Změny v Davis Cupu? Jako byste sahali na Wimbledon. Ti pánové nahoře neví, oč jde, bojí se Štěpánek

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 8. 2018 6:05
Tento týden kongres Mezinárodní tenisové federace rozhodne o tom, jaký formát bude mít Davis Cup v příštím roce.
Český daviscupový tým
Český daviscupový tým | Foto: ČTK

Orlando/Praha - Bude to bitva se vším všudy. Na jedné straně milovníci staleté tradice, proti nim novátoři se silným finančním partnerem v zádech. V pondělí začíná americkém Orlandu kongres Mezinárodní tenisové federace (ITF), který rozhodne o tom, jak bude od roku 2019 vypadat formát Davis Cupu.

Návrh ITF, aby od příštího roku vrcholila týmová soutěž osmnáctičlenným finále, které se odehraje na neutrální půdě někde v Evropě, vzbuzuje velké vášně. Federace má v rukách trumf, investiční skupinu Kosmos španělského fotbalisty Gerarda Piquého, která plánuje do soutěže vložit během 25 let tři miliardy dolarů, tedy přes 60 miliard korun. 

I přes příslib velkých peněz tohle spousta národních federací, včetně té české, odmítá. "Otázka zní, proč hrabat do noblesní vlajkové lodi, co funguje přes sto let? Neumím si představit, že bychom už nehráli doma. Že bych do svých osmdesáti let neviděl v Česku Davis Cup," nechal se slyšet šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, který na jednání odletěl v neděli.

"Je čas připravit tenis pro budoucí generace a letošní porce návrhů a změn včetně transformace Davis Cupu jsou klíčové, aby národní federace a ITF garantovaly pro náš sport zářnou budoucnost," argumentuje naopak prezident ITF David Haggerty.

Podle jeho plánu by první kolo Davisova poháru hrálo 24 týmu, z něj by do finále postoupilo 12 vítězů, k tomu je doplnili čtyři semifinalisté z letošního ročníku a dva týmy by dostaly divokou kartu. Tedy celkem by v rámci jednoho týdne bojovalo o stříbrnou mísu 18 zemí. 

Vzniklo by šest skupin po třech, z nichž by vítězové a dva nejlepší z druhých míst prošli do čtvrtfinále. Každý zápas by se hrál jeden den a skládal by se ze dvou dvouher a čtyřhry na dva vítězné sety. 

I český šéf uznává, že Davis Cup do budoucna potřebuje osvěžit, hlavně co se lepších podmínek pro hráče a federace týče. "Jakési zlepšení je potřeba, určitě víc peněz, protože nároky hráčů jsou vyšší, ale určitě ne měnit podstatu, co ji činí nadpozemskou," myslí si Kaderka.

Češi mají na kontě tři daviscupové trofeje, jednu ještě z éry Československa v roce 1980, další dvě z let 2012 a 2013. V Fed Cupu, kde se o změnách mluví výhledově také, jsou Češky ještě úspěšnější. V historii získaly stříbrný poklad už desetkrát a o jedenáctý zářez se pokusí před vyprodanou O2 arenou proti Američankám letos v listopadu.

"Jsem pro stávající model, rozhodně ne pro změnu, kterou plánují. Ti pánové, co o tom rozhodují, neví, co to znamená pro hráče stát tam dole pře takovou arénou. Když jsem viděl loňský Davis Cup ve Španělsku, kam přišlo na domácí zápas v Seville 35 tisíc lidí, je to do očí bijící. Takovou atmosféru přeci na neutrální půdě nevytvoříte. Pro nás hráče je největší čest a výzva, když můžeme hrát před domácím publikem," uvedl strůjce dvou českých úspěchů Radek Štěpánek.

I když už profesionálně tenis nehraje, revoluci ve formátu týmové soutěže si neumí představit. "Doufám, že změny neprojdou, je to jako by začaly měnit pravidla Wimbledonu. Má to obrovskou historii a řád. Zažijete emoce, které na turnaji zažít nejdou," dodal. 

Proti změně už vystoupila například i australská federace. Zbylí tři držitelé grandslamů ovšem podle ITF vyjádřili novému návrhu podporu. 

"Přijel bych domů hodně nasr…, že nám sebrali něco, co jsme milovali, a už s tím nemůžeme nic dělat. Pro mě je něco nepředstavitelného, že by měl skončit Davis Cup a byl na jednom místě v resortu u moře," uvedl Kaderka s tím, že ale věří, že hlasující proti návrhu budou mít lehkou nadpoloviční většinu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Vláda opatřeními porušuje občanské svobody, prohlásil exprezident Klaus

Vláda podle bývalého prezidenta Václava Klause svými opatřeními kvůli koronavirové epidemii porušuje občanské svobody. Někdejší prezident to prohlásil v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, kam u příležitosti výročí vzniku samostatného státu položil květiny. Klaus vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost.

"Pod pláštíkem protiepidemických opatření jsou omezovány ústavou dané občanské svobody, je likvidována ekonomika a s ní důstojné životy statisíců lidí, jsou rozvraceny finance státu, jsou vytvářeny dluhy, které budou zatěžovat nás a naše potomky dlouhá desetiletí," řekl bývalý politik.

Kvůli vládním omezením se dnes konají na různých místech Prahy také demonstrace. Na náměstí Republiky se odpůrci opatření sejdou na protestu nazvaném Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci. Podle pořadatelů opatření proti epidemii nefungují, ale devastují stát a likvidují životy lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy