8,

13. Markéta Davidová (Česko, 0+1) +51.5,

22. Jessica Jislová (Česko, 0+0) +1:02.7,

44. Lucie Charvátová (Česko, 2+2) +2:31.8.

Vittozziová odsunula v cíli Slovenku Bátovskou Fialkovou na šesté místo. Davidová by měla zůstat ve druhé desítce.

Poslední Češka v závodě Eliška Václavíková střílela vleže čistě, ale v kombinaci s pomalejším během i tak nabírá velkou ztrátu.

Při druhé zastávce na střelnici Václavíková dvakrát chybovala a v první šedesátce pro stíhací závod nebude.

Vítězka dnešního závodu, sedmadvacetiletá Švédka Anna Magnussonová, se vůbec poprvé v kariéře postaví na stupně vítězů, vyjímaje štafety.

Na poslední chvíli se ještě o senzační umístění na stupních vítězek přihlásila domácí Sophie Chauveauová. Francouzka se zápisem 0+0 je v závěrečném okruhu ve hře o druhé místo.

Třiadvacetiletá Chauveauová je v cíli čtvrtá, v závěru vytuhla. Domácí fanoušci i tak tleskají a jsou z překvapivého výkonu nadšeni.

Konečné pořadí v cíli:

1. Anna Magnussonová (Švédsko, 0+0) - 21:04.7,

2. Linn Perssonová (Švédsko, 0+1) +12.8,

3. Denise Herrmannová-Wicková (Německo, 1+0) +15.2,

4. Sophie Chauveauová (Francie, 0+0) +19.9,

5. Mari Ederová (Finsko, 0+1) +21.3,

6. Lisa Vittozziová (Itálie, 0+0) +31.8,

7. Paulina Bátovská Fialková (Slovensko, 0+1) +33.4,

8. Elvira Öbergová (Švédsko, 0+1) +33.6,

9. Lou Jeanmonnotová (Francie, 0+0) +35.2,

10. Anais Chevalierová-Bouchetová (Francie, 0+1) +36.8,

16. Markéta Davidová (Česko, 0+1) +51.5,

26. Jessica Jislová (Česko, 0+0) +1:02.7,

67. Lucie Charvátová (Česko, 2+2) +2:31.8,

78. Eliška Václavíková (Česko, 0+2) +3:17.6.

Všech 95 závodnic je v cíli. Davidová sice nenavázala na stříbrný sprint z Hochfilzenu, ale šestnácté místo v Annecy jí dává solidní šanci do zítřejší stíhačky. Tu pojede i Jessica Jislová, dalších dvou Češek se bohužel týkat nebude.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy