Za kritické rozhovory vyhazov. Argentinský rozhodčí finále Wimbledonu naštval ATP

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 8. 2019 19:48
Řídil bitvu, která vešla do tenisových dějin, ukočíroval hvězdy Rogera Federera a Novaka Djokoviče, vlastní pusu ale zkrotit nedokázal. Argentinský rozhodčí Damian Steiner dostal vyhazov z US Open proto, že poskytl médiím neautorizované rozhovory, které byly z části i kritické. ATP se tak rozhodla elitního sudího z posledního grandslamu vyloučit.
Damian Steiner a Novak Djokovič na Wimbledonu 2019.
Damian Steiner a Novak Djokovič na Wimbledonu 2019. | Foto: ČTK

Větší prestiž už si ani nemohl vysloužit. Steiner jako první argentinský rozhodčí v historii řídil z umpiru finále Wimbledonu a byl tedy u pětisetového dramatu mezi Federerem a Djokovičem. To logicky vyvolalo zájem ze strany médií v jeho rodné zemi.

Jenže rozhovory, které čtyřiačtyřicetiletý sudí dal argentinským novinářům, nikdo z vedení ATP neautorizoval, což je proti směrnicím mužského okruhu, který především Steinera zaměstnává.

Argentinec rozdal asi tucet rozhovorů, ve kterých se mimo jiné pustil do komentování výsledku wimbledonského finále nebo pravidel, které ve světovém tenise platí. Neodpustil si poznámky o používání ručníků před výměnami nebo o koučování během zápasů.

"Velká část Steinerových rozhovorů obsahem porušovala protokol ATP, který říká, že rozhodčí nemá komentovat konkrétní incidenty, zápasy, jednotlivé hráče, nebo dokonce pravidla tak, aby zachoval absolutní nestrannost," vysvětlila ATP ve svém vyjádření.

Mužská tour tak v srpnu Steinera dočasně vyloučila ze svých řad a stáhla jeho nominaci na probíhající US Open, kde měl figurovat jako jeden z top světových rozhodčích. 

K médiím má kladný vztah i proto, že studoval sportovní žurnalistiku a sám tenis hrál. V devadesátých letech se však dal na dráhu muže z umpiru. Na začátku letošního roku se stal šéfem tenisových rozhodčích v Argentině.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy