Dobrý den, vítejte u online přenosu z prvního kola tenisového Wimbledonu, v němž se v pondělí 3. července přibližně od 16:45 utkají Kristýna Plíšková a Roberta Vinciová z Itálie.
Tenisový svátek je tady, dnešním dnem startuje v Londýně legendární Wimbledon. Hned v pondělním programu má český tenis hojné zastoupení a představí se také Kristýna Plíšková. O něco málo starší z dvojčat Plíškových nastoupí v prvním kole proti ostřílené Italce Robertě Vinciové. Česko-italský souboj začne na kurtu číslo šestnáct po skončení zápasu mezi Brazilcem Monteirem a Australanem Whittingtonem.
Kristýna Plíšková v pětadvaceti letech stoupá světovým žebříčkem a momentálně ji najdeme na čtyřiačtyřicátém místě, tedy nejvýše v její kariéře. Rodačka z Loun pochopitelně zůstává ve stínu svého dvojčete Karolíny, ale už na sebe několikrát dokázala strhnout pozornost, například rekordním počtem es v jednom zápase. Před rokem vyhrála Plíšková turnaj v Taškentu, letos si zahrála finále na antuce v Praze, ale podlehla Němce Barthelové. Na Wimbledonu došla nejdále do třetího kola před dvěma lety.
Totéž předvedla Kristýna i na letošním Australian Open a třetí kolo tak zůstává jejím grandslamovým maximem. Na French Open vyřadila Plíškovou už v prvním kole domácí Paquetová, startující na divokou kartu. Také na trávě v Hertogenboschi vypadla Češka hned v prvním utkání po prohře s Kontaveitovou, na Mallorce došla do čtvrtfinále. V Eastbourne zdolala Broadyovou a ve druhém kole trápila světovou jedničku Kerberovou. Nakonec prohrála 6:4, 1:6 a 5:7, ale navnadila své fanoušky před slavným Wimbledonem.
Wimbledonská chlouba je připravena. V mužské dvouhře obhajuje titul Andy Murray, v ženské části by to byla Serena Williamsová. Ta ale kvůli mateřské pauze nestartuje.
Grass courts: unique, extraordinary, challenging.
— Wimbledon (@Wimbledon) July 2, 2017
A living surface...#Wimbledon pic.twitter.com/56iB8vVDid
Kristýna Plíšková
Česká republika
WTA: 44.
Věk: 25 let (21. 3. 1992)
Držení rakety: levé
Výška: 184 cm
Váha: 73 kg
Rafaela Nadala rozhodila na tiskové konferenci jedna otázka.
Roberta Vinciová je čtyřiatřicetiletou italskou hráčkou z Taranta a před rokem v květnu byla klasifikována na sedmém místě světového žebříčku. Momentálně se nachází ve čtvrté desítce a na Wimbledonu startuje jako jednatřicátá nasazená. Ve své bohaté kariéře vyhrála ve čtyřhře po boku krajanky Erraniové všechny čtyři grandslamy, naposled právě Wimbledon v roce 2014, a v singlu si zahrála finále US Open 2015. Podlehla ovšem krajance Pennettaové. Ve čtyřhře byla Vinciová dokonce světovou jedničkou.
Na okruhu WTA získala Italka deset turnajových titulů ve dvouhře, ale v tomto roce na prvenství zatím čeká. Naposled hrála finále loni v Petrohradu, kde porazila Švýcarku Bencicovou. V poslední době ale neoplývá dobrou formou a vyhrála jen tři z posledních deseti zápasů. Na French Open vypadla již v prvním kole s Puigovou a náladu si spravila alespoň na trávě na Mallorce. Ve Španělsku zdolala Erraniovou i Flipkensovou a ve čtvrtfinále po boji (2:6, 6:7) nestačila na Francouzku Garciaovou. Na Wimbledonu došla Vinciová nejdále do osmifinále, a sice v letech 2012 a 2013.
Roberta Vinciová
Itálie
WTA: 33.
Věk: 34 let (18. 2. 1983)
Držení rakety: pravé
Výška: 163 cm
Váha: 60 kg
Petra Kvitová vstoupí dnes do Wimbledonu utkáním s Johannou Larssonovou.
Brazilec Thiago Monteiro vede v zápase s Australanem Andrewem Whittingtonem 4:6, 6:3 a 7:6. Po skončení tohoto duelu nastoupí na kurt číslo šestnáct Kristýna Plíšková a Vinciová.
Kristýna Plíšková a Roberta Vinciová na sebe narazily na okruhu WTA celkem třikrát. Poprvé už v roce 2008 na antuce v Praze, kde zvítězila Italka nad tehdy šestnáctiletou soupeřkou 6:2 a 6:0. Mnohem směrodatnější jsou však výsledky z letošních turnajů v Dubaji a Bielu. Ve Spojených arabských emirátech zvítězila Plíšková 3:6, 7:5 a 6:3, ve Švýcarsku se radovala po setech 6:4 a 6:4. Obě vítězná utkání Češky se hrála na tvrdém povrchu, na trávě spolu ještě nehrály.
Zápas Monteira s Whittingtonem byl v tiebreaku čtvrté sady přerušen kvůli dešti. Oba hráči odešli do šaten. V tuto chvíli těžko soudit, za jak dlouho budou pokračovat.
Thiago Monteiro vyřadil Andrewa Whittingtona a postoupil do druhého kola. Doufejme, že další program dnešního dne už déšť nenaruší a že za chvíli konečně začne utkání mezi Kristýnou Plíškovou a Robertou Vinciovou.
Utkání právě začalo, podává Roberta Vinciová.
Omlouváme se za problémy, Vinciová v prvním gemu otočila z 0:15 na 40:15.
Kristýna Plíšková zahnala Italku kvalitním returnem a postupem času přešla k síti. Vinciová ji ale prohodila forhendem po čáře a vede 1:0.
Čopovaný bekhend se Plíškové vůbec nepovedl, míček zamířil do zámezí.
České tenistce se vydařil první servis a Vinciová returnovala přesně na střed dvorce. Plíškové pak zahrála forhendem do protipohybu soupeřky.
Vinciová vrátila druhé podání Češky k základní čáře a Plíškové znovu nevyšel bekhendový úder. Tentokrát skončil balonek v síti.
První delší výměnu zvládá lépe rodačka z Loun. Vinciová udělala nevynucenou chybu a forhendem napálila míček až za základní čáru.