Teď se tu nikoho nebojím, je to jen o mně, říká Plíšková. Konečně překonala wimbledonský strašák

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 7. 2018 13:03
Česká tenistka se poprvé v kariéře protáhla do třetího kola Wimbledonu. Teď doufá, že to nebude její poslední slovo.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Reuters

Londýn (od našeho zvláštního zpravodaje) - Byl to poslední grandslam, kde dosud nedokázala dojít alespoň do třetího kola, konečně má tuhle metu Karolína Plíšková za sebou. Na Wimbledonu ve středu smetla bývalou světovou jedničku Viktorii Azarenkovou za 72 minut dvakrát 6:3. 

"Nebyl to naprosto skvělý zápas, ale blížil se tomu. Na škále od jedné do deseti to byla nějaká sedmička nebo osmička. Můžu podávat daleko líp, s lepším procentem, trefit víc es (v utkání dala dvě esa, pozn. red). Stejně to byl ale jeden z mých nejlepších zápasů na trávě proti opravdu těžké protivnici," byla spokojená česká tenistka.

Průnik mezi posledních 32 hráček se jí v Londýně povedl až na šestý pokus.

"Nevím, proč to trvalo tak dlouho, ale jsem šťastná, že se to povedlo. Možná pomohlo i to, že jsem čelila jsem hodně dobré soupeřce, tudíž tlak nebyl vysloveně jen na mě. Proto jsem dnes hrála uvolněněji. Přemýšlela jsem o tenise, ne o sobě. Bojovala jsem se soupeřkou a ne sama se sebou, což je pro mě důležité."

Jen doufá, že třetí kolo tu ještě není pro letošek konečná. "Vždycky jsem věřila, že tady můžu něco uhrát, nevím jestli třetí nebo čtvrté kolo, ale vždycky tady budu mít šanci," uvedla.

Na centrálním dvorci All England Clubu hrála podruhé v kariéře, zatímco loni se loučila ve druhém kole porážkou, tentokrát měla při podání rukou lepší náladu než soupeřka.

"Není to tak, že bych si na něm nevěřila. I loni jsem na něm hrála docela dobře, přestože to nevyšlo. Cítila jsem se dobře, sebevědomě. Na ni jsem si věřila, i když mě párkrát porazila a vyhrané zápasy byly těžké. Po protrápeném prvním kole jsem se dneska celkově cítila o hodně líp," přiznala šestadvacetiletá tenistka.

V nabídce centrálního dvorce byl její duel proti Azarenkové hned jako první v pořadí, takže tribuny ještě nebyly zcela zaplněné a ten, kdo už na zelených židličkách seděl si ještě šuškal o tom, jak se těší na následující utkání Rogera Federera. Nábožné ticho se tedy nekonalo a možná i proto na Plíškovou slavný dvorec nijak mysticky nepůsobil.

"Nepůsobil tak. Vím o těch zvláštních pravidlech. Hráčky na sebe při odchodu do šaten čekají. Nedávají se rozhovory hned na kurtu, což schvaluju. Ale jinak pro mě jsou centry na všech grandslamech skvělé, ráda si na nich zahraju. Dneska ale byla atmosféra mnohem lepší než na dvanáctce, na které jsem hrála první kolo," pochvalovala si.

Ani turnaj jako takový zatím na světovou osmičku nijak nezapůsobil i přesto, že konečně překonala osobní strašák. "Pořád z něj nejsem odvařená. Ani necítím nějakou úlevu. Nemyslím si, že by byl nejlepším turnajem na světě, jak všichni tvrdí. Pro mě jsou všechny čtyři grandslamy na nejvyšší úrovni, sjíždí se na ně nejlepší hráči. Ale jo, kdybych dál vyhrávala, asi by se mi tu líbilo víc," uznala.

V dalším kole na na ni číhá 28. hráčka světa Rumunka Mihaela Buzarnescuová, která prožívá zatím životní sezonu. Plíšková se ale nebojí. "Není tady nikdo, koho bych se bála. Je to všechno jen o mně a pak až o soupeřkách. Samozřejmě, že jsou ve hře pořád kvalitní hráčky, ale když budu hrát dobře, nemám se čeho bát," věří si rodačka z Loun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy