Už žádné války, přeje Navrátilová republice k výročí. A nezapomínejte na historii

ČTK ČTK
26. 10. 2018 9:50
Martina Navrátilová emigrovala z Československa kvůli komunistickému režimu. Na republiku ale nezanevřela, i když trvale žije v USA.
Martina Navrátilová
Martina Navrátilová | Foto: Milan Kammermayer

Singapur - Z rodné vlasti zamlada odešla kvůli komunistickému režimu, ale v srdci měla Česko vždycky. Legendární teniska Martina Navrátilová u příležitosti stého výročí vzniku republiky apeluje, aby lidé nezapomínali, kolika lidem zničili komunisté životy, a přeje: "Zdraví a žádné války."

Před týdnem oslavila osmnáctinásobná grandslamová šampionka ve dvouhře 62. narozeniny. Na její vitalitu ale věk nemá vliv. Cestuje po světě, komentuje tenis a aktivně sportuje. "I když možná trochu pomaleji," řekla se smíchem v Singapuru. "Koncem listopadu pojedu na lyže, začíná sezona. Jezdím na kole. Hraju tenis. Dělám jógu. A taky posilovačku, abych měla silnější nohy a mohla lyžovat."

Po tenisových rozborech současných dvou českých es Karolíny Plíškové, kterou tipovala na možnou šampionku Turnajem mistryň, a Petry Kvitové, se řeč rychle stočila na sté výročí republiky, k němuž lidem přála zdraví a mír. "Je to klišé, ale je to pravda. Přežili jsme dvě světové a pak osmašedesátý. Když je mír, máte všechny možnosti. Když je válka, jen přežíváte - a jaký je to život?" uvedla.

Současně varovala před nebezpečím komunismu, kvůli kterému v září 1975 emigrovala do USA a o šest let později získala americké občanství. "Škoda, že komunisti zničili život tolika lidem. A lidi zapomínají. Historie se nesmí zapomenout, protože pak se bude opakovat. Vrátí se jako ozvěna. Vidíte, co se děje po světě. Když to jde do extrému, jsou katastrofy," prohlásila.

Přiznala, že sama trošku zapomíná, jaké to bylo. "Teď vezmu telefon a okamžitě mluvím se sestrou. A jak to bylo za nás? Čekaly jsme po objednání dva roky na telefon a doufaly, že se spojíme," vzpomínala Navrátilová, která dostala zpět české občanství v roce 2008.

V srdcích českých fanoušků je dlouholetá světová jednička ve dvouhře i čtyřhře zapsaná navěky. Nedávno se stala v Česku nejlepší sportovkyní 80. let minulého století. "Byly to taky pro mě nejlepší roky. Deset let, co jsem hrála nejlepší tenis. Moc si toho vážím," uvedla vítězka 167 turnajů ve dvouhře.

Kdyby měla sama vybrat nejlepšího ze své éry, zvolila by atletku Jarmilu Kratochvílovou. Jejím největším idolem je Emil Zátopek. "Ten co dělal, když běhal v lese s pytlem, ve sněhu, tahal klády. To jsem si říkala, že se dřel nejvíc. Neznám sportovce, který by pracoval víc než on," řekla Navrátilová. I v případě Zátopka připomněla útrapy komunistického režimu. "Podmínky byly pro něj neuvěřitelně těžký. A stejně se dostal do světové špičky. Klobouk dolů."

Mezi ženami měla Navrátilová jasno v osobě Věry Čáslavské. Ocenila její výkony a připomněla, jak sportovní gymnastka na olympijských hrách při sovětské hymně sklonila hlavu a odvrátila tvář. "Čáslavská za to pykala. Taky neuvěřitelný příběh," řekla Navrátilová. Míní, že Zátopek i Čáslavská by se prosadili i v současnosti. "Samozřejmě. A většinou i ti, co jsou šampioni dnes, by to zvládli tehdy. Srdce máme všichni stejný."

Češi se na sportovním poli prosazují dlouhodobě. Důvodem je podle Navrátilové tvrdohlavost. "Když se do toho zakousneme, už nepustíme. Vždycky jsme byli takoví, že se do toho opřeme," řekla.

Za manželku má Rusku Julii Lemigovovou, bojuje za práva homosexuálů a aktivně sleduje politiku. Především tu americkou a za oceánem otevřeně kritizuje prezidenta Donalda Trumpa. I proto na otázku, jakou má aktuálně osobní touhu, bez přemýšlení odpověděla: "Dostat v Americe nového prezidenta, nebo prezidentku."

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy