Fourcade přerušil šest let tiché nenávisti. Promluvil s hříšníkem Loginovem

av av
6. 4. 2020 12:18
Jejich vypjatá rivalita bude biatlonovému světu chybět. Francouz Martin Fourcade po sezoně ukončil fenomenální kariéru a v časech bilancování udělal pomyslnou tlustou čáru za letitým nepřátelstvím s Rusem Alexandrem Loginovem.
Martin Fourcade při svém loučení s kariérou v Kontiolahti.
Martin Fourcade při svém loučení s kariérou v Kontiolahti. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

V rozhovoru pro ruskou televizní stanici Match TV Fourcade prozradil, že v polovině března po posledním závodě své kariéry ve finském Kontiolahti s Loginovem krátce promluvil.

"Vyměnili jsme si pár slov, byl jsem za to rád. Bylo to poprvé od jeho diskvalifikace. Během těch šesti let jsme spolu nepromluvili, i když jsme se pořád potkávali," uvedl jednatřicetiletý rodák ze Céretu a byl i konkrétní.

"On mi popřál hodně štěstí do budoucna a vyjádřil respekt mé kariéře. Ocenil jsem to. Já mu řekl, že chci opravdu věřit, že je v jádru dobrým člověkem. Přál jsem mu, aby v budoucnu činil jen správná rozhodnutí, pokračoval v závodění a vkládal do biatlonu svou duši a vášeň."

Fourcade i přes usmíření Loginovovi připomněl svůj postoj k dopingu. Postoj, který nepřipouští žádné kompromisy.

"Po celou kariéru jsem bojoval proti dopingu, a pokud to někdo nechápe nebo tomu nerozumí, tak je to smutné. Pravidla jsou pravidla, a pokud jste si odpykali trest, můžete se vrátit, to ano. Má filozofie ale nespočívá v tom, že se nesmíte nechat chytit, ale že doping nesmíte vůbec použít," řekl v rozhovoru.

Fourcade je v biatlonovém prostředí znám nejen svou dlouholetou dominancí, kterou nejlépe symbolizuje sedm vyhraných sezon Světového poháru v řadě, ale také vytrvalým bojem proti dopingu.

A tak se Francouz logicky s Loginovem příliš nespřátelil. Nejvíc ze všeho mu vadilo, že ruský sportovec o svém škraloupu vytrvale odmítal mluvit, omlouvat se nebo vysvětlovat. 

"Nemám důvod Loginova respektovat a věřit mu. Ani v nejmenším nejde o jeho národnost. Problém je, že dopoval. Ano, trest si odseděl, ale teď se o tom úplně mlčí. Neomluvil se, nic nevysvětlil. Chová se, jako by se nic nestalo," prohlásil už před rokem.

Francouz ruského soka opakovaně přes média vyzýval, aby promluvil o tom, proč doping užíval. Jestli to bylo výhradně z jeho vůle, nebo zda ho někdo přinutil. Svět by se tak mohl dozvědět více o tom, jak v Rusku fungoval státem organizovaný doping.

Jenže Loginov neřekl ani slovo.

Mezi oběma hvězdami proto docházelo v průběhu let k incidentům. Nejvážnější se odehrál na světovém šampionátu v Hochfilzenu v roce 2017. Právě tam se Loginov vracel k závodění po dvouletém distanci.

Když ho Rusové nasadili do smíšené štafety, zvedla se vlna odporu, v jejímž čele stál právě Fourcade.

Během závodu se oba biatlonisté dostali do kontaktu při předávce. Fourcade zavadil hůlkou o Loginovovu lyži, načež Rus skončil na zemi. V cílové rovince pak ještě předjel Šipulina, otočil se na něj a ostentativně slavil.

Oba ruští závodníci pak na stupních vítězů odmítli podat Fourcadovi ruku a ten naštvaně odešel z vyhlášení.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy