Šlesingr plánuje sabotáž kvůli Rusům: Neumím si představit, že v jejich systému byl někdo čistý

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 12. 2016 19:06
Český biatlonista je naštvaný na Mezinárodní biatlonovou unii kvůli jejímu přístupu k dopingové kauze ruského sportu. Šlesingr navrhuje svým kolegům radikální řešení.
Michal Šlesingr na trati stíhacího závodu.
Michal Šlesingr na trati stíhacího závodu. | Foto: Jiří Šimeček

Nové Město na Moravě - Měl za sebou kvalitní stíhací závod, dobrý bodový zisk a jistotu startu v nedělním závodě s hromadným startem. V cíli bezprostředně po dojezdu ale více než o spokojenosti z vlastního výkonu mluvil k tématu, které v současné době hýbe světem biatlonu. O dopingové kauze ruského sportu.

Na první poslech bylo znát, že přemýšlivý Michal Šlesingr nejistou situaci a liknavý přístup Mezinárodní biatlonové unie (IBU) nesnáší nejlépe.

"Řešíme to už delší dobu, hlavně s Američanem Lowellem Baileym, který je v komisi sportovců. Řešili jsme to už na podzim, byli jsme dost naštvaní. Mně to prostě celé hodně vadí," řekl Šlesingr českým novinářům.

Největší vztek zažíval ve chvíli, kdy během zářijové volby pořadatele světového šampionátu šéf unie Anders Besserberg otevřeně vystoupil a podpořil kandidaturu ruské Tjumeně. Silnému doporučení olympijského výboru navzdory.

"Začali jsme se šikovat proti IBU"

"V téhle kontroverzní době je nechal kandidovat a ještě je podpořil. Co si budeme povídat, asi to nebylo jen tak pro nic za nic," podotkl "Boušek" ke spekulacím, že si bohatí Rusové mohli pořadatelství mistrovství světa zajistit třeba i finančním vyrovnáním.

Nyní se ale situace dramaticky mění. Právě v Novém Městě na Moravě už proti IBU vystoupil hvězdný Martin Fourcade a připojila se také Gabriela Koukalová. Mluví se o bojkotu březnového Světového poháru právě v Tjumeni.

"Teď už jim hodně teče do bot, protože i my jako sportovci jsme se začali trochu šikovat proti nim. Snažíme se spojit se, držet při sobě, aby s námi nemohli jen tak zametat," vysvětlil Šlesingr.

A sám přiznal, že chystá - řekněme sabotáž. "Už v Östersundu jsem říkal, že když se nám bude zdát, že se s tím nic nedělá, měli bychom něco udělat sami. My sportovci a média na ně máme největší páku," naznačil český biatlonista. A pak už přišel s konkrétním nápadem.

Po výstřelu zůstanou závodnici stát

"Stoupneme si na start masáku, po výstřelu zůstaneme pět minut stát a až potom se rozjedeme. To bude fungovat," nastínil třiatřicetiletý protřelý biatlonista. "Bude to ohromný prostor, protože všichni se budou ptát, co se stalo a proč. Vše by se rozmazalo a šlo by to IBU na hlavu. Myslím si, že to vnímají jako velký strašák," dodal.

Sám si prý zprávu McLarenovy nezávislé komise o státem organizovaném dopingu v Rusku podrobně pročítal. "Důkazů je spousta, není moc co řešit," uvedl Šlesingr. Další variantou je na nějakou zastávku Světového poháru vůbec nejet. "Uvidíme, jak s tím teď IBU naloží a podle toho se zachováme."

Šlesingr je přesvědčen, že nadpoloviční většina startovního pole by byla stejného názoru. "Možná by nějaký problém měli závodníci z východních zemí, ale věřím tomu, že i oni by se nakonec chtěli prezentovat jako ti, kteří proti dopingu bojují. A že by se rozběhli jen Rusové? To by byl taky určitý signál," nechal se slyšet český reprezentant.

Šlesingr nechce na ruské závodníky uplatňovat kolektivní vinu. Sám neví, jak se přesně k celé situaci postavit. "Je blbý, aby byl potrestaný někdo, kdo je čistý. Na druhou stranu si moc neumím představit, jak v tom ruském systému mohl někdo zůstat čistý," zakroutil hlavou.

"Bohužel v tom systému, který v Rusku byl nebo je, jsou samotní sportovci vlastně v pasti. Oni za to v podstatě nemůžou. Nějaký bojkot je spíš způsob, jak se i jim dá pomoct," uzavřel Šlesingr dopingové téma.

 

Právě se děje

Další zprávy