Neúspěch biatlonistů? Mějte trpělivost, výsledky nemusí přijít hned, nabádá Hamza

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 12. 2018 7:31
Bude biatlon táhnout bez Gabriely Koukalové? Porozumí si závodníci se zahraničními trenéry? Projeví se novinky v přípravě na výsledcích? To jsou otázky, které se z českého pohledu nabízely před startem nové biatlonové sezony. V neděli se po nevalných představeních štafet v Pokljuce možná objevily na čelech fanoušků vrásky. Ve středu jsou ale na programu první individuální závody.
Michal Krčmář ve smíšené štafetě na Světovém poháru biatlonistů v Pokljuce.
Michal Krčmář ve smíšené štafetě na Světovém poháru biatlonistů v Pokljuce. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Vedení českého biatlonu zůstává na startu nového olympijského cyklu klidné.

"Prošli jsme dost zásadními změnami, jak na poli trenérském, tak i v závodnických týmech. Všechno jsme provedli po konzultaci se sportovním ředitelem Ondrou Rybářem tak, abychom nastavili nějakou perspektivu směrem k olympiádě v Pekingu," vysvětlil prezident Českého svazu biatlonu a viceprezident IBU Jiří Hamza.

Mužská i ženská reprezentace si prošly revolucí. V obou týmech je po jednom Norovi na trenérském postu. Vítkovou a spol. vede Egil Gjelland, u mužů asistuje Anders Magnus Bartli.

"Sáhli jsme trochu do neznáma, ale myslím, že pořád je v reprezentačních týmech skvělá parta i přes nějaká mediální zaváhání, která jsme prožívali na jaře," narazil Hamza na kauzu kolem kontroverzní knihy Gabriely Koukalové.

S novými kouči přišly i novinky v přípravě. Ženy trénovaly v kratších blocích, ale o to intenzivněji a efektivněji, muži pracovali na technice běhu a se střelbou jim poprvé radila další posila bývalá olympionička Kateřina Emmons.

"Jdeme do toho s velikým očekáváním. Výsledky nemusí přijít za tři dny, ale máme projekt, který má vydržet čtyři roky. Není to z naší strany alibismus, musíme do procesu zapracovat příliš mnoho lidí. Věříme, že budeme zase úspěšní jako v předcházejících letech a že biatlon bude dál sledovaný sport," dodal šéf svazu.  

Neděle zatím příliš optimismu nepřinesla. Češi byli ve štafetě dvojic desátí, smíšené kvarteto dojelo dokonce až čtrnácté. Na vině byla především špatná střelba. A teď jsou tady vytrvalostní závody.

Ve středu začínají na dvacetikilometrové distanci muži a pro české reprezentanty to bude dvojnásob náročné, protože je trápí marodka. V neděli musel startovat i nakřáplý Michal Šlesingr, Ondřeje Moravce na trať vůbec nepustily žaludeční potíže a Adam Václavík přijel do dějiště Světového poháru dokonce později kvůli nachlazení.

Trenéři ale věří, že všichni mají dostatečně natrénováno na to, aby se ve startovním poli neztratili.   

"Ondra Moravec vypadal v létě hodně dobře. Každý den na něm vidím, jak je zkušený. Naprosto přesně ví, co dělá. Když třeba přijdeme na nějaké věci, které by ho mohly posunout, tak je dokáže ihned zařadit do tréninku. Když takhle bude pokračovat, bude mít velmi dobrou sezonu," řekl na webu českého biatlonu Anders Bartli.

Norský trenér a bývalý závodník se v mužském týmu stará o pilování běžecké techniky reprezentantů. Další z těch, kterým pro letošek věří, je Michal Krčmář.

"V létě na mě působil hodně soustředěně, makal na sobě. Na začátku jara ho trochu zbrzdilo zranění, ale pak se rychle vrátil do tréninku. Nebude to mít žádný vliv, což se ukázalo na mistrovství světa v letním biatlonu. Každý den je plný sil," hlásí Nor.

Na průlomovou sezonu si brousí zuby nejmladší člen českého biatlonového áčka Adam Václavík.

"Rozhodně má velký potenciál. Líbí se mi na lyžích, o jeho běžeckou formu se nemusíme bát. I ve střelbě dělá malé krůčky vpřed. Myslím, že mu pomohla spolupráce s Katkou Emmons. Pokud se na střelnici zlepší, bude mít hodně dobrou sezónu," myslí si Bartli.  

Mužský vytrvalostní závod startuje ve 14:15, ženy poběží svých 15 kilometrů ve čtvrtek ve stejný čas. O víkendu program pokračuje sprinty a stíhačkami.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy