Kiki Bertensová
2
6
6

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání druhého kola tenisového turnaje v Dauhá mezi Karolínou Muchovou a Kiki Bertensovou z Nizozemska. Zápas začíná v pondělí 24. února v 15:15.

V pavouku hlavní části ženského turnaje v Dauhá bylo na startu hned sedm Češek. Kateřina Siniaková v prvním kole v neděli prohrála s Ons Džabúrovou, Petra Kvitová a Karolína Plíšková měly na začátku turnaje volný los. A zbylé čtyři Češky hrají v katarské metropoli své zápasy v pondělí. Markéta Vondroušová, Tereza Martincová a Barbora Strýcová teprve v prvním kole, zato Karolínu Muchovou čeká už souboj druhého kola proti Kiki Bertensové. Vítězka projde do osmifinále prestižního Qatar Total Open.

Alexander Bublik upoutal pozornost několika neotřelými hláškami.

Karolína Muchová prožila vloni na okruhu WTA průlomovou sezonu. Zatímco rok 2018 končila jako 145. hráčka žebříčku, ten loňský uzavřela coby světová jednadvacítka. V 22 letech hrála finále domácího turnaje v Praze a po výhře nad Karolínou Plíškovou prošla do čtvrtfinále Wimbledonu. Po 23. narozeninách pak vloni v září vybojovala svůj první titul na turnaji v Soulu, kde ve finále smetla Polku Magdu Linetteovou.

Vstup do sezony 2020 se však olomoucké rodačce a dceři bývalého ligového fotbalisty a trenéra Josefa Muchy nevydařil podle představ. Rychle skončila na turnaji v Brisbane, na Australian Open došla jen do druhého kola a v půlce února oznámila konec spolupráce se slovenským trenérem Emilem Miškem. V Dubaji vypadla v prvním kole po porážce od Siniakové, turnaj v Dauhá otevřela už v neděli zápasem proti Magdě Linetteové, kterou zdolala 6:3, 6:1. Případný úspěch proti Bertensové by jistě znamenal velkou vzpruhu. Vloni Muchová postoupila v Dauhá z kvalifikace až do čtvrtfinále, v němž padla proti Elině Svitolinové.

Česká republika

WTA: 27.

Věk: 23 let (21. 8. 1996)

Držení rakety: pravák

Výška: 178 cm

Karolína Muchová v třetím kole US Open 2019.
Karolína Muchová v třetím kole US Open 2019. | Foto: Reuters

Kiki Bertensová je 28letá tenistka z Wateringenu v Nizozemsku. Mezi světovou špičku se sympatická blondýnka začala prosazovat zhruba před čtyřmi lety. Rok 2015 končila na světovém žebříčku mimo elitní stovku, ale v následující sezoně hrála semifinále French Open, což je dosud jejím nejhodnotnějším výsledkem na grandslamu. V roce 2018 hrála ještě čtvrtfinále Wimbledonu a letos v Melbourne si postupem do osmifinále vylepšila své maximum na Australian Open. Ve sbírce má celkem deset titulů z turnajů na okruhu WTA a pět porážek ve finále.

V letošním roce se zatím Bertensové daří výborně a postupně zvedá své výkony. V Brisbane podlehla ve čtvrtfinále Naomi Ósakaové, na Australian Open ji v osmifinále vyřadila pozdější finalistka Garbiňe Muguruzaová. V únoru přidala Bertensová dvě výhry ve Fed Cupu a na šest zápasů natáhla aktuální vítěznou šňůru v Petrohradu. Nizozemka tam obhájila titul z loňska, ve finále zdolala senzaci letošní sezony Kazašku Jelenu Rybakinovou 6:1, 6:3. V Dauhá plní světová šestka roli nasazené sedmičky a v prvním kole měla volný los. Vloni hrála v Kataru čtvrtfinále, v roce 2017 vypadla už v prvním kole. Letos je to tedy její třetí účast na turnaji v Dauhá.

Nizozemsko

WTA: 6.

Věk: 28 let (10. 12. 1991)

Výška: 182 cm

Váha: 74 kg

Kiki Bertensová v třetím kole Wimbledonu 2019.
Kiki Bertensová v třetím kole Wimbledonu 2019. | Foto: Reuters

Markéta Vondroušová se po porážce s Jennifer Bradyovou na turnaji v Dubaji musela vypořádat s dávkou nenávistných vzkazů.

Muchová a Bertensová sehrají v Dauhá své první vzájemné utkání.

Titul z roku 2019 obhajuje v Dauhá Belgičanka Elise Mertensová, jež aktuálně vyhlíží soupeřku do druhého kola. O rok dříve byla v katarské metropoli nejúspěšnější Petra Kvitová.

Jiří Veselý a Lukáš Rosol, kteří měli zkraje roku nepřátelskou přestřelku na sociálních sítích, jsou oba v daviscupové nominaci proti Slovensku.

Muchová a Bertensová odehrají své utkání na centrálním dvorci, a to po skončení duelu Řekyně Marie Sakkariové proti Němce Julii Görgesové.

Sakkariová porazila Görgesovou 6:3, 6:4, a tak centrální dvorec čeká na nástup Muchové s Bertensovou. Utkání by mělo začít za několik minut.

Jako první bude podávat Muchová.

0:0

Utkání právě začalo.

0:15

Bertensová rozhodla výměnu forhendů od základní čáry vítězným balonkem mimo dosah Muchové.

15:15

Slabý return Nizozemky nepřešel přes síť.

15:30

Škoda. Česká tenistka měla po kratším a vyšším returnu soupeřky dobrou pozici uprostřed kurtu, ale napálila balonek jen do sítě.

30:30

Přímým bodem z podání se Muchová vrací na vyrovnaný stav.

30:40

Brejkbolu se však Muchová nevyhne. Nevynucenou chybou z bekhendu nabízí Bertensové hned v úvodní hře šanci na brejk.

0:1 Kiki Bertensová získává gem.

Bertensová proměňuje první brejkbol a na startu zápasu hned bere Muchové servis. Češka zahrála po útoku světové šestky až za základní čáru.

15:0

Bertensová hraje trpělivě, což na Muchovou zatím platí. Češka se nemůže dostat do správného rytmu a přidává forhendovou chybu.

30:0

Další fiftýn získala Nizozemka díky kvalitnímu servisu.

40:0

Muchová útočila pouze do zámezí, tři gemboly pro favoritku.

0:2 Kiki Bertensová získává gem.

Přímý bod z podání na závěr čisté hry pro Bertensovou. Nizozemská tenistka rychle potvrdila získaný brejk a prožívá skvělý úvod zápasu.

0:15

Muchová si na síti neporadila s těžkým volejem a stále ve výměně čeká na první fiftýn. Zatím jediné dva uhrála díky přímým bodům z podání.

15:15

Teď už se Muchová dočkala. Na síti sice napoprvé neuzavřela výměnu, ale Bertensová poté hrála vysoký míček do autu.

15:30

Další nepřesnost Muchové. Čopovaný bekhend byl příliš dlouhý.

15:40

Uff, pozor na to. Muchová poslala míček od základní čáry forhendem do sítě a čelí dvěma brejkbolům soupeřky. Teď už je potřeba zastavit pád.

0:3 Kiki Bertensová získává gem.

To se bohužel neděje a po další nevynucené chybě Češky bere Bertensová i třetí gem. Má k dobru už dva brejky a půjde podávat za výrazného vedení.

15:0

Muchová nezvládla return prvního podání soupeřky.

30:0

Znovu končí return olomoucké rodačky pouze v síti. Zatím je to v prvním setu hodně jednostranná podívaná.

30:15

Karolína se v pravý moment odhodlala k přechodu na síť a zatlačila na soupeřku. Bekhend Bertensové se pak do kurtu nevešel.

30:30

Bertensová pokazila bekhendový úder od základní čáry.

30:40

Teď přichází trochu nečekaný obrat čtvrtého gemu. Muchová měla ve výměně navrch, na konci pustila vyšší míček soupeřky do autu a má brejkbol.

40:40

Šance je ovšem pryč po nepovedeném voleji Muchové.

A:40

Parádní výměna končí lépe pro Bertensovou. Muchová nejdříve skvěle doběhla její kraťas, ale Nizozemka ji pak přelobovala a posléze ukončila výměnu smečí.

0:4 Kiki Bertensová získává gem.

Bertensová byla při přechodu na síť úspěšná a zakončila i čtvrtý gem vítězně. Nizozemka odvrátila jeden brejkbol a set má úžasně rozjetý.

15:0

Muchová šla hned po podání na síť a blýskla se přesným volejem.

15:15

Bertensová poslala míček forhendem přesně k základní čáře a už si obíhala případný útok na forhend. Ale Muchová už balonek nedostala přes síť.

15:30

Trochu se štěstím returnovala Nizozemka k postranní čáře a Muchová už v těžké situaci nenašla odpověď. Další brejkboly jsou na spadnutí.

30:30

Muchová je teď rázně odmítla. Vyrovnanou výměnu zvrátila na svou stranu a forhendovým útokem umlčela Bertensovou.

40:30

Karolína se ubránila lehkému nátlaku Bertensové a na konci výměny se dočkala její chyby. Vítězka turnaje z Petrohradu poslala míček mimo kurt.

1:4 Karolína Muchová získává gem.

Kanár to v prvním setu nebude. Bertensová returnovala do autu a Muchová má svůj první gem v zápase. Za chvíli bude podávat nizozemská hráčka.

0:15

Bekhend od základní čáry ulétl Bertensové do autu.

0:30

Muchová nepůsobí v posledních chvílích na kurtu vůbec špatně. Teď se výborně ubránila vytrvalým atakům Nizozemky. Na konci výměny Bertensová zkazila smeč.

15:30

Karolína mohla asi ještě vydržet na základní čáře. Ale odhodlala se k útoku a přechodu na síť a pak si neporadila s těžkým volejem.

30:30

Bertensová si připravila výbornou pozici prvním servisem a dohrála výměnu nabíhaným forhendovým volejem.

40:30

Muchová vynesla forhendový úder do autu, Bertensová otáčí skóre.

1:5 Kiki Bertensová získává gem.

Znovu si Bertensová pomohla servisem a u sítě relativně rychle výměnu ukončila ve svůj prospěch. Muchová jde na podání odvracet konec setu.

0:15

Bertensová trefila razantní return přesně do rohu kurtu a Muchová hrála v obtížné situaci jen do autu.

15:15

Bekhendový return Nizozemky vylétl do autu.

30:15

A další přímý bod z podání pro Muchovou.

40:15

Servis byl znovu základem úspěchu Karolíny. Posléze přidala forhendový winner k postranní čáře a má dva gemboly.

2:5 Karolína Muchová získává gem.

Muchová zvládla dva míčky u sítě a snižuje na 2:5. V druhé polovině setu zlepšila svou hru a teď se ještě pokusí jednoznačnou sadu zdramatizovat.

Karolína si o přestávce mezi gemy promluvila se svým prozatímním trenérem a sparing partnerem Miroslavem Herzánem.

0:15

Forhendový útok Bertensové skončil v deblovém koridoru.

15:15

Muchová se nezvládla vypořádat se servisem na tělo.

30:15

Přímý bod z podání pro Nizozemku. Dva míčky ji dělí od zisku setu.

30:30

Muchová přečetla druhé podání Bertensové a pořádně se opřela do returnu. Soupeřka nestihla včas zareagovat a chybovala.

40:30

Karolína sice vytáhla perfektní return, ale na Bertensovou to v této výměně nestačilo. Nizozemka má po 31 minutách hry setbol.

2:6 Kiki Bertensová získává gem a set.

Bertensová končí set esem, proti kterému nepomohlo ani jestřábí oko Muchové. Nizozemka vyhrála v první sadě 28 míčků z 46 výměn, dvakrát vzala Češce servis a zatím zaslouženě vede. Byť se Muchová zlepšuje.

15:0

Muchová startuje druhý set na podání a začíná dobrým servisem. Bertensová returnovala bekhendem do zámezí.

15:15

Nizozemka zazářila brilantním bekhendovým kraťasem.

15:30

Zbytečná forhendová chyba Muchové teď znamená vedení pro favoritku. Bertensová znovu hned v úvodu setu sahá po brejkbolech.

30:30

Nečistě trefený míček z rakety Bertensové končí vysoko na tribuně.

40:30

Důležitá pomoc na podání. Dalším přímým bodem otáčí Muchová skóre a má k dispozici gembol.

40:40

Muchová měla výměnu dobře rozehranou, ale pokazila bekhend.

A:40

Výborně. Karolína se odvážila vyrazit na síť a po skvělém bekhendovém halfvoleji má druhý gembol na vedení 1:0 v druhém setu.

1:0 Karolína Muchová získává gem.

Skvělou hrou si Muchová došla pro první gem druhého setu. Zahnala soupeřku forhendem do růžku a dohrála výměnu suverénně volejem.

15:0

Muchová si ve výměně pořádně zaběhala. Doběhla dobrý kraťas Nizozemky, ale po následném lobu hrála Češka do zámezí.

15:15

Po returnu Karolíny hrála Bertensová do sítě.

30:15

Nizozemská hráčka zaútočila forhendem přesně do růžku.

30:30

Po chybě Bertensová se Muchová vrací na slibné skóre.

30:40

Po první dvojchybě Nizozemky v zápase má Muchová premiérový brejkbol. Výborná šance na startu druhého setu.

40:40

Nizozemská tenistka odvrátila brejkbol aktivní hrou. Ničeho se nebála a několika útoky definitivně rozhodla výměnu.

A:40

Přímý bod z podání a gembol pro Bertensovou.

40:40

Ovšem přichází druhá dvojchyba světové šestky v tomto gemu.

40:A

Senzace! Muchová zahájila výměnu dobrým returnem po těžkém podání, zvládla nelehký volej na síti, po kterém se musela natahovat, a na závěr přidala smeč. Odměnou je druhý brejkbol.

40:40

Bertensová odvrací druhý brejkbol esem.

A:40

Muchová zahrála čop přesně do rohu kurtu, ale Bertensová si slajzem poradila. Naopak Češka u sítě chybovala a výhodu má opět soupeřka.

1:1 Kiki Bertensová získává gem.

Bohužel dlouhý gem končí lépe pro Bertensovou. Muchová ukončila hru nevynucenou chybou, ale prezentovala se teď velmi dobře a vybojovala první dva brejkboly. Pokud takto bude pokračovat, má šanci.

15:0

Bertensová nevrátila první podání Muchové do hry.

30:0

Druhý přímý bod z podání v řadě pro Karolínu.

40:0

23letá rodačka z Olomouce si připravila skvělou útočnou pozici po forhendu k lajně a zakončila výměnu smečí. Má rychlé tři gemboly.

2:1 Karolína Muchová získává gem.

Pohledná výměna skončila bekhendovým kraťasem Bertensové v síti. Muchová získala gem čistou hrou a vede na startu druhého setu 2:1.

0:15

Muchová čelila útoku Bertensové, ale z těžké pozice vykouzlila dobrý prohoz přímo pod nohy soupeřce. Nizozemka hrála jen do sítě.

15:15

Druhou výměnu už si Bertensová zrežírovala podle představ. Zaútočila do rohu kurtu a zkrácený balonek od Muchové následně zatloukla smečí.

15:30

Fantastický bekhend po čáře. Tady neměla Bertensová žádnou šanci a Muchová není daleko od brejkbolů.

30:30

Bertensová odpovídá třetím esem.

40:30

Nizozemka rozběhala Muchovou po kurtu a došla si pro vítěznou smeč. Poctivá obrana Češky tentokrát nestačila, více se asi udělat nedalo.

2:2 Kiki Bertensová získává gem.

Brejkboly tentokrát Bertensová nenabídla. Uzavřela gem svým čtvrtým esem v zápase a znovu se dotáhla. Podávat jde čtvrtfinalistka Wimbledonu 2019.

15:0

Po dobrém servisu se Muchová postupně propracovala až ke smeči. Nebyl to lehký úder, hrála míček v záklonu, ale zvládla to báječně.

15:15

Kraťas Muchové odskočil od pásky těsně za postranní čáru.

30:15

Bertensová nezvládla vrátit do kurtu balonek s nízkým odskokem.

30:30

Muchová po delší době udělala zbytečnou nevynucenou chybu a napálila balonek forhendem do sítě. Výsledkem je trochu nebezpečné skóre.

30:40

Bohužel je tady brejkbol pro Nizozemku. Ta doběhla kraťas a na síti byla úspěšnější. Muchová hrála do saka.

2:3 Kiki Bertensová získává gem.

Bertensové díky forhendové chybě Muchové proměňuje brejkbol a vede 3:2. První brejk vyrovnaného druhého setu. Doufejme, že nebude zlomový.

15:0

Semifinalistka French Open z roku 2016 se na síti dobře zorientovala, rozběhala Muchovou a donutila ji zvednout míček. Na konci všeho byla povedená smeč.

15:15

Třetí dvojchyba Bertensové v zápase.

15:30

Hraje se přesně jednu hodinu a Nizozemka svou chybou nabízí Muchové v tomto gemu zajímavou šanci.

30:30

Bohužel Karolína zahrála forhendem pouze do sítě.

40:30

V důležitých chvílích druhého setu si Bertensová pomáhá servisem. Platí to i dál, díky přímému bodu se dostává do výhody.

40:40

Ještě ale není konec gemu. Bertensová udělala chybu na bekhendu.

40:A

Nizozemská tenistka se netrefila do útoku po čáře přesně a nepomohlo jí ani jestřábí oko. Bertensová tedy nabízí brejkbol.

40:40

Opět si favoritka zápasu pomohla servisem a Muchová se od začátku výměny jen bránila. Vysoký lob z její rakety dopadl do zámezí.

A:40

Muchová hrála forhendem těsně za postranní čáru.

40:40

Karolína výborně zkrátila hru a u sítě si v pohodě poradila s Bertensovou.

A:40

Nasazená turnajová sedmička však brejkbol nepřipouští. Přímý bod z podání pro Bertensovou.

2:4 Kiki Bertensová získává gem.

Bertensová se na tento gem pořádně nadřela, odvrátila i šestý brejkbol Muchové v zápase a sama potvrdila brejk. V druhé sadě vede o dvě hry.

15:0

Bertensová pokazila těžký bekhendový úder od základní čáry.

30:0

Lob Nizozemky byl příliš krátký a Muchová dohrála výměnu na síti.

40:0

Skvělé podání Muchové a tři gemboly na 3:4.

3:4 Karolína Muchová získává gem.

Na závěr gemu vystřihla Muchová eso na téčko a čistou hrou snižuje na 3:4. Češka se stále drží ve hře a rozhodně se na returnu ještě pokusí zabojovat.

15:0

Muchová mířila forhendem do protipohybu soupeřky, ale její úder zastavila síť.

15:15

Dvojchyba Bertensové, už čtvrtá v druhém setu i celkově v zápase.

30:15

Znovu měla Muchová velmi dobrý záměr na konci výměny, ale znovu ji zastavila síť. Tentokrát nepustila na druhou stranu kraťas Češky.

30:30

V podobné situaci chybovala také Bertensová. Kraťas hrála s pokrčenou rukou, možná měla do balonku spíš prásknout.

30:40

A po nepřesném útoku Nizozemky přichází brejkbol pro Muchovou.

40:40

Ou, to je škoda. Ani sedmý brejkbol v zápase Muchová neproměnila. Teď už se dostala do výměny, držela se ve hře, ale pak pokazila forhend.

40:A

Brejkbol. Muchová má další šanci po nepovedeném úderu soupeřky.

40:40

Druhou šanci Češky v této hře odvrátila Bertensová skvělým podáním.

A:40

Muchová měla na raketě další brejkbol, jenže pokazila bekhend v náběhu a míček se od pásky odrazil zpět.

3:5 Kiki Bertensová získává gem.

Trpělivou hrou si Bertensová došla až pro konečný úder u sítě. Odvrátila dva brejkboly, znovu zvládla nelehký gem a vede 5:3. Muchová jde servírovat na udržení v zápase.

15:0

Česká tenistka začíná přímým bodem z podání.

30:0

A další. Bekhend Bertensové skončil mimo kurt a Muchová zapisuje rychlé dva body po sobě. To by jí mohlo psychicky pomoct.

30:15

Vysoký míček Bertensové skočil snad přesně na základní čáru. Muchová míček vrátila, ale forhendovému útoku soupeřky už pak nezvládla čelit.

30:30

Tak bohužel, Muchová udělala zbytečnou nevynucenou chybu od základní čáry a Bertensová je teď dva balonky od vítězství.

30:40

Muchová poslala nahraný míček do zámezí a Bertensová má na returnu první mečbol. Otočila skóre z 0:30 z vlastního pohledu.

40:40

I díky výbornému podání Muchová mečbol odvrátila. Dohnala Bertensovou k nepřesnému úderu v nouzi.

A:40

Dobrý první servis a parádní forhendový útok Muchové.

4:5 Karolína Muchová získává gem.

Bertensová returnovala do autu, a tak Muchová v zápase ještě žije. Odvrátila mečbol, snížila na 4:5 a po přestávce bude mít na returnu poslední šanci.

15:0

Bertensová začíná na servisu drtivým přímým bodem.

30:0

To je škoda. Muchová se dostala do výměny a držela krok s Bertensovou. Jenže potom udělala nevynucenou chybu z forhendu.

30:15

Výborný kraťas vykouzlila Muchová na forhendové straně. Tady i soupeřka sportovním potleskem uznala, že takové řešení vůbec nečekala.

30:30

Karolína vybojovala i další fiftýn a nevzdává se. Muchová si poradila s Bertensovou, jež přešla na síť, a přidala vítězný prohoz.

40:30

Bertensová má druhý mečbol, tentokrát při vlastním podání. Pomohla si servisem a rychle ukončila výměnu smečí.

4:6 Kiki Bertensová získává gem, set a zápas.

Zápas je u konce, Bertensová po hodině a 23 minutách postupuje do osmifinále katarského turnaje. Muchová na závěr zápasu vyhodila balonek z forhendu do autu.

0:2

Utkání skončilo, Kiki Bertensová postupuje.

Nizozemská tenistka natáhla šňůru vítězných zápasů na sedm, v únoru ještě neprohrála. V osmifinále turnaje v Dauhá se utká buď s Číňankou Čeng Saj-saj, nebo s vítězkou aktuálně probíhajícího duelu mezi Sie Šu-wej z Tchaj-wanu a Věrou Zvonarevovou z Ruska. Muchová v Kataru čtvrtfinálovou účast neobhájí, ale především za výkon v druhém setu proti světové šestce se rozhodně nemusí stydět.

Zítra zasáhnou do turnaje další české hráčky, které měly v prvním kole volný los, a sice Petra Kvitová a Karolína Plíšková. Pro dnešek je to ode mě všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.