20. 8. 2008 12:30
Španělsko - Chorvatsko 72:59
Jao Ming nemohl nic dělat, Litva hrála výborně.
Jao Ming nemohl nic dělat, Litva hrála výborně. | Foto: Reuters

Peking - Olympijský turnaj v basketbale mužů zná první semifinalisty. Přes Chorvaty s přehledem postoupili reprezentanti Španělska. Podobným výkonem se v dalším utkání prezentovali také další favorité z Litvy, kteří si poradili s domácími Číňany.

Mistři světa ze Španělska, druhý tým skupiny B, který v základní části nestačil pouze na favorizované Američany, táhl za vítězstvím zejména Pau Gasol, autor dvaceti bodů.

Chorvaté nestačili od samého začátku zápasu a po úvodní pětiminutovce prohrávali už 1:10. První čtvrtina pak skončila jedenáctibodovým rozdílem.

Stejný náskok drželi Španělé i v poločasové přestávce a dál měli otěže souboje s třetím celkem skupiny A pevně ve svých rukou.

Postupem času si vypracovali až dvacetibodový náskok a i když v závěru zápasu tempo zvolnili a dali příležitost hráčům s lavičky, dokráčeli k pohodlnému vítězství 72:59.

V boji o finále změří síly s celkem Litvy, který i přes mohutnou podporu osmácti tisíc fanoušků v pekingské hale porazil Čínu.

Domácím nebylo nic platných ani devatenáct bodů největší místní hvězdy Jao Minga z Houstonu Rockets.