Moravec prostál medaili na střelnici. Na úvod evropského šampionátu skončil čtvrtý

Aktualizováno 20. 2. 2019 19:26
Český biatlonista byl v Bělorusku jedenáct vteřin od bronzové medaile. Ve vytrvalostním klání na otevřeném Mistrovství Evropy ale nakonec skončil čtvrtý. Vyhrál Bulhar Krasimir Anev před Norem Tarjeiem Bö. Na patnáctém místě dokončil závod Jakub Štvrtecký.
Ondřej Moravec.
Ondřej Moravec. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Čtyřiatřicetiletý Moravec zaznamenal třetí nejrychlejší běžecký čas a potvrdil tak zlepšenou formu. Bronzovou medaili ale prostál na střelnici, kde při druhé položce v těžkých větrných podmínkách dlouho váhal a nakonec stejně zaznamenal své dvě jediné chyby ve čtyřpoložkovém závodě. Na třetího Nora Endreho Strömsheima pak v cíli ztratil jedenáct sekund a na svůj premiérový cenný kov z ME si musí počkat.

Závod žen vyhrála Švédka Hanna Öbergová. Nejlepší z Češek Anna Tkadlecová skončila v deštivém počasí s dvěma trestnými minutami na 20. místě se ztrátou 4:01,4 minuty za vítězkou.

Moravec udělal obě chyby při druhé zastávce na střelnici. První ránu vstoje trefil, druhou minul. Na další ve větru čekal tři čtvrtě minuty a byl úspěšný. Podruhé chyboval při čtvrtém výstřelu, ale od té doby už dokázal trefovat do "černého".

"Bohužel Ondra byl jedním z těch smolařů, které větrný poryv sfoukl. A právě na střelnici přišel o medaili. Nikoliv kvůli dvěma chybám, ale dlouhým položkám zejména vstoje. Štěstí nebylo na jeho straně, ale ve výsledku se s tím ještě dobře popasoval," uvedl pro svazový web trenér mužů Aleš Ligaun.

Druhý z českých reprezentantů Jakub Štvrtecký minul čtyři terče a obsadil 15. místo. Adam Václavík, který nasbíral dokonce sedm trestných minut, doběhl devětatřicátý. Milan Žemlička byl padesátý, Ondřej Hošek 67. Jessica Jislová skončila na 39. místě, Lucie Charvátová s osmi minelami byla 49. a Ludmila Horká s dokonce jedenácti nesestřelenými terči obsadila 72. místo.

Mistrovství Evropy v biatlonu v Raubiči (Bělorusko):

Muži - vytrvalostní závod (20 km):

1. Anev (Bulh.) 52:02,6 (1 trest. minuta), 2. T. Bö -7,4 (3), 3. Strömsheim (oba Nor.) -13,0 (2), 4. Moravec -24,2 (2), …15. Štvrtecký -3:17,9 (4), 39. Václavík -5:30,1 (7), 50. Žemlička -6:28,3 (4), 67. Hošek (všichni ČR) -8:46,7 (6).

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Öbergová (Švéd.) 46:55,3 (3), 2. Žuravoková (Ukr.) -21,3 (1), 3. Krjuková (Běl.) -36,3 (2), …20. Tkadlecová -4:01,4 (2), 39. Jislová -5:31,9 (4), 49. Charvátová -6:45,6 (8), 72. Horká (všechny ČR) -10:26,5 (11).