Za kritické rozhovory vyhazov. Argentinský rozhodčí finále Wimbledonu naštval ATP

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
27. 8. 2019 19:48
Řídil bitvu, která vešla do tenisových dějin, ukočíroval hvězdy Rogera Federera a Novaka Djokoviče, vlastní pusu ale zkrotit nedokázal. Argentinský rozhodčí Damian Steiner dostal vyhazov z US Open proto, že poskytl médiím neautorizované rozhovory, které byly z části i kritické. ATP se tak rozhodla elitního sudího z posledního grandslamu vyloučit.
Damian Steiner a Novak Djokovič na Wimbledonu 2019.
Damian Steiner a Novak Djokovič na Wimbledonu 2019. | Foto: ČTK

Větší prestiž už si ani nemohl vysloužit. Steiner jako první argentinský rozhodčí v historii řídil z umpiru finále Wimbledonu a byl tedy u pětisetového dramatu mezi Federerem a Djokovičem. To logicky vyvolalo zájem ze strany médií v jeho rodné zemi.

Jenže rozhovory, které čtyřiačtyřicetiletý sudí dal argentinským novinářům, nikdo z vedení ATP neautorizoval, což je proti směrnicím mužského okruhu, který především Steinera zaměstnává.

Argentinec rozdal asi tucet rozhovorů, ve kterých se mimo jiné pustil do komentování výsledku wimbledonského finále nebo pravidel, které ve světovém tenise platí. Neodpustil si poznámky o používání ručníků před výměnami nebo o koučování během zápasů.

"Velká část Steinerových rozhovorů obsahem porušovala protokol ATP, který říká, že rozhodčí nemá komentovat konkrétní incidenty, zápasy, jednotlivé hráče, nebo dokonce pravidla tak, aby zachoval absolutní nestrannost," vysvětlila ATP ve svém vyjádření.

Mužská tour tak v srpnu Steinera dočasně vyloučila ze svých řad a stáhla jeho nominaci na probíhající US Open, kde měl figurovat jako jeden z top světových rozhodčích. 

K médiím má kladný vztah i proto, že studoval sportovní žurnalistiku a sám tenis hrál. V devadesátých letech se však dal na dráhu muže z umpiru. Na začátku letošního roku se stal šéfem tenisových rozhodčích v Argentině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy