Zhasíná hvězda. Křeč Dimitrova po ostudě vrcholí, Štěpánkově víře navzdory

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 7. 2019 6:32
Byl považován za jednoho z vyvolených, kteří mohou z tenisového piedestalu sesadit neporazitelné velikány moderní éry. Nesporný talent spojený s příliš velkým očekáváním se ale někdy může stát tou nejsvízelnější kombinací. Grigor Dimitrov ji neustál. Jeho pád nabírá na obrátkách.
Grigor Dimitrov.
Grigor Dimitrov. | Foto: Reuters

Ti, kteří se po tragické travnaté části sezony ptali, zda může Grigor Dimitrov klesnout ještě níž, dostali na aktuálním turnaji v americké Atlantě bolestivě kladnou odpověď.

Bulharská hvězda v prvním kole senzačně podlehla 405. hráči světovému žebříčku, domácímu držiteli divoké karty Kevinu Kingovi, který doposud nevyhrál na okruhu ATP jediný zápas.

Podle těch, kteří zápas viděli, šlo o jeden z nejhorších výkonů naprosto jednoznačného favorita proti velkému outsiderovi za poslední roky. Nejednalo se přitom o žádné zázračné Kingovo představení, naopak úroveň Bulharovy hry ležela zpropadeně nízko.

Nejsou to přitom ani dva roky, co se Dimitrov vyhříval na třetím místě světového žebříčku a zdálo se, že konečně naplňuje předpoklady. Takřka od juniorského věku se o rodákovi z Chaskova mluvilo jako o novém Federerovi.

Podobně hraný jednoručný bekhend, nevšední tenisové myšlení a vůle šampiona. To byly charakteristiky, které Bulhara předurčovaly k velké kariéře. 

Dimitrov šel rychle nahoru, pak zase dolů a potom zase nahoru. Druhý nástup mezi největší hvězdy po překlenutí kritického období těžkých obhajob už měl být dlouhodobý. Zvlášť, když životní sezonu 2017 zakončil fantastickým triumfem na Turnaji mistrů v Londýně.

Jenže hned od následující sezony přišel pozvolný sestup, který se v posledních měsících mění ve strmý pád.

A to i poté, co se Dimitrov v květnu rozhodl angažovat jako trenéra Radka Štěpánka, kterého mu doporučil Andre Agassi. Legendární Američan se stal Bulharovým duchovním vůdcem a ještě v lednu na Australian Open sveřepě tvrdil: "Grigor dříve nebo později ukáže, čeho je schopen. Až to pořádně rozbalí, uvidíme velké věci. Má před sebou fantastickou sezonu."

Štěpánek se o pár měsíců později, poté co pomohl připravit Dimitrova na antukové French Open, ke chvalozpěvům přidával. Skutečně to totiž vypadalo, že se osmadvacetiletý tenista zvedá z nejhoršího.

"Začali jsme spolu pracovat a výsledky už to podle mě má. Je učenlivý, poslouchá," pochvaloval si český daviscupový hrdina.

Dimitrov v Paříži zvládl dvě těžké pětisetové bitvy proti skvělým soupeřům. Vyřadil Srba Janka Tipsareviče a Chorvata Marina Čiliče. Ve třetím kole pak skončil na raketě Švýcara Stana Wawrinky, když pěkný vyrovnaný duel rozhodly tři tie-breaky.

"Odehrál na Roland Garros dva pětiseťáky a pak po skvělém výkonu vzdoroval Wawrinkovi. Chybělo malinko, ale roste mu sebevědomí, což je podstatné," uvedl Štěpánek a hodně si sliboval od přechodu na trávu.

Tam se ale Bulhar vůbec nedočkal vítězství. V prvním kole tradiční přípravy v londýnském Queen's Clubu nestačil na mladého Kanaďana Felixe Auger-Aliassima a na Wimbledonu selhal s dalším mladíčkem Francouzem Corentinem Moutetem, přestože jasně ovládl první dvě sady. 

Naprosto tragicky teď začal pro Dimitrova i další přechod, tentokrát na americké betony. Osmadvacetiletý King ve svém teprve pátém utkání na elitním okruhu neztratil z bývalou světovou trojkou ani set a zařídil jeden z nejpřekvapivějších výsledků sezony.

Zarážel i způsob, jakým k Dimitrovově porážce došlo. Favorizovaný Bulhar, který už v žebříčku klesl mimo první padesátku, měl v úvodní sadě dvakrát náskok brejku a vedl 5:3. Ve druhém si dokonce mohl užívat náskok dvou brejků a vedení 3:0. Ani jednou ale nadějný výsledek neuhájil a dokonal svou psychickou i herní mizérii.

Dimitrov má na kontě aktuální sérii čtyř porážek v řadě. Letos na okruhu vyhrál jen jedenáct zápasů oproti dvanácti nezdarům. A tři zápasy po sobě zvládl vítězně pouze v lednu na Australian Open, kde došel do osmifinále.

 

Právě se děje

Další zprávy