Velký úspěch českých házenkářů. Poprvé od roku 2015 postoupili na MS

12. 5. 2024 18:12
Čeští házenkáři postoupili na mistrovství světa v příštím roce. V domácí odvetě play off kvalifikace porazili Rumunsko hladce 29:20 a s přehledem otočili dvojzápas po venkovní prohře 30:31.
Radost českých házenkářů po postupu na MS.
Radost českých házenkářů po postupu na MS. | Foto: ČTK

Svěřenci španělského trenéra Xaviera Sabatého dnes v Brně dominovali a už po poločase vedli 15:9. Devět branek zaznamenal nejlepší střelec utkání Matěj Klíma, více než padesátiprocentní úspěšnost zákroků měl gólman Tomáš Mrkva.

Český tým se představí na mistrovství světa poprvé od roku 2015, kdy v Kataru obsadil 17. místo. Před třemi lety měli reprezentanti hrát na šampionátu v Egyptě, kvůli vysokému počtu případů koronaviru v mužstvu ale na poslední chvíli účast odřekli.

Mistrovství světa bude od 14. ledna do 2. února příštího roku poprvé hostit trojice zemí, turnaj uspořádají Dánsko, Chorvatsko a Norsko. Potřetí se šampionátu zúčastní 32 týmů. Soupeře v základní skupině pozná český celek při losu 29. května.

V prvním poločase úvodního utkání měl český tým velké problémy v obraně, tentokrát ale pracoval v defenzivě o poznání lépe. Domácí hnáni bouřlivou kulisou téměř čtyř tisíc fanoušků začali zhurta a rychle překlopili vývoj na svou stranu. Favorit dal šest z úvodních sedmi branek zápasu a v osmé minutě vedl 6:1.

Rumuni se mírně zlepšili a dvakrát snížili na rozdíl tří branek. Závěr prvního poločasu ale znovu patřil domácím, kteří šli v pauze do kabin s nadějným vedením 15:9. Dařilo se především Klímovi, česká opora proměnila všech sedm střeleckých pokusů.

Po změně stran se utkání nadobro změnilo v jednostrannou záležitost. Mezi tyčemi předváděl jeden zákrok za druhým brankář Mrkva a jeho spoluhráči ve 43. minutě zvýšili už na 20:11 poté, co se trefil pivot Reichl. Česká gólmanská jednička se v zápase blýskla 17 zákroky z 31 pokusů.

V závěru domácí odskočili už na dvouciferný rozdíl a mohli odvetu dohrávat v exhibičním duchu. Rumuni na zdramatizování utkání neměli a posedmé za sebou budou na světovém šampionátu scházet.

Odvetné utkání play off kvalifikace mistrovství světa házenkářů v Brně:

Česko - Rumunsko 29:20 (15:9)

Sestava branky Česka: Mrkva 1, Hrdlička - Hrstka 3, Piroch 4, J. Patzel, Štěrba 3, Reichl 3, Babák 1, Havran, Harabiš 1, Klíma 9, Nantl, Solák 1, Mořkovský 2, Zeman, Blecha 1.

Nejvíce branek Rumunska: Dragan 5, Nistor Ionita 4. Rozhodčí: Schulze, Tönnies (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 1/1 - 6/5. Vyloučení: 5:2. Diváci: 3852. První zápas: 30:31, postoupilo Česko.