Špatná krev, věčná únava. Vinklárkové pomohl až radikální krok, teď míří mezi elitu

av av
5. 2. 2020 11:09
Tereza Vinklárková, překvapivé jméno v nominaci na mistrovství světa. Jednadvacetiletá biatlonistka překonala složité období, dostala se z nejhoršího a teď udivuje výkonnostním skokem.
Tereza Vinklárková.
Tereza Vinklárková. | Foto: Instagram Tereza Vinklárková

Ještě nedávno to mohlo vypadat na smutný konec jednoho velkého biatlonového talentu.

Členka dorostenecké štafety z roku 2016, která si ve složení Jurčová, Davidová, Vinklárková dojela pro světové stříbro, prožívala kolotoč zdravotních neduhů.

Její kariéru vážně poznamenal. Dokonce vypadla z juniorské reprezentace.

"Byla jsem nemocná skoro permanentně. Měla jsem špatné krevní testy, bojovala jsem s únavou. Prostě to za moc nestálo," popisuje Vinklárková pro web českého biatlonu.

"Vlastně to nestálo za nic," ještě se rychle opravuje čerstvá novicka v národním týmu.

Loňskou sezonu částečně zachránila alespoň účastí na univerziádě, přesto věděla, že to takhle dál nejde. Rozhodla se tedy pro radikální řešení.

V létě si nechala odstranit mandle. Efekt byl okamžitý.

"Bylo to jako mávnutí kouzelného proutku. Je to snad poprvé, kdy nejsem v zimě nemocná," pochvaluje si. Spokojení jsou i trenéři, kteří se během přípravy na aktuální sezonu nestačili divit. "Její výkonnost rostla doslova před očima," potvrzuje Aleš Lejsek.

Rodačka z Brna a členka biatlonového klubu z Letohradu nabrala vynikající formu a v nejvhodnější možný moment ji dokázala prodat.

Na juniorském šampionátu ve švýcarském Lenzerheide byla nejlepší z Češek. Doběhla pátá ve vytrvalostním závodě i ve štafetě, šestá ve sprintu a třináctá ve stíhačce.

"Tři závody a třikrát jsem stála na širším pódiu. Vůbec tomu nemohu uvěřit, ale jsem moc a moc spokojená," vypráví obdivovatelka legendárního Nora Oleho Einara Björndalena.

Nadšený je i kouč Lejsek. "Její dobrá pohoda je teď vidět na trati i na střelnici. Jsem za ni rád, že se po všech svých zdravotních problémech dokázala takto vrátit."

Při dlouhodobé indispozici zkušené Veroniky Vítkové už mladá biatlonistka jistě mohla tušit, co její úspěchy v Lenzerheide znamenají.

Premiérová nominační pozvánka do dospělého národního týmu skutečně přišla, právě před startem mistrovství světa v italské Anterselvě.

"Jsem zvědavá, co mě čeká. Být v týmu s našimi nejlepšími holkami vnímám jako cennou zkušenost, jako možnost se učit. A to samé platí o světové špičce. Budu tam vše sledovat, abych poznala, jak pracují ty nejlepší," popisuje.

I trenér Egil Gjelland hovoří o důležité zkušenosti, kterou může vycházející hvězda českého biatlonu v pohádkovém prostředí jihotyrolské vesničky nabrat.

"Měla by si to užít, nestresovat se a učit se," komentuje norský kouč její vybojovanou nominaci.

 

Právě se děje

Další zprávy