Zhasíná hvězda. Křeč Dimitrova po ostudě vrcholí, Štěpánkově víře navzdory

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 7. 2019 6:32
Byl považován za jednoho z vyvolených, kteří mohou z tenisového piedestalu sesadit neporazitelné velikány moderní éry. Nesporný talent spojený s příliš velkým očekáváním se ale někdy může stát tou nejsvízelnější kombinací. Grigor Dimitrov ji neustál. Jeho pád nabírá na obrátkách.
Grigor Dimitrov.
Grigor Dimitrov. | Foto: Reuters

Ti, kteří se po tragické travnaté části sezony ptali, zda může Grigor Dimitrov klesnout ještě níž, dostali na aktuálním turnaji v americké Atlantě bolestivě kladnou odpověď.

Bulharská hvězda v prvním kole senzačně podlehla 405. hráči světovému žebříčku, domácímu držiteli divoké karty Kevinu Kingovi, který doposud nevyhrál na okruhu ATP jediný zápas.

Podle těch, kteří zápas viděli, šlo o jeden z nejhorších výkonů naprosto jednoznačného favorita proti velkému outsiderovi za poslední roky. Nejednalo se přitom o žádné zázračné Kingovo představení, naopak úroveň Bulharovy hry ležela zpropadeně nízko.

Nejsou to přitom ani dva roky, co se Dimitrov vyhříval na třetím místě světového žebříčku a zdálo se, že konečně naplňuje předpoklady. Takřka od juniorského věku se o rodákovi z Chaskova mluvilo jako o novém Federerovi.

Podobně hraný jednoručný bekhend, nevšední tenisové myšlení a vůle šampiona. To byly charakteristiky, které Bulhara předurčovaly k velké kariéře. 

Dimitrov šel rychle nahoru, pak zase dolů a potom zase nahoru. Druhý nástup mezi největší hvězdy po překlenutí kritického období těžkých obhajob už měl být dlouhodobý. Zvlášť, když životní sezonu 2017 zakončil fantastickým triumfem na Turnaji mistrů v Londýně.

Jenže hned od následující sezony přišel pozvolný sestup, který se v posledních měsících mění ve strmý pád.

A to i poté, co se Dimitrov v květnu rozhodl angažovat jako trenéra Radka Štěpánka, kterého mu doporučil Andre Agassi. Legendární Američan se stal Bulharovým duchovním vůdcem a ještě v lednu na Australian Open sveřepě tvrdil: "Grigor dříve nebo později ukáže, čeho je schopen. Až to pořádně rozbalí, uvidíme velké věci. Má před sebou fantastickou sezonu."

Štěpánek se o pár měsíců později, poté co pomohl připravit Dimitrova na antukové French Open, ke chvalozpěvům přidával. Skutečně to totiž vypadalo, že se osmadvacetiletý tenista zvedá z nejhoršího.

"Začali jsme spolu pracovat a výsledky už to podle mě má. Je učenlivý, poslouchá," pochvaloval si český daviscupový hrdina.

Dimitrov v Paříži zvládl dvě těžké pětisetové bitvy proti skvělým soupeřům. Vyřadil Srba Janka Tipsareviče a Chorvata Marina Čiliče. Ve třetím kole pak skončil na raketě Švýcara Stana Wawrinky, když pěkný vyrovnaný duel rozhodly tři tie-breaky.

"Odehrál na Roland Garros dva pětiseťáky a pak po skvělém výkonu vzdoroval Wawrinkovi. Chybělo malinko, ale roste mu sebevědomí, což je podstatné," uvedl Štěpánek a hodně si sliboval od přechodu na trávu.

Tam se ale Bulhar vůbec nedočkal vítězství. V prvním kole tradiční přípravy v londýnském Queen's Clubu nestačil na mladého Kanaďana Felixe Auger-Aliassima a na Wimbledonu selhal s dalším mladíčkem Francouzem Corentinem Moutetem, přestože jasně ovládl první dvě sady. 

Naprosto tragicky teď začal pro Dimitrova i další přechod, tentokrát na americké betony. Osmadvacetiletý King ve svém teprve pátém utkání na elitním okruhu neztratil z bývalou světovou trojkou ani set a zařídil jeden z nejpřekvapivějších výsledků sezony.

Zarážel i způsob, jakým k Dimitrovově porážce došlo. Favorizovaný Bulhar, který už v žebříčku klesl mimo první padesátku, měl v úvodní sadě dvakrát náskok brejku a vedl 5:3. Ve druhém si dokonce mohl užívat náskok dvou brejků a vedení 3:0. Ani jednou ale nadějný výsledek neuhájil a dokonal svou psychickou i herní mizérii.

Dimitrov má na kontě aktuální sérii čtyř porážek v řadě. Letos na okruhu vyhrál jen jedenáct zápasů oproti dvanácti nezdarům. A tři zápasy po sobě zvládl vítězně pouze v lednu na Australian Open, kde došel do osmifinále.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy