Rodí se nová superstar. V 15 letech Gauffová porazila svůj idol a zbláznila Wimbledon

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 7. 2019 18:01
Těžko byste hledali větší příběh úvodních kol letošního Wimbledonu. Londýnské tenisové dění si podmanila teprve patnáctiletá dívka s dlouhými copánky. Cori Gauffová odmalička snila, že jednou bude jako sestry Williamsovy. Teď jí los přihrál do cesty starší Venus, porazila ji a stala se nejmladší vítězkou zápasu v Londýně od roku 1991.
Cori Gauffová
Cori Gauffová | Foto: Reuters

"Ony jsou důvod, proč jsem vzala raketu do ruky, moc bych chtěla proti některé hrát," toužila mladičká Američanka poté, co senzačně bez ztráty setu prošla wimbledonskou kvalifikací.

Přání se jí splnilo, nejmladší hráčka v hlavní fázi turnaje se utkala s tou nejstarší, s 39letou Venus Williamsovou. Ale že by novicka na okruhu trpěla nějakým přehnaným respektem k hráčce, která ovládla první Wimbledon v době, kdy Gauffová ještě ani nebyla na světě, se rozhodně říct nedá.

"Na kurtu jsem na ni vůbec nemyslela, ať stojí na druhé straně kdokoli, chci ji porazit," nechala se slyšet mladá tenistka.

Její sebevědomou hru ocenila i Williamsová, která utrpěla porážku dvakrát 4:6. "Skvěle se hýbala, hrála výborně, dnes zažila opravdu velký zápas," chválila Venus svou nástupkyni.

Ovšem hned, jak spadla opona a Gauffová proměnila mečbol, dívka vyrazila k síti s pokorou a úctou, kterou k hrající legendě chová. "Podala jsem jí ruku a řekla jsem jí, jak velkou roli pro mě její vzor v mé kariéře hrál, a za všechno jí poděkovala," vyprávěla poté až 313. hráčka světa.

Že bude jednou skvělou sportovkyní, bylo jasné hned, co se narodila. Však na to měla ideální genetický fond. Její tatínek Corey hrál závodně basketbal, maminka začínala s gymnastikou a pak koketovala s atletikou. Malé Cori však okamžitě učaroval tenis.

"Mám ho ráda, protože to je hra, kterou můžu ovlivnit jedině já sama. Když jsem zkoušela basketbal, měla jsem tendenci komandovat ostatní. V tenise mám ráda i čtyřhru, ale jeden člověk v týmu je tak akorát," uvedla.

Tatínek se ujal jejího trénování a společně se uchýlili do akademie Patricka Mouratogloua, tedy trenéra Sereny Williamsové. A sama třiadvacetinásobná grandslamová šampionka mladou americkou naději moc dobře zná.

"Cori je úžasná mladá hráčka, je zkrátka cool," prohlásila o ní ve Wimbledonu.

Amerika v ní vidí novou šampionku, která nahradí slavné sesterské duo. Vždyť se ve 13 letech stala nejmladší vítězkou juniorského US Open a o rok později druhou nejmladší v šampionkou French Open. Její energické pojetí tenisu platí na všechny povrchy a v krvi jí koluje touha porážet i o mnoho starší a zkušenější soupeřky.

"První kolo proti Venus bylo, jako by Williamsová hrála proti zrcadlu, které ukazovalo její mladší verzi. Něco vám povím, byl bych absolutně v šoku, kdyby Cori nebyla světovou jedničkou, ještě než jí bude 20 let," nechal se slyšet někdejší tenisový bouřlivák John McEnroe v rozhovoru pro BBC.

"Táta mi od mých osmi říká, že můžu dokázat všechno, co mě napadne. A má pravdu, tady se mi splnil sen," přiznává Gauffová, která se netají ambiciozním plánem. Chce být nejlepší hráčkou všech dob.

Cestu za tímhle snem se jí ve středu večer pokusí překazit Slovenka Magdaléna Rybáriková ve druhém kole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy