Krčmář i Moravec byli v závodě s hromadným startem v desítce, Vítkové nevyšel

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 11. 3. 2018 17:20
Závod s hromadným startem mužů ovládl Rakušan Julian Eberhard. Na druhém místě skončil francouzský biatlonista Martin Fourcade, třetí je Anton Šipulin. Michal Krčmář přijel na osmém místě těsně před druhým Čechem Ondřejem Moravcem.
Michal Krčmář.
Michal Krčmář. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Kontiolahti - Oba čeští biatlonisté skončili v závodě Světového poháru s hromadným startem v Kontiolahti v první desítce. Michal Krčmář byl osmý, Ondřej Moravec obsadil devátou příčku. Oba zajeli nejlepší závod s hromadným startem v sezoně. Díky skvělému poslednímu kolu vyhrál Rakušan Julian Eberhard, který předstihl lídra Světového poháru Martina Fourcada z Francie.

V ženském závodě se tolik nedařilo Veronice Vítkové, která se čtyřmi chybami skončila dvacátá. Díky přesné mušce překvapivě vyhrála Němka Vanessa Hinzová, pro kterou to v 25 letech bylo vůbec první umístění na stupních vítězů.

Stříbrný olympijský medailista ze sprintu Krčmář si závod zkomplikoval dvěma chybami při úvodní střelbě vleže. "Byly to vyloženě moje chyby. Taková možná nekoncentrovanost. Cítil jsem se dobře, jelo se mi fajn, řekl jsem si, že to zkusím, že ten závod nebyl ztracenej," popsal pro Českou televizi.

Na dalších položkách nechyboval a díky desátému běžeckému času se posouval vzhůru. V závěrečném kole si na trati polepšil o dvě místa. Ocenil práci fyzioterapeuta Romana Karpíška, který ho v Kontiolahti dával dohromady. "Když srovnám, jak jsem se cítil ve čtvrtek při sprintu a dneska při závodě, to je kontrast k neporovnání," řekl Krčmář, který se ve sprintu se čtyřmi chybami umístil až v deváté desítce.

V závěrečném kole předstihl také Moravce, který byl po druhé střelbě dokonce pátý, ale pak musel po první střelbě vestoje na jedno trestné kolo a ztratil. Bezchybnou závěrečnou položkou se udržel v elitní desítce. "Dneska si myslím, že bych mohl dostat i nějakou pochvalu. Zase jsem si tu jednu neodpustil, ale aspoň ta nula na odchod," komentoval svůj výkon Moravec.

S devátým místem, kterým o dvě příčky vylepšil umístění z olympijských her v Pchjongčchangu, byl maximálně spokojený. "V nějaké extra formě tady nejsem, takže cesta k výsledku byla jen přes střelbu. Což se mi povedlo na nějakých 95 procent," dodal.

Šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář byl rád, že jeho svěřenci zlomili špatné výsledky v Kontiolahti. "Mít dva kluky vepředu je paráda a je to taková záplata na tenhle svěťák po tom včerejším vystoupení," poukázal na sobotní neúspěšnou smíšenou štafetu i závod dvojic.

Eberhard vyrazil do závěrečného kola s více než sedmnáctisekundovou ztrátou na Fourcada, na kterého dotíral vítěz sprintu Rus Anton Šipulin. Na vedoucí dvojici se ale jednatřicetiletý Rakušan dotáhl a v závěru oba předstihl. Pomohl mu i Šipulinův pád v závěrečných stovkách metrů.

Fourcade si i druhým místem upevnil vedení v celkovém pořadí seriálu. Jeho největší konkurent Johannes Thingnes Bö skončil s pěti chybami až devatenáctý.

Vítkové se podobně jako Krčmářovi nevydařila úvodní položka, po které musela na dvě trestná kola. Na rozdíl od mužského závodu ale obdobně chybovaly jen tři biatlonistky, takže odjela osamocená na 29. příčce. Po bezchybné druhé položce se přiblížila první dvacítce, ale další dvě chyby udělala při úvodní střelbě vestoje a znovu se propadla. Přesná závěrečná střelba a solidní poslední běžecké kolo znamenaly vzestup na konečné 20. místo. "Se čtyřma kolama se nedá nic moc velkýho dělat," glosoval její výkon trenér ženské reprezentace Zdeněk Vítek.

Hinzová za sebou nechala o 13,5 sekundy Italku Lisu Vittozziovou, třetí byla Francouzka Anais Chevalierová. Čtvrtá po třech trestných kolech skončila vedoucí žena Světového poháru Kaisa Mäkäräinenová z Finska.

 

Právě se děje

Další zprávy