Událost středy: Král Bolt, doping a předčasné oslavy

Red Spo
20. 8. 2008 19:00
Vyberte hrdinu a poraženého dne v anketě Aktuálně.cz

Peking - Dvanáctý den letních olympijských her v Pekingu je již minulostí, další sady medailí jsou rozdány, noví vítězové - případně postupující - jsou oceněni.

Kdo se stal ve středu největším hrdinou, a kdo naopak nejvíce propadl? Hlasujte v pravidelné anketě Aktuálně.cz.

Dvacet minut po 16. hodině středoevropského času padl dosavadní světový rekord Michaela Johnsona v běhu na 200 metrů. Postaral se o to jamajský sprinter Usain Bolt, který doběhl v novém rekordním čase 19,30.

Ve stejném závodě se dlouho radoval z bronzu také Američan Wallace Spearmon, jenž však uprostřed svých oslav netušil, že byl diskvalifikován pro vyšlápnutí z dráhy.

Proti pravidlům pak hrála i ukrajinská sedmibojařka Ljudmila Blonská. Té byla pro pozitivní testy na anabolické steroidy odebrána stříbrná medaile.

Souhrn dne:

Jana Pechanová obsadila při olympijské premiéře plaveckého maratonu na deset kilometrů osmé místo, a dosáhla tak nejlepšího výsledku českých plavců na turnaji.

Zlato z plaveckého maratonu bere Rusko. Pechanová osmá

Naplnit předpoklady českých fanoušků se nepovedlo Michalu Prokopovi, který v bikrosu vypadl již ve čtvrtfinále a skončil na celkovém dvacátém místě. O něco lépe si pak vedla Jana Horáková. Ta skončila osmá.

Bikrosař Prokop selhal. Skončil už ve čtvrtfinále

Stříbrná sedmibojařka Ljudmila Blonská musí vrátit mezinárodnímu olympijskému výboru stříbrnou medaili. Ukrajinka neprošla antidopingovými testy, ve kterých byla pozitivně testována na anabolické steroidy.

Ukrajinská atletka musí odevzdat stříbro. Kvůli dopingu

Překvapivě brzy se s olympiádou loučí i Petr Korbel. Český reprezentant ve stolním tenise nestačil ve druhém kole na Poláka Lucjana Blaszczyka a podlehl mu 2:4 na sety. V ranních hodinách skončila i Dana Hadačová, která v napínavé bitvě nakonec nestačila na Maďarku Potaovou.

Stolní tenisté končí. Korbel nestačil na Poláka

Čínský sen o výrazný basketbalový úspěch se rozplynul. Ve čtvrtfinálovém boji proti Litvě nepomohl k postupu hostitelské reprezentace ani nejvyšší muž olympiády, Jao Ming.

Jao Ming Čínu nespasil, ve čtvrtfinále podlehla Litvě

Do boje o medaili zasáhla v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. V silné konkurenci však tempu závodu od začátku nestačila a nakonec obsadila sedmé místo. Olympiáda skončila i pro Petra Svobodu a Jakuba Holušu.

Hejnová doběhla sedmá, Svoboda skončil v semifinále

Naopak jeden z mladých českých tyčkařů Jan Kudlička se probojoval do olympijského finále. Štěpán Janáček v kvalifikaci neuspěl.

Tyčkař Kudlička si vyskákal olympijské finále

"I am the best," křičel do kamery po finálovém závodě na 200 metrů vítěz Usain Bolt. Skutečně, jamajský sprinter překonal dosavadní světový rekord Američana Michaela Johnsona a časem 19,30 stanovil pro své kolegy novou výzvu.