Horáková je po rozřazovacích jízdách osmá
Michal Prokop.
Michal Prokop. | Foto: Zdeněk Pól

Peking -  Český biker Michal Prokop zcela propadl v premiéře bikrosu na olympijských hrách.

Vážný adept na finále a v odvážnějších prognózách i na medaili vypadl již ve čtvrtfinále BMX - "motokrosu na kole". Ve dvou kvalifikačních jízdách obsadil až 20. místo z 32 startujících.

V následných třech čtvrtfinálových kláních dojel ve své osmičlenné skupince dvakrát až sedmý, do třetí jízdy už nastupoval bez větších šancí na postup do semifinále.

Dále čtěte:

Po hromadném pádu dojel na čtvrté příčce, která již nic neřešila, ve čtvrtfinále obsadil až celkové šesté místo.

Do semifinále postupovalo šestnáct jezdců, čtyři nejlepší ze všech čtyř skupin.

Prokopův konec je velkým překvapením, zřejmě i pro jeho manažera Zdeňka Póla, jenž ještě před kvalifikací rozesílal email "Přijďte s námi fandit Michalovi při semifinále a finále o půlnoci ze středy 20.8. na čtvrtek 21.8.!"

Král fourcrossu podřídil vše BMX

Michal Prokop sbírá úspěchy hlavně v příbuzné disciplíně - fourcrossu. V ní patří coby dvojnásobný mistr světa k absolutní špičce.

Olympijská trať Prokopovi nesedla.
Olympijská trať Prokopovi nesedla. | Foto: Reuters

Prakticky hned poté, co se rozhodlo o zařazení BMX do programu OH 2008, přeladil svůj závodní program, aby zcela upřednostnil svou slabší disciplínu před svou hvězdnou.

Povedla se mu ovšem pouze první část plánu, probojovat se na Hry. Tam však již vicemistr Evropy z roku 2004 a čtvrtý ze Světového poháru 2007 nedokázal se světovými závodníky držet krok.

Více šancí má ženská zástupkyně české bikrosové školy, Jana Horáková. V kvalifikaci skončila osmá ze šestnácti závodnic.

Žen startuje pouze polovina a nemají tudíž čtvrtfinále. Horákovou proto ve čtvrtek čekají semifinálové jízdy, z nich se bude snažit postoupit do osmičlenného finále. Pro Prokopa již olympiáda skončila.