Špatná krev, věčná únava. Vinklárkové pomohl až radikální krok, teď míří mezi elitu

av av
5. 2. 2020 11:09
Tereza Vinklárková, překvapivé jméno v nominaci na mistrovství světa. Jednadvacetiletá biatlonistka překonala složité období, dostala se z nejhoršího a teď udivuje výkonnostním skokem.
Tereza Vinklárková.
Tereza Vinklárková. | Foto: Instagram Tereza Vinklárková

Ještě nedávno to mohlo vypadat na smutný konec jednoho velkého biatlonového talentu.

Členka dorostenecké štafety z roku 2016, která si ve složení Jurčová, Davidová, Vinklárková dojela pro světové stříbro, prožívala kolotoč zdravotních neduhů.

Její kariéru vážně poznamenal. Dokonce vypadla z juniorské reprezentace.

"Byla jsem nemocná skoro permanentně. Měla jsem špatné krevní testy, bojovala jsem s únavou. Prostě to za moc nestálo," popisuje Vinklárková pro web českého biatlonu.

"Vlastně to nestálo za nic," ještě se rychle opravuje čerstvá novicka v národním týmu.

Loňskou sezonu částečně zachránila alespoň účastí na univerziádě, přesto věděla, že to takhle dál nejde. Rozhodla se tedy pro radikální řešení.

V létě si nechala odstranit mandle. Efekt byl okamžitý.

"Bylo to jako mávnutí kouzelného proutku. Je to snad poprvé, kdy nejsem v zimě nemocná," pochvaluje si. Spokojení jsou i trenéři, kteří se během přípravy na aktuální sezonu nestačili divit. "Její výkonnost rostla doslova před očima," potvrzuje Aleš Lejsek.

Rodačka z Brna a členka biatlonového klubu z Letohradu nabrala vynikající formu a v nejvhodnější možný moment ji dokázala prodat.

Na juniorském šampionátu ve švýcarském Lenzerheide byla nejlepší z Češek. Doběhla pátá ve vytrvalostním závodě i ve štafetě, šestá ve sprintu a třináctá ve stíhačce.

"Tři závody a třikrát jsem stála na širším pódiu. Vůbec tomu nemohu uvěřit, ale jsem moc a moc spokojená," vypráví obdivovatelka legendárního Nora Oleho Einara Björndalena.

Nadšený je i kouč Lejsek. "Její dobrá pohoda je teď vidět na trati i na střelnici. Jsem za ni rád, že se po všech svých zdravotních problémech dokázala takto vrátit."

Při dlouhodobé indispozici zkušené Veroniky Vítkové už mladá biatlonistka jistě mohla tušit, co její úspěchy v Lenzerheide znamenají.

Premiérová nominační pozvánka do dospělého národního týmu skutečně přišla, právě před startem mistrovství světa v italské Anterselvě.

"Jsem zvědavá, co mě čeká. Být v týmu s našimi nejlepšími holkami vnímám jako cennou zkušenost, jako možnost se učit. A to samé platí o světové špičce. Budu tam vše sledovat, abych poznala, jak pracují ty nejlepší," popisuje.

I trenér Egil Gjelland hovoří o důležité zkušenosti, kterou může vycházející hvězda českého biatlonu v pohádkovém prostředí jihotyrolské vesničky nabrat.

"Měla by si to užít, nestresovat se a učit se," komentuje norský kouč její vybojovanou nominaci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy