Vražda, RIP Davis Cup. Osobnosti odsuzují Piquého revoluci, nadšení Djokoviče budí podezření

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 3. 2018 7:35
Pokračují snahy změnit formát tenisového Davisova poháru. Jenže nepříliš šťastně.
"Současný systém Davis Cupu prostě nefunguje," tvrdí Djokovič.
"Současný systém Davis Cupu prostě nefunguje," tvrdí Djokovič. | Foto: Reuters

Praha - Kolem legendární soutěže už zase planou vášně. Vyvolal je nejnovější návrh změn, které mají za cíl revolučním způsobem zatraktivnit tenisový Davis Cup.

Týmové klání staré již 118 let se každoročně potýká s neúčastí špičkových hráčů, již si pravidelně stěžují na náročnost víkendových zápasů a jejich nevhodné zařazování do kalendáře ATP Tour.

Snahy o jakoukoliv změnu ale pravidelně narážejí na hluboký nesouhlas široké tenisové veřejnosti. Tak jako nyní.

Mezinárodní federace ITF, která Davis Cup pořádá, by ráda soutěž přejmenovala na Světový pohár. Ten by se hrál vždy na konci sezony na jednom místě, trval by sedm dní a vyřazovacím způsobem by se o vítěznou trofej utkávalo osmnáct národních týmů.

Když návrhy změn, o kterých se bude hlasovat v létě, minulý týden vyšly na povrch, způsobily bouři nevole a silných slov.

Vražda tradice, konec Davis Cupu, jak ho známe, ostuda. Na sociálních sítích se nejednou objevily i vulgarity. Tak moc některé osobnosti revoluční plány naštvaly.

Jako jeden z nejhlasitějších odpůrců se prezentoval legendární Australan Lleyton Hewitt. "Je to absolutní neúcta k tradici. ITF prodává svou duši pro peníze," uvedl mimo jiné současný nehrající kapitán australského týmu.

Do médií také pronikla zpráva o tom, jak reagoval jednaosmdesátiletý Roy Emerson, když mu šéf ITF David Haggerty o novinkách pověděl.

"Jestli hledáš nejlepší způsob, jak zk…t celý Davis Cup, tak jsi právě na jeden dost dobrý přišel," měl funkcionáři povědět muž, který v barvách Austrálie slavnou soutěž osmkrát ovládl.

Negativní ohlasy se ale rozhodně nešíří pouze od protinožců. Přicházejí třeba z Ruska. Bývalý první hráč světa Jevgenij Kafelnikov napsal na Twitter emotivní vzkaz: "Sbohem Davis Cupe. Originální duch soutěže je pryč." A přidal plačící emotikon. S legendární týmovou soutěží se na sociální síti rozloučil také Francouz Paul-Henri Mathieu.

"Odpočívej v pokoji, Davis Cupe," napsal. "Byl jsi nevšední soutěží a už od dětství bylo mým snem být tvou součástí," dodal.

Vítěz zatím posledního ročníku poháru, Francouz Lucas Pouille, prohlásil, že chystané změny jsou "rozsudkem smrti". Jeho krajan Julian Benneteau napsal Haggertymu dopis, ve kterém jej vyzývá, aby "nemazal 118 let tenisové historie".

Podobné výzvy míří nejen k prezidentovi ITF, ale také ke stoperovi fotbalové Barcelony Gerardovi Piquému. Za vymyšlenými inovacemi totiž stojí jeho společnost Kosmos slibující vklad ve výši tří miliard dolarů během následujících 25 let. Však se také fotbalista ambiciózním projektem na Twitteru dostatečně pochlubil.

S tím spojené fámy musí mezitím vyvracet Novak Djokovič. Srba obvinili, že je Piquého tajným partnerem, který pomáhá nápady na modernizaci Davisova poháru prosadit na správných místech. Dvanáctinásobný grandslamový šampion to rázně odmítl, nicméně o nápadu na změnu hovoří v superlativech. Jako jeden z mála.

"Rozhodně nejsem součástí společnosti, která stojí za projektem," uvedl. "Na druhou stranu jsou to ale fantastické zprávy. Každý z hráčů by rád svou zemi reprezentoval, jak ale dlouhé roky opakuji, současný formát prostě nefunguje," znovu zdůraznil svůj postoj Djokovič.

Srbovi se líbí idea dát dohromady nejlepší hráče světa na jeden týden, na jedno místo. "Fenomenální nápad. Co může být lepšího?" položil si srbský tenista řečnickou otázku.

V dalších týdnech a měsících bude tenisový svět s napětím sledovat, jak se k návrhu postaví další velké tenisové hvězdy v čele s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem. Rozhodnutí padne v srpnu v americkém Orlandu na zasedání ITF. K odsouhlasení návrhu bude potřeba dvou třetin hlasů.

"Je to pro celý tenis naprosto klíčová změna," řekl Haggerty. Pro většinu osobností ale jde o smutné zahubení jedné z nejvýznamnějších tenisových tradic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy