S novu pažbou k lepším zítřkům? Charvátová cítí před novou sezonou zlepšení

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 11. 2017 15:12
Lucie Charvátová se původně věnovala běhu na lyžích, ale v roce 2013 se rozhodla přejít k biatlonu. Zatím nejvíc ji potěšilo z předloňské sezony páté místo v jednom ze závodů Světového poháru v Rakousku. Zato loni se jí nedařilo. “Doslova jsem se trápila. Není čím se chlubit, ke spokojenosti jsem měla daleko,“ vrátila se v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz ještě k uplynulému období.
Lucie Charvátová, biatlon, TK před sezonou
Lucie Charvátová, biatlon, TK před sezonou | Foto: Milan Kammermayer

Napověděla vám příprava na letošní olympijskou sezonu, že by mohl nastat obrat k lepším časům?

Většinu členů našeho týmu postihly v průběhu přípravy nějaké zdravotní komplikace, ale mně se naštěstí vyhnuly, takže jsem ji mohla absolvovat bez sebemenšího omezení. Navíc na jaře jsem dokončila bakalářské studium, takže jsem měla dost času na trénink i na regeneraci. Fyzicky jsem fit a snažila jsem se věnovat i střelbě. S pomocí nové pažby by se mi mělo střílet výborně. Víc prozradí závody ve Světovém poháru, které v těchto dnech začínají ve Švédsku.

Kdy, kde a s jakými novinkami jste se v létě připravovali?

Začínali jsme v domácích podmínkách se zaměřením hlavně na objem. V srpnu následovalo třítýdenní soustředění ve Francii, následoval pobyt ve Slovinsku a za prvním sněhem jsme se vydali do Finska. Užitečné byly i tři návštěvy tunelu v Oberhofu. Žádné novinky nebo experimenty jsme nezažili, pokračovalo se v zajetých kolejích z předchozích úspěšných let.

Cítíte po vydařené přípravě určité zlepšení?

V běhu určitě! Pokud jde o střelbu, tak to mohu jen těžko odhadnout. Velkou roli totiž hraje psychika a teprve až v závodech zjistím, jak se s ní poperu, zda se mi podaří smazat určité výkyvy.

Věříte, že na svoji první olympiádu najdete cestu?

Dobře vím, že moje cesta do Koreje nebude snadná. Budou rozhodovat výsledky ze šesti kol Světového poháru a především ze tří z nich až v lednu, po nichž dojde ke konečné nominaci. Je to ještě dost daleko, ale už dnes vím, že udělám všechno, co bude v mých silách, abych si letenku vybojovala a prožila určitě neopakovatelnou atmosféru tohoto výjimečného svátku sportovců.

Už jste v Koreji někdy byla?

V loňské sezoně jsem tam u příležitosti závodu Světového poháru měla možnost nahlédnout do kuchyně olympijských příprav. Organizátoři vědí, co je sníh a biatlon už také viděli, takže určitě se bude na co těšit. Moc bych si přála být při tom.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy