Salač si v Moto2 znovu dojel pro body, v Barceloně skončil třináctý

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 26. 5. 2024 14:45
Filip Salač obsadil ve Velké ceně Španělska silničních motocyklů třídy Moto2 13. místo, v podniku mistrovství světa bodoval po čtvrté za sebou.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: ELF Marc VDS Racing Team

Český jezdec, který na startu stá stál v šesté řadě, byl v prvním kole na 16. pozici.

Závodník ELF Marc VDS Racing Teamu záhy začal bojovat o bodované příčky a už v druhém okruhu se dostal do top 15.

Pak mírně postupoval a navíc se před ním doslova roztrhl pytel s pády a tresty za zkracování tratě. Několik kol před koncem se tak Salač posunul na desátou pozici.

Ježe dvě kola před koncem se 22letý závodník mírně zpomalil a cílem nakonec projel na 13. pozici. Po závodech v Austinu, Jerezu a Le Mans bodoval už po čtvrté za sebou.

"Ruka byla v pohodě a vůbec mě neomezovala," řekl Salač v rozhovoru s televizí Nova Sport. Problém představovala zadní pneumatika, ačkoliv se na ni v závodě soustředil.

"Měl jsem dobrý start, což bylo z těch zadních pozic velmi důležité, a první kola jsem se snažil hlavně šetřit zadní pneumatiku. Říkal jsem si, že počkáme na poslední kola. Ale bohužel čtyři pět kol před koncem, když jsem byl tak na desátém místě, mi ta zadní guma odešla. Dojet ta poslední kola a nespadnout, to bylo opravdu těžké a na hraně. Jsem rád, že jsem dojel," přiznal.

Salač doplnil, že jeho pneumatika ztratila oproti startu zhruba 900 gramů na hmotnosti.

V Barceloně zvítězil Japonec Ai Ogura před lídrem šampionátu Sergiem Garciou ze Španělska a Britem Jakem Dixonem.

V elitní kategorii MotoGP napravil úřadující šampion Francesco Bagnaia pád z vedení včerejšího sprintu a po boji s domácím jezdcem a aktuálním lídrem MS Jorge Martinem vyhrál s náskokem 1,7 sekundy.Martin má nyní k dobru 39 bodů.

Třetí před svými nadšenými fanoušky dojel další Španěl, Marc Marquez.

V nejslabší třídě Moto3 si dnes kolumbijský jezdec David Alonso dojel pro čtvrté vítězství v sezoně a přeskočil tak v čele seriálu domácího Daniela Holgada. Ten dojel šestý.

Aktualizujeme…

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Alonso (Kol./CFMoto) 32:25,084, 2. Ortolá -0,242, 3. Rueda (oba Šp./KTM) -0,513, 4. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,560, 5. Muňoz (Šp./KTM) -1,648, 6. Holgado (Šp./GasGas) -3,390.

Průběžné pořadí (po 6 z 21 závodů): 1. Alonso 118, 2. Holgado 104, 3. Veijer 75, 4. Ortolá 70, 5. Muňoz 49, 6. Kelso (Arg./KTM) 42.

Moto2: 1. Ogura (Jap./Boscoscuro) 36:33,540, 2. García (Šp./Boscoscuro) -3,816, 3. Dixon (Brit./Kalex) -9,186, 4. Alcoba (Šp./Kalex) -12,241, 5. Agius (Austr./Kalex) -12,593, 6. Arenas (Šp./Kalex) -13,666, …13. Salač (ČR/Kalex) -23,723.

Průběžné pořadí (po 6 z 21 závodů): 1. García 109, 2. Roberts (USA/Kalex) 89, 3. Ogura 88, 4. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 63, 5. López Šp./Boscoscuro) 62, 6. Canet (Šp./Kalex) 48, …17. Salač 13.

MotoGP - sprint: 1. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 20:01,478, 2. M. Márquez (Šp./Ducati) -0,892, 3. Acosta (Šp./KTM) -1,169.

Hlavní závod: 1. Bagnaia (It./Ducati) 40:11,726, 2. Martín -1,740, 3. M. Márquez (oba Šp./Ducati) -10,491, 4. A. Espargaró (Šp./Aprilia) -10,543, 5. Di Giannantonio (It./Ducati) -15,441, 6. R. Fernández (Šp./Aprilia) -15,916.

Průběžné pořadí (po 6 z 21 závodů): 1. Martín 155, 2. Bagnaia 116, 3. M. Márquez 114, 4. Bastianini (It./Ducati) 94, 5. Viňales (Šp./Aprilia) 87, 6. Acosta  83.