Zahraniční ligy: Juventus zakončil sezonu výhrou, Sandro vyrovnal Nedvědův rekord

25. 5. 2024 21:54
Juventus zakončil sezonu italské fotbalové ligy výhrou 2:0 nad Monzou. Gólem se s turínským týmem rozloučil brazilský obránce Alex Sandro, jenž zároveň 327. startem vyrovnal klubový rekord Pavla Nedvěda v počtu odehraných zápasů zahraničním hráčem.
Alex Sandro v objetí spoluhráčů
Alex Sandro v objetí spoluhráčů | Foto: Reuters

Juventus se díky výhře v posledním 38. kole posunul na třetí příčku tabulky, o kterou ještě může přijít, neboť pátá Atalanta Bergamo ztrácí pět bodů a má dva zápasy dobru.

Oba góly padly v prvním poločase. Ve 26. minutě otevřel skóre Federico Chiesa a dvě minuty nato zvýšil ve svém posledním utkání za Juventus hlavičkou po rohu Sandro. Třiatřicetiletý obránce se s klubem, do kterého přišel v roce 2015, emotivně loučil při vystřídání čtvrt hodiny před koncem. Za turínský tým Sandro odehrál stejně soutěžních zápasů jako v letech 2001-2009 bývalý kapitán české reprezentace Nedvěd.

Juventus vedl v posledních dvou ligových zápasech Paolo Montero, jenž v roli dočasného kouče nahradil Massimiliana Allegriho odvolaného po triumfu v Italském poháru. Od příští sezony by měl "Starou dámu" podle médií trénovat úspěšný kouč Boloni Thiago Motta.

Italská fotbalová liga - 38. kolo:

Juventus Turín - Monza 2:0 (26. Chiesa, 28. Alex Sandro), AC Milán - Salernitana 3:3 (22. Leao, 27. Giroud, 77. Calabria - 64. a 89. Simy, 87. Sambia).

Kroos se rozloučil s Realem Madrid

Fotbalisté Realu Madrid v posledním kole španělské ligy při rozlučce Toniho Kroose doma remizovali s Betisem Sevilla 0:0 a zakončili mistrovskou sezonu bez domácí porážky. Almería v duelu dvou sestupujících týmů rozstřílela Cádiz 6:1 a připsala si první domácí vítězství v sezoně. Opustila díky tomu i poslední místo v tabulce, na kterém nakonec skončila Granada. Cádiz přitom vyhrál první poločas, ale po změně stran se rozstříleli domácí. Dva góly dal Kolumbijec Luis Suárez.

Jeden z nejúspěšnějších hráčů Realu Kroos, který za něj nastoupil v 464 zápasech a pomohl mu získat více než 20 trofejí včetně čtyř triumfů v Lize mistrů, oznámil, že po letošním mistrovství Evropy na domácí půdě ukončí kariéru. Čtyřiatřicetiletý záložník nastoupil na hřiště uličkou tvořenou spoluhráči, kteří měli na sobě jeho dres s číslem osm. Fanoušci na jižní tribuně zase drželi obrovskou vlajku s jeho podobiznou a nápisem "Děkujeme, legendo".

V 85. minutě trenér Ancelotti Kroose vystřídal, aby si užil ovace od příznivců. Pětinásobný vítěz Ligy mistrů se při odchodu objal s každým spoluhráčem a v slzách nakonec objal i své tři děti, které stály u postranní čáry. Jediným Němcem s více starty ve španělské lize než Kroos (306) je Bern Schuster (316). "Mohu jen poděkovat celému madridskému týmu, klubu, spoluhráčům a stadionu," řekl Kroos novinářům. "Během těch deseti let jsem se vždycky cítil jako doma. Nemohl jsem si přát víc. Bylo to deset nezapomenutelných let. Docela jsem se držel, dokud jsem neviděl své děti, ten moment mě položil," dodal Kroos.

Real zakončil své tažení La Ligou na prvním místě tabulky s 95 body, druhá Barcelona ztrácí před svým závěrečným zápasem 13 bodů. Příští sobotu se Real ve finále Ligy mistrů utká s Borussií Dortmund.

Villarreal se rozloučil se sezonou remízou 1:1 v Pamploně a v jeho dresu nedostal příliš času se prosadit kanonýr Alexander Sörloth. Naděje norského útočníka na návrat do čela tabulky střelců ukončilo už po čtvrthodině zranění, kvůli kterému zápas nedohrál.

Prakticky jistě proto koruna pro krále střelců připadne Artemu Dovbykovi z Girony. Ukrajinský útočník se v pátek zpět do čela pořadí prostřílel hattrickem při drtivé výhře 7:0 nad Granadou a vede střeleckou tabulku s 24 góly o jeden před Sörlothem a o pět před Judem Bellinghamem z Realu. O šest gólů zaostává za lídrem Robert Lewandowski z Barcelony, na pátém místě se dnes 17. trefou v sezoně osamostatnil Chorvat Ante Budimir z Osasuny.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Pamplona - Villarreal 1:1 (30. Budimir - 57. Morales), San Sebastian - Atlético Madrid 0:2 (9. Lino, 90.+4 Mandava), Almería - Cádiz 6:1 (52. a 86. Arribas, 65. a 71. Suárez, 48. Melero, 57. vlastní Zaldúa - 30. Ocampo), Vallecano - Bilbao 0:1 (67. N. Williams), Real Madrid - Betis Sevilla 0:0.

1. Real Madrid 38 29 8 1 87:26 95
2. FC Barcelona 37 25 7 5 77:43 82
3. Girona 38 25 6 7 85:46 81
4. Atlético Madrid 38 24 4 10 70:43 76
5. Bilbao 38 19 11 8 61:37 68
6. San Sebastian 38 16 12 10 51:39 60
7. Betis Sevilla 38 14 15 9 48:45 57
8. Villarreal 38 14 11 13 65:65 53