Špatná krev, věčná únava. Vinklárkové pomohl až radikální krok, teď míří mezi elitu

av av
5. 2. 2020 11:09
Tereza Vinklárková, překvapivé jméno v nominaci na mistrovství světa. Jednadvacetiletá biatlonistka překonala složité období, dostala se z nejhoršího a teď udivuje výkonnostním skokem.
Tereza Vinklárková.
Tereza Vinklárková. | Foto: Instagram Tereza Vinklárková

Ještě nedávno to mohlo vypadat na smutný konec jednoho velkého biatlonového talentu.

Členka dorostenecké štafety z roku 2016, která si ve složení Jurčová, Davidová, Vinklárková dojela pro světové stříbro, prožívala kolotoč zdravotních neduhů.

Její kariéru vážně poznamenal. Dokonce vypadla z juniorské reprezentace.

"Byla jsem nemocná skoro permanentně. Měla jsem špatné krevní testy, bojovala jsem s únavou. Prostě to za moc nestálo," popisuje Vinklárková pro web českého biatlonu.

"Vlastně to nestálo za nic," ještě se rychle opravuje čerstvá novicka v národním týmu.

Loňskou sezonu částečně zachránila alespoň účastí na univerziádě, přesto věděla, že to takhle dál nejde. Rozhodla se tedy pro radikální řešení.

V létě si nechala odstranit mandle. Efekt byl okamžitý.

"Bylo to jako mávnutí kouzelného proutku. Je to snad poprvé, kdy nejsem v zimě nemocná," pochvaluje si. Spokojení jsou i trenéři, kteří se během přípravy na aktuální sezonu nestačili divit. "Její výkonnost rostla doslova před očima," potvrzuje Aleš Lejsek.

Rodačka z Brna a členka biatlonového klubu z Letohradu nabrala vynikající formu a v nejvhodnější možný moment ji dokázala prodat.

Na juniorském šampionátu ve švýcarském Lenzerheide byla nejlepší z Češek. Doběhla pátá ve vytrvalostním závodě i ve štafetě, šestá ve sprintu a třináctá ve stíhačce.

"Tři závody a třikrát jsem stála na širším pódiu. Vůbec tomu nemohu uvěřit, ale jsem moc a moc spokojená," vypráví obdivovatelka legendárního Nora Oleho Einara Björndalena.

Nadšený je i kouč Lejsek. "Její dobrá pohoda je teď vidět na trati i na střelnici. Jsem za ni rád, že se po všech svých zdravotních problémech dokázala takto vrátit."

Při dlouhodobé indispozici zkušené Veroniky Vítkové už mladá biatlonistka jistě mohla tušit, co její úspěchy v Lenzerheide znamenají.

Premiérová nominační pozvánka do dospělého národního týmu skutečně přišla, právě před startem mistrovství světa v italské Anterselvě.

"Jsem zvědavá, co mě čeká. Být v týmu s našimi nejlepšími holkami vnímám jako cennou zkušenost, jako možnost se učit. A to samé platí o světové špičce. Budu tam vše sledovat, abych poznala, jak pracují ty nejlepší," popisuje.

I trenér Egil Gjelland hovoří o důležité zkušenosti, kterou může vycházející hvězda českého biatlonu v pohádkovém prostředí jihotyrolské vesničky nabrat.

"Měla by si to užít, nestresovat se a učit se," komentuje norský kouč její vybojovanou nominaci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy