Z úlevy zrozený úspěch. Bertensová se bála nádoru, teď ničí Češky a stoupá mezi elitu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 8. 2018 15:36
Přemožitelka českých tenistek z Montrealu a Cincinnati Kiki Bertensová prožívá životní sezonu.
Kiki Bertensová
Kiki Bertensová | Foto: Reuters

Cincinnati/Praha - V noci se budila, nemohla pořádně spát. Před čtyřmi lety musela nizozemská tenistka Kiki Bertensová neustále myslet na fatální diagnózu, která jí hrozila. Bulka na krku se nakonec ukázala nezhoubnou a šestadvacetiletá hráčka teď ničí na turnajích jednu hvězdu za druhou, včetně těch českých.

Že to s raketou umí, ukazovala už ve 20 letech, kdy si v Hertogenboshi poprvé vyzkoušela hlavní soutěž turnaje WTA a rok nato už byla v první stovce. Brzy jí i to bylo málo, a atakovala dokonce první čtyřicítku.

V sezoně 2014 ale přišel zlom, přestalo se jí dařit, zápasy prohrávala v prvních či druhých kolech a nikdo nevěděl, co se s nadějnou Nizozemkou děje. To prozradila se slzami v očích až na tiskové konferenci na květnovém French Open o rok později. 

"Celý rok jsem žila s myšlenkou, že mám asi rakovinu. Teď tu roním slzy úlevy a štěstí," překvapila tehdy všechny.

Při rutinní kontrole jí lékaři objevili bulku na krku a měli podezření na rakovinu štítné žlázy. Objížděla různá vyšetření a celý rok trvalo, než zazněl uklidňující verdikt: "Nádor je nezhoubný, nemusíte na operaci."

"Byla to obrovská úleva, do té doby jsem nemohla pořádně spát, ani jsem moc netrénovala a po této diagnóze jsem spala snad 12 hodin," vzpomínala Bertensová na deprese, které během těžkého roku měla.

S úlevou z dobrého výsledku vyšetření jako by se jí rozvázaly ruce a ona ze druhé stovky, kam během měsíců trápení spadla, vystřelila zpátky mezi elitu.

Rok co rok se posouvala výš a letos zažívá zatím životní sezonu. Na jaře vyhrála turnaj v Charlestonu, minulý týden opanovala bohatý podnik WTA z kategorie Premier 5 v Cincinnati a je z ní světová třináctka.

Po 12 letech vyhrála nějaká nizozemská tenistka turnaj na tvrdém povrchu. Více než největší titul kariéry je však pro Bertensovou cenná ta cesta, kterou si pro trofej došla. Vždyť během léta stihla porazit dvakrát Karolínu Plíškovou, dvakrát Petru Kvitovou a naposledy ve finále světovou jedničku Rumunku Simonu Halepovou; ta přitom měla mečbol. 

"Už před zápasem jsem říkala, že tohle bude výzva. Porazila předtím velké hráčky a věděla jsem, že bude mít sebevědomí. Hrála skvěle, agresivně, dobře servírovala," pochválila soupeřku aktuální královna žebříčku.

"Čím to je, že teď takhle hraju? Já nevím, asi jsem méně nervózní. Dřív když jsem hrála na centrálních dvorcích a všichni na mě koukali, třásla jsem se už před zápasem, teď hraju uvolněněji a soustředím se na svůj tenis," myslí si Bertensová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Cena emisních povolenek v EU se vyšplhala na rekordních 99,22 eura za tunu

Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Upozornila, že elektrárny a továrny v EU nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Řetězec kin Cineworld se chystá vyhlásit bankrot. Působí i v Česku

Britská společnost Cineworld Group, která je druhým největším provozovatelem kin na světě, se chystá v příštích týdnech vyhlásit bankrot. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Cineworld prostřednictvím divize Cinema City působí také v České republice.

Zdroje uvedly, že firma si kvůli chystanému vyhlášení bankrotu najala právníky ze společnosti Kirkland & Ellis a poradce ze společnosti AlixPartners. Podle zdrojů se předpokládá, že Cineworld požádá o ochranu před věřiteli ve Spojených státech, kde v roce 2018 koupil řetězec kin Regal. Firma zvažuje také insolvenční řízení v Británii, uvádí s odvoláním na zdroje WSJ.

Cineworld ve středu uvedl, že navzdory postupnému růstu poptávky z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 zaostává návštěvnost kin za očekáváním, a to v důsledku omezené nabídky filmů. Firma nyní zkoumá své strategické možnosti, včetně případné restrukturalizace dluhu, která by pravděpodobně vedla k výraznému snížení podílů stávajících akcionářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český čtyřkajak byl na kilometru na ME pátý

Čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Michal Kulich, Vilém Kukačka, Martin Sobíšek obsadil ve finále mistrovství světa rychlostních kanoistů v Mnichově páté místo na kilometrové trati a postaral se o nejlepší český výsledek v dnešních bojích o medaile. Neolympijskou disciplínu ovládli domácí Němci, za kterými česká posádka zaostala téměř o pět sekund.

"Finále hodnotím kladně, jelo se nám super. Byl to náš první kilák, takže jsme úplně nevěděli, co od toho čekat. Předjely nás lodě se zkušenými kajakáři, takže si myslím, že to dopadlo dobře," řekl Tomáš Sobíšek.

Sedmý skončil na pětistovce kajakář Jakub Zavřel a na kilometru deblkajak Eliška Betlachová, Adéla Házová. Kanoistka Denisa Řáhová byla na pětistovce osmá. Ani jedna z těchto tratí v současnosti nepatří do olympijského programu.

Další zprávy