Výzva pro Bolta: Gay zaběhl stovku za 9,75

ČTK Sport ČTK, Sport
22. 6. 2013 9:22
Americký sprinter Tyson Gay vyhrál na americkém šampionátu v Des Moines běh na 100 metrů nejlepším časem sezony 9,75 vteřiny.
Tyson Gay vyhrál americký šampionát na stovce desátým nejlepším časem všech dob.
Tyson Gay vyhrál americký šampionát na stovce desátým nejlepším časem všech dob. | Foto: Reuters

Des Moines - Americký sprinter Tyson Gay vyhrál v pátek na americkém šampionátu v Des Moines běh na 100 metrů nejlepším časem sezony 9,75 vteřiny.

Gay v přímém souboji zdolal svého reprezentačního rivala Justina Gatlina, ale na dálku také světového rekordmana Usaina Bolta. Ten v pátek získal jamajský titul výkonem 9,94.

Desátý nejlepší čas všech dob

Třicetiletý Gay, jenž je poprvé od zisku titulu mistra světa v roce 2007 podle všeho bez zdravotních problémů, se dostal do čela zhruba v polovině závodu a nakonec vyrovnal desátý nejlepší čas všech dob.

"Je to už pět let, co jsem byl americkým šampionem, takže je fajn být zase na stupních vítězů," řekl trojnásobný světový šampion z Ósaky 2007. "Ještě nejsem tak rychlý, jak bych mohl být, ale jsem zdravý, a na tom záleží nejvíc," dodal Gay, jenž běžel 9,75 také v semifinále, ale s větrem.

Bronzový olympijský medailista z Londýna Gatlin, jenž začátkem června na Diamantové lize v Římě porazil překvapivě Bolta, skončil v Iowě druhý za 9,89. Z třetího místa se na srpnové mistrovství světa v Moskvě kvalifikoval Charles Silmon (9,97).

Bolt měl pomalejší start

Šestinásobný olympijský vítěz Bolt si v Kingstonu připsal "povinné" vítězství v čase 9,94. Po tradičně slabším startu dostihl zhruba na padesáti metrech Nickela Ashmeadeho, a navzdory tomu, že závěr vypustil, zaběhl svou 35. stovku kariéry pod 10 sekund

"Start nebyl dobrý, ale ta další fáze byla lepší než v Římě. Šlo o to, abych se kvalifikoval, a to se podařilo," řekl Bolt, jenž se příští týden představí ve štafetě na Zlaté tretře v Ostravě. "Čas mě moc netrápí. Mám ještě dobrý měsíc na to, abych se připravil do Ruska," dodal světový rekordman s výhledem k MS.

Zrněný Blake běžet nemusel

Tam ho doprovodí v pátek druhý Kemar Bailey-Cole (9,98), třetí Ashmeade (9,99) a mistr světa z Tegu Yohan Blake. Ten se národního šampionátu neúčastní kvůli nedoléčenému zranění zadního stehenního svalu, ale jako obhájce má účast jistou.

Mezi nejlepší trio se trochu překvapivě nevešel bývalý světový rekordman Asafa Powell, jenž skončil v čase 10,22 až sedmý. Také jeho však tuto sezonu sužovaly zdravotní potíže. "Jsem překvapený, že tu vůbec běžel," řekl Bolt.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy